Cloud Server

VPS (Virtual Private Server) Nedir? Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Kimler Kullanabilir?

Hosting Fiyatları

Virtual Private Servers (VPS), temel paylaşımlı hosting’den daha fazla güç ve bağımsızlık isteyen, ancak dedicated server için yüksek maliyetler ödemek istemeyenler için harika bir çözümüdür. 

Peki Virtual Private Servers (VPS) tam olarak nedir?

VPS (Virtual Private Server) Nedir?

Sanal Özel Sunucu” anlamına gelen Virtual Private Servers (VPS), fiziksel bir makinenin yüksek maliyeti ve yönetim ek yükleri olmadan özel bir sunucuyla tamamen aynı şekilde çalışan yalıtılmış ve sanal bir ortamdır.

Temel olarak bir web hosting sağlayıcı daha büyük bir sunucuyu alır ve aynı donanımı kullanarak birden fazla sanal makine oluşturur. Bu, bir VPS’yi paylaşımlı hosting ile dedicated hosting arasında mükemmel bir orta nokta haline getirir ve bu da VPS’i çok çeşitli farklı uygulamalar için sağlam bir seçim yapar.

Özel bir sunucu gibi bir VPS de, uygulamaları yüklemenize ve temel işletim sistemine özel sunucu barındırma maliyetinin çok altında doğrudan erişim elde etmenize olanak tanır. Sanal özel sunucunuz üzerinde fiziksel bir makine üzerinde sahip olduğunuz kadar kontrole sahip olursunuz.

İşletmenize özel VPS Server Satın Almak İçin Tıklayın

VPS (Virtual Private Server) Ne İşe Yarar?

VPS kavramını daha iyi anlamak için, birden fazla küçük odacığı olan büyük bir paylaşımlı ofis alanı hayal edin. Buradaki her bölme, fiziksel sunucu içindeki bir sanal sunucuyu temsil eder ve her kullanıcının kendisine tahsis edilmiş belirli kaynakları olan kendi bölmesi (VPS) vardır.

Fiziksel sunucu birden fazla kullanıcı arasında paylaşılırken, sanal sunucu bölümleri her bir VPS’nin tamamen ayrılmasını ve bağımsız olmasını sağlar. Bu, kullanıcıların daha fazla kontrole, gizliliğe ve özel kaynaklara sahip olduğu bir ortam yaratır.

Dolayısıyla, ister güvenilir bir hosting çözümü arayan bir işletme sahibi, ister daha fazla kontrole ihtiyaç duyan bireysel bir blog yazarı veya özelleştirme seçeneklerine ihtiyaç duyan ileri düzey bir kullanıcı olun, Sanal Özel Sunucu (VPS) hosting, özellik ve avantajların cazip bir birleşimini sunar.

VPS Özellikleri Nelerdir?

Aşağıdaki listede VPS’in öne çıkan bazı önemli özelliklerini bulabilirsiniz:

1. Performans ve Ölçeklenebilirlik

VPS’de CPU, RAM ve depolama gibi kaynaklar yalnızca web sitenize ayrıldığı için paylaşımlı hosting’e kıyasla daha iyi performans sunar. Bu, daha hızlı yükleme süreleri, gelişmiş web sitesi yanıt verme özelliği ve gelişmiş kullanıcı deneyimi sağlar. Ayrıca, VPS kolay ölçeklenebilirlik sağlayarak web sitenizin trafiği ve talepleri arttıkça kaynaklarınızı yükseltmenize olanak tanır.

2. Özelleştirme ve Kontrol

VPS ile istediğiniz yazılımı yükleme ve yapılandırma, sunucu ayarlarını özelleştirme ve sanal sunucunuza root erişimine sahip olma özgürlüğüne sahip olursunuz. Bu kontrol seviyesi, ileri düzey kullanıcıların sunucu ortamlarını belirli uygulamalar ve gereksinimler için optimize etmelerini sağlar.

3. Gelişmiş Güvenlik

Paylaşımlı hosting’in aksine VPS, daha yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar. Her VPS izole olarak çalıştığından, sunucudaki diğer kullanıcıların eylemleri web sitenizi etkilemez. Verilerinizi korumak ve olası güvenlik açıklarına karşı korunmak için güvenlik önlemleri uygulama, güvenlik duvarları kurma ve erişimi kontrol etme olanağına sahip olursunuz.

4. Maliyet Etkinliği

VPS, paylaşımlı hosting ve dedicated server arasındaki boşluğu doldurarak küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygun maliyetli bir çözüm sunar. Bu sayede özel sunucularla ilişkili yüksek fiyat etiketi olmadan, özel kaynakların ve özelleştirmenin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

VPS Nasıl Çalışır?

Bir VPS, fiziksel bir sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşıyor olsanız bile, özel bir sunucuya sahip olma deneyimini taklit eder. Çalışmak için, bir web hosting sağlayıcısı işletim sisteminizin (OS) üzerine sanal bir katman yükler. Bu şekilde, sunucu sanal duvarlarla etkili bir şekilde bölmelere ayrılır. Bu sanal katman, her kullanıcının kendi işletim sistemine ve yazılımına sahip olmasını sağlayarak sunucuyu özel hale getirir. Bu, sitenin disk alanı, bellek ve merkezi işlem birimi (CPU) çekirdeklerine erişimi olan güvenli bir kap içinde kaldığı anlamına gelir.

VPS Avantajları Nelerdir?

Bir VPS kullanmak, aşağıdakileri içeren bir dizi avantajla birlikte gelir.

1. Maliyet Etkinliği

VPS, paylaşımlı bir sunucudan daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için uygun maliyetli bir seçenek olabilir. Kullanıcıların fiziksel bir sunucu için harcama yapmadan özel bir sunucuya erişmelerini sağlar.

2. Özelleştirilebilirlik

VPS, kullanıcının yalnızca web sitesini yönetmek için ihtiyaç duyduğu özellikleri seçmesine ve bunlar için ödeme yapmasına olanak tanır.

3. Ölçeklenebilirlik

VPS, kullanıcıların iş ve operasyon gereksinimlerine bağlı olarak sunucuları genişletme veya düşürme esnekliğinin keyfini çıkarmasına olanak tanır.

4. Teknik Destek Kullanılabilirliği

VPS kullanmanın başlıca avantajlarından biri, ortaya çıktıklarında sorunları kolayca çözebilecek bir teknik destek ekibine erişimdir.

Şirketler Neden VPS Server Kiralamalıdır?

VPS, web hosting için daha iyi bir çözümdür. Çünkü diğer web hosting türlerinin sahip olduğu güçlü yönlerin bir kombinasyonu ile birlikte gelir. En önemlisi, bir sanal özel sunucunun bakımı, özel sunucu gibi fiziksel bir türden daha düşük maliyetlidir, çünkü sunucunun işletim sisteminin (OS) üzerine sanal bir katman kurulur.

Bu, işinizi yürütmek için başka bir sunucuya ihtiyaç duymadığımız anlamına gelir. Dolayısıyla maliyetten tasarruf sağlarsınız. VPS’nin iki güçlü yanı, özel alan ve daha düşük bakım maliyetleridir. 

Bunun dışında, diğer sunucu türlerinin genellikle sunmadığı sunucunuza kök erişimi elde edersiniz. Son olarak, dosya ve veri tabanlarını depolamak için özel alanınız olduğundan işletmeniz daha iyi gizlilik sunar ve her şey sanal olarak yapıldığından ölçeklenebilirdir. 

Özetle, şirketlere, özellikle de bütçesi kısıtlı olanlara, işlerini gizlilik ve kaynak ölçeklenebilirliği gibi sorunlar olmadan yürütmek için her zaman sanal özel sunucu (VPS) ile devam etmeleri tavsiye edilir.

VPS vs. VDS Arasındaki Farklar

Aşağıdaki tabloda VPS ve VDS arasındaki bazı farklılıkları bulabilirsiniz:

VPSVDS
VPS, birden fazla sunucu örneğini barındıracak şekilde yapılandırılmış bir sunucudur.Uzaktan ayrılmış sunucu sağlar.
VDS ile karşılaştırıldığında daha uygun maliyetlidir.Daha yüksek maliyetlidir.
Genellikle VDS’ye kıyasla bir miktar ölçeklenebilirlik ve kolaylık sunar.Ölçeklenebilirlik ve kolaylık sunmaz.
Hosting terminolojisinde, işletim sistemi düzeyinde sanallaştırma ile oluşturulan sanal makineler VPS olarak bilinir.Hosting terminolojisinde, paravirtualization ile oluşturulan sanal makineler VDS olarak bilinir.
VDS ile karşılaştırıldığında daha az işlevsellik sunar.VPS ile karşılaştırıldığında daha iyi düzeyde işlevsellik sunar.
Çalışması OS tarafından yönetilir ve kontrol edilir.Çalışması sunucu donanımı tarafından yönetilir ve kontrol edilir.
Çok kiracılı bir ortama sahiptir, yani istemcinin sanal özel sunucu ortamına tek erişimi vardır, ancak donanımı iki veya daha fazla istemciyle paylaşırlar.Tek kiracılı bir ortama sahiptir, yani donanıma yalnızca bir istemcinin erişimi vardır.
Uzak masaüstlerini bağlamak ve ofis uygulamaları ile toplu çalışma, küçük e-ticaret, kurumsal sitelerin dağıtımı gibi düşük yük görevleri için uygundur.Video ve ses akışı uygulamaları, oyun sunucuları ve artan trafiğe sahip yüksek yük uygulamaları, büyük e-ticaret projeleri vb. için iyi değildir.

Okumanızı Öneririz: VDS (Virtual Dedicated Server) Server Nedir, Ne İşe Yarar?

Managed VPS (Yönetilen VPS) Vs. Unmanaged VPS (Yönetilmeyen VPS)

VPS hosting hizmetinizi seçmeden önce bu hizmeti kendiniz mi yöneteceksiniz yoksa sağlayıcınızın mı yönetim işlerini yapmasını istiyorsunuz karar vermeniz gerekir.

1.  Yönetilen VPS

Yönetilen VPS’de her şey sağlayıcı tarafından yapılır ve yönetilir. Dolayısıyla, yönetilen VPS ile ilgilenmeniz gereken daha az şey olur, ancak aynı zamanda daha az kontrol sahibi olursunuz.

2. Yönetilmeyen VPS

Yönetilmeyen bir VPS sunucusunda her şey sizin kontrolünüzdedir. Hosting sağlayıcısı kontrolü size verir. Donanım çökmeleri ve bakım yine de sağlayıcı tarafından halledilecek olsa da, diğer tüm şeyler kendi başınıza çözmeniz gerekir.

VPS Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? En İyi VPS Nasıl Seçilir?

Piyasada binlerce VPS sağlayıcısı vardır, bu yüzden en iyi VPS’i seçerken biraz aklınız karışabilir. Tüm bu karışıklığı önlemek için doğru VPS hizmetini seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenlerle ilgili aşağıda bir liste oluşturduk:

1. Yönetilen Hizmet / Yönetilmeyen Hizmet

Yönetilen bir VPS hizmeti satın alırken, VPS’nizde yüklü uygulamaları, yazılımları ve hizmetleri yönetebilmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca, yükleme / kaldırma, kaynak izleme, sunucu performansı ayarlama ve herhangi bir teknik sorunun giderilmesini konusunda da bilgili olmanız gerekir. Bu tür şeyleri kendi başınıza yönetemeyeceğinizi düşünüyorsanız veya VPS’yi yönetmek için zamanınız yoksa, yönetilen VPS’i seçebilirsiniz.

2. Linux/Windows

ASP.Net ve Microsoft SQL Server gibi Windows tabanlı teknolojilere sahip web sitelerini barındıracaksanız, Windows VPS’i seçmeniz gerekir. PHP ve MySQL tabanlı web siteleri için ise Linux tabanlı bir VPS mükemmel bir seçimdir.

3. 7/24 Canlı Müşteri Desteği

VPS sağlayıcınız, canlı sohbet veya telefon üzerinden 7/24 desteğin yanı sıra kapsamlı bir bilgi bankasına sahip olmalıdır, böylece VPS’nizle ilgili zorluklarla karşılaştığınızda, hosting sağlayıcınızın teknik ekibi bunları çözmenize yardımcı olacaktır.

4. Fiyat

Web sitelerinize hizmet vermek için ihtiyaç duyduğunuz VPS kaynaklarını belirleyin ve ardından size en iyi fiyatı sunabilecek sağlayıcıyı bulun. Ayrıca şirketinizin tam para iade garantisi sunduğundan emin olun.

Uygun fiyatlarla VPS Server Satın Almak İçin Tıklayın

5. Çalışma Süresi ve Güvenilirlik

Hosting sağlayıcınızın ne kadar çalışma süresi sunduğunu kontrol edin. 99,5 ve üzeri tavsiye edilen çalışma süresi puanıdır, ancak %99’un altındaki herhangi bir değer kabul edilemez. Ayrıca VPS sağlayıcısının geçmiş çalışma süresi kayıtlarını ve çeşitli forumlar, bloglar ve üçüncü taraf güvenilir inceleme web sitelerindeki incelemeleri de kontrol etmeniz de gerekir.

6. Donanım

VPS’nizin bulunduğu ana hipervizör yepyeni ve üst düzey donanım bileşenleriyle yapılandırılmış olmalıdır. Bu noktada ana HyperVisor düğümünün sunucu yapılandırması hakkında web hosting sağlayıcınızın satış yöneticisine danışabilirsiniz.

7. Yedekleme Hizmeti

Eğer hosting sağlayıcınız VPS’inizin düzenli yedeklerini alıyorsa, VPS’inizi birkaç dakika içinde önceki durumuna kolayca geri yükleyebilirsiniz. Barındırıcınız hiç yedek almıyorsa, tüm dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

VPS vs. Dedicated Server Arasındaki Farklar

Dedicated hosting, başkasıyla paylaşılmayan bir sunucunun tamamını kiralamanız anlamına gelir. Bu hosting türünde işletim sistemi seçimi, donanım vb. dahil olmak üzere sunucu üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Bu en pahalı seçenektir ve çoğunlukla yüksek profilli web siteleri veya ortalama bir kullanıcıdan daha yüksek veri ihtiyaçları olan kullanıcılar tarafından kullanılır.

VPS vs Paylaşımlı Hosting Arasındaki Farklar

Paylaşımlı hosting, uygun maliyetli ve kullanımı kolay olduğu için daha küçük siteler için uygundur. Hosting sağlayıcınız sunucunuzun bakımıyla ilgilendiği için hosting hizmetinizi yönetmek için teknik becerilere ihtiyacınız yoktur. Ancak, kötü bir kullanıcı sunucunuzu sizinle paylaşıyorsa, güvenliğinizi tehdit edebilir ve bilgisayar korsanlarının içeriğinize ve kritik verilerinize kolayca ulaşmasına izin verebilir. Ayrıca, hepiniz aynı kaynakları paylaştığınız için sunucunuzu paylaştığınız kullanıcılardan herhangi biri çok fazla bellek kullanırsa veya siteleri çok fazla trafiğe sahipse, web sitenizin performansı muhtemelen düşecektir.

VPS kullanıcıları da bir sunucuyu paylaşsa da, birbirlerinden izole edilmişlerdir, bu nedenle kötü bir kullanıcı sizinle aynı fiziksel sunucuyu paylaşsa bile, VPS hizmetiniz üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Bunun nedeni, verilerinizin güvende ve diğer müşterilerden izole edilmiş olmasıdır. Her VPS kullanıcısının kullanabileceği kendi sunucu kaynakları vardır. VPS, tüm bir sunucunun yalnızca bir kısmına mal olacaktır, bu nedenle özel bir sunucunun avantajlarına ihtiyacınız varsa, ancak çok fazla ödeme yapmak istemiyorsanız mükemmeldir.

Shared Hosting, VPS Hosting ve Dedicated Hosting

Özelliklerin KarşılaştırılmasıShared HostingVPS HostingDedicated Hosting
Barındırılabilecek web sitesi sayısıSatın aldığınız paylaşımlı plana göre.Sınırsız web sitesi ve her biri kontrol paneli erişimine sahip.Sınırsız web sitesi ve her biri kontrol paneli erişimine sahip.
IP adresiWeb sitenizin IP adresi yüzlerce başka web sitesi ile paylaşılır.Web sitenizin IP adresi yalnızca VPS’nizde barındırılan web siteleriyle paylaşılır.Web sitenizin IP adresi yalnızca sunucunuzda barındırılan web siteleriyle paylaşılır.
Kendi işletim sistemini çalıştırma yeteneğiYokVPS kendi işletim sistemini çalıştırabilir.Dedicated sunucunun kendi işletim sistemi vardır.
Hosting desteğiVarsayılan olarak Tam YönetilenVPS planına bağlı olarak, kendi kendini yöneten veya tam yönetilen olabilir.Sunucuya bağlı olarak, kendi kendini yöneten veya tam yönetilen olabilir.
Hosting kontrolüSınırlı kontrol.Kullanıcılar VPS’ye tam yönetim erişimine sahiptir.Kullanıcılar özel sunucuya tam yönetim erişimine sahiptir.
Sunucuya uzaktan erişimHayır, yalnızca FTP bağlantılarına izin verilir.SSH veya Uzak Masaüstü aracılığıyla.SSH veya Uzak Masaüstü aracılığıyla.
Özel yazılım kurulumuHayırEvet Evet
Sunucu kaynak kullanımıWeb siteleri, planla birlikte sunulan sınırlı sunucu kaynaklarını kullanabilir.Web siteleri VPS kaynaklarının tamamını kullanabilir.Web siteleri özel sunucu kaynaklarının tamamını kullanabilir.
MaliyetAylık 3 ila 10 dolar arasındaAylık 10 ila 150 dolar arasındaAylık 80 ila 1000+ dolar arasında
Hesabı yönetmek için gereken beceriTemel hosting becerileriTemel sunucu yönetimi ve sorun giderme becerileri gereklidir.Temel sunucu yönetimi ve sorun giderme becerileri gereklidir.

VPS Hangi Web Siteleri İçin Uygundur?

VPS ihtiyacı kullanıcıların iş gereksinimlerine bağlı olsa da, mevcut tehdit ortamı da VPS kullanımını gerektirebilir. Çünkü VPS, esneklik ve maliyet tasarrufunun yanı sıra daha fazla güvenlik sağlar.

VPS kullanıcılara her iki dünyanın da en iyisini sunar. Bant genişliği eksikliğinden kaynaklanan yavaşlama ve kesinti sorunları olmadan her bir kullanıcı kendi alanlarının keyfini çıkarır.

Ne Zaman VPS Sunucuya Geçiş Yapılmalıdır? 

Yalnızca basit bir web sitesi veya blog barındırmak istiyorsanız ve çok fazla trafik/ziyaretçi beklemiyorsanız, paylaşımlı bir hosting hesabıyla başlamak, kurulum için uygun maliyetli ve hızlı bir yol olabilir.

Bir web sitesi barındırmaktan daha fazlasını yapmak istiyorsanız (yani komut dosyaları çalıştırmak, programlar geliştirmek, bir oyun sunucusu barındırmak, bir VOIP sunucusu barındırmak vb.) veya yoğun bir web sitesi / veri tabanı çalıştırıyorsanız, o zaman ekstra kontrol ve ölçeklenebilir kaynaklar göz önüne alındığında, bir VPS sizin için en iyi seçim olabilir.

Ne Zaman VPS Kullanmanız Gerekir?

Bir VPS, ne kadar geniş veya benzersiz olursa olsun hosting ihtiyaçlarınız için harika bir çözümdür. Özel ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, aşağıdaki liste, VPS’lerini kullanmalarının en önemli nedenlerinden sadece birkaçıdır:

  • Web / Uygulama Barındırma
  • VPN / Proxy
  • Hobi Amaçlı Kullanım
  • Dosya Depolama
  • Oyun Sunucusu Barındırma

İlgili İçerikler:

Server Nedir? Sunucu Türleri Nelerdir?

WordPress Hosting Nedir? WordPress CMS Kullanan Siteler WordPress Hostingde mi Barındırılmalı?

Mail Hosting Nedir? E-Posta Barındırma Servisi

Hosting vs. Sunucu (Server) Farkı, Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Hosting Taşıma Rehberi

E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi ve Yönetimi Rehberi

Reseller Hosting Nedir?

Linux Hosting Nedir? Kimler Kullanmalıdır?

Hosting Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Nedir?

Domain Sorgulama