WordPress

WordPress Kurulumu, Adım Adım Resimli WordPress Kurma Rehberi

Hosting Fiyatları

WordPress, GNU Genel Kamu Lisanslı bir CMS (Content Management System) yani İçerik Yönetim Sistemidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz yapısıyla internet sitesi kurmak ve yönetmek için oldukça kullanışlıdır. Tüm internet sitelerinin %34’ünün WordPress kullanılarak hazırlanmış olması sistemin ne kadar yaygın ve kullanışlı olduğunun kanıtı olabilir.

Eğer bir internet sitesi kuracaksanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız WordPress en mantıklı tercih olacaktır. Durum böyle olunca WordPress’in kurulumunun nasıl yapıldığını anlatmak da bize düşüyor. Yazının devamında WordPress kullanarak basit ve hızlı bir şekilde nasıl site kuracağınızı anlatacağız. 

WordPress Nedir? WordPress Site Oluşturmak İçin Neye İhtiyacınız var?

WordPress, GNU yani Genel Kamu Lisansına sahip, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir site oluşturma aracıdır. Kurulumu basit ve yönetimi kolaydır. Program kurar gibi birkaç basit adımla kurup yönetebilirsiniz. Çok sayıda tema (Theme) seçeneği ile çok farklı görünüme sahiptir ve birçok eklenti (Plugin) seçeneği ile çok farklı kabiliyet ve özellikler kazanabilir. 

Tema ve eklentiler çoğu zaman ücretsizdir ancak ücretli olanlar da çeşitli özellikleri sayesinde sitenize özellik ve karakter kazandırır. Şimdi isterseniz nereden başlamanız gerektiğine değinelim. 

Bir web sitesi kurmak için öncelikle 2 şeye ihtiyacınız vardır;

 • Alan Adı (Domain)
 • Hosting

Bu iki şeye sahip değilseniz web sitesi oluşturamazsınız. Bunlara sahip olmak için de bu ürün ve hizmetleri sunan bir platforma üyelik kaydı açıp hesap oluşturmalısınız. Bunun için öncelikle hosting.com.tr ye gelerek kendinize hesap oluşturun. Bu hesap üzerinden Alan Adı ve Hosting’lerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Satın Alın

Alan adı veya diğer adıyla domain, internet sitelerinin daha kolay bulunmasını sağlayan internet üzerindeki adresleridir. Bu adresi tarayıcının adres çubuğuna yazan kişi sitenizle bağlantı kurar. Bu sebeple alan adı olmadan kurulumu yapmak mümkün değildir. 

Eğer bir alan adına sahipseniz projenizi bu alan adına yönelik kullanabilirsiniz. Ancak eğer hala bir alan adı (Domain) satın almadıysanız önce seçenekleri incelemelisiniz. Alan adı sorgulama (Domain Sorgulama) ekranına gelerek kendinize ait bir alan adı tescil etmelisiniz.

Domain sorgulama ekranında, sitenizde sunmak istediğiniz ürün veya hizmete uygun olabilecek seçenekleri arayın. Alan adı seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Özel bir hedefiniz olmadığı müddetçe Türkçe Karakter (ç,ı,ğ,ş,ö,ü) kullanmayın. Türkçe karakterler diğer ülkelerden gelecek ziyaretçilerin klavye diziliminde bulunmadığı için sorun teşkil edecektir. Adresinizi yazamayan ziyaretçiler sizi ziyaret edemezler.
 • Kısa alan adları her zaman daha avantajlıdır. Mümkünse kısa bir alan adını tercih edin (4-5 karakter). Ancak bu uzunluktaki alan adlarının büyük bir kısmı tescil edilmiş durumdadır.
 • Yaygın kullanılan TLD (Top Level Domain) alan adı uzantılarını tercih edin. En sık kullanılan uzantılar ise, .COM, .NET, .ORG, .COM.TR olarak sıralanabilir. 
 • Mümkünse projenize uygun ve anahtar kelimeleri içeren bir alan adını tercih edin. SEO (Search Engine Optimization) açısından avantaj sağlayan bu durum ziyaretçi sayısının artmasına yardımcı olur.
 • Alan adınız işyeri tabelanız gibidir. Bu tabelayı pazarlama hedeflerinize uygun şekilde tasarlamalısınız. 

Alan adları (.COM, .NET, .SİTE vb) en fazla 10 yıl, .COM.TR veya .NET.TR gibi uzantılara sahip alan adları ise en fazla 5 yıllığına tescil edilebilir. Yani alan adları satın alınamaz sadece belirli bir süreliğine kiralanabilir. Yine de süre bittiğinde siz tekrar tescil ettiğiniz sürece sizin olmaya devam edecektir yani başkası zorla sizden alamaz. Bunun yanında çoğu zaman talep gören alan adları belirli ücretler karşılığında devir ediliyor. Bir alan adı tescil ettiyseniz şimdi bir hosting paketi seçerek devam edelim.

Hosting Paketi Satın Alın

Hosting, bir internet sitesinin internet üzerinde 7 gün 24 saat yayında kalarak ulaşılabilir olmasını sağlayan internet üzerindeki depolama alanlarıdır. Web sitesini bir uygulama ya da programa benzetirsek onun çalışmasını sağlayan disk alanı, RAM ve CPU işlemci gücüne ihtiyacı vardır. Bu özellikler çeşitli firmalar tarafından hizmet olarak hosting paketlerinde size sunulurlar.

Bu hizmeti veren firmalara ait sunucu denen özel bilgisayarlarda sizin için ayrılan bu alana, sitenize ait verileri (Kodlar, görseller, videolar vs) kaydederek sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışıp yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İşte tam da bu sebeple kendinize uygun bir hosting paketi satın almalısınız. 

Biraz sonra göreceğiniz üzere çeşitli amaçlara özel oluşturmuş çeşit çeşit hosting paketleri vardır. Bu sebeple kuracağınız internet sitesinin amacına uygun bir hosting seçin. Bu site basit bir tanıtım sitesi olacaksa en düşük paketten hosting tanımlamak yeterli olabilir. Ancak yüksek ziyaretçi profiline sahip olacağına inandığınız bir projeyse daha kapsamlı özelliklere sahip bir hosting paketi seçmek daha mantıklı olacaktır. 

Hosting paketlerine buradan göz atın ve basit bir site kuracaksanız WordPress Hosting paketlerinden birini satın alarak alan adınıza bağlayın. Paket satın alırken hangi alan adına bağlı çalışacağını sistem size soracaktır. Alan adınızı seçerek işleme devam edebilirsiniz.

WordPress Kurulum Aşamaları

Hosting.com.tr adresinde oluşturduğunuz hesaba giriş yaparak alana adına bağlı hosting paketinizin yönetim paneline girin.

 • İşlem yapmak istediğiniz alan adına bağlı hostingin yanında bulunan Yönet butonuna basın.
 • Açılan ekranda cPanel’e Giriş Yap butonuna basarak işleme devam edin.
 • cPanel’e giriş yapınca Yazılım sekmesine gelerek Softaculous Apps Installer seçeneğine tıklayın. Bu yazılım WordPress’i bir program gibi kurmanıza yardımcı olacaktır.
 • Softaculous Apps Installer uygulaması birçok farklı site yönetim aracına erişim sağlayan komplike bir yazılımdır. Joomla, Opencart, Drupal, Prestashop gibi CMS sistemlerini bu uygulama ile kurabilirsiniz. Biz burada WordPress kurulumunu yapacağımız için WordPress seçerek işleme devam ediyoruz.
 • Quick Install işlemi sistemin otomatik bir şekilde kurulmasını sağlayacaktır. Dosyaların kaydedildiği dosya yolu ve Admin panel giriş bilgileri eğer siz özel olarak belirlemediyseniz sistem tarafından otomatik bir şekilde atanacaktır.
 • Admin Account bilgilerini bir yere kaydetmenizi öneririz. Sonrasında Admin Panele bu bilgilerin yardımıyla giriş yapacaksınız.
 • Kurulum  tamamlandıktan sonra siteniz, Default (Varsayılan) Temayla hazır vaziyette sunulacaktır. Bundan sonra sistemi kendimize göre kişiselleştirerek şekil vereceğiz.
 • Admin Panele giriş yaptığınızda da aşağıdakine benzer bir menüyle karşılaşacaksınız.
 • Bundan sonra Tema seçerek işleme devam edeceğiz.

WordPress Tema Nedir?

WordPress siteleri temalar yardımıyla sayfa yapısı, görünümüyle çeşitli şekillere sokularak şekillendirilebilir. Bunu kullanıcılar kendileri de gerçekleştirebilirler ancak WordPress sisteminde bulunan serbest yazılımcılar tarafından hazır bir şekilde hazırlanmış paketlerden beğendiniz bir tanesini kullanarak da sitenizi değişik formlara sokabilirsiniz. Bu hazır paketlere Tema (Theme) denir ve WordPress’in admin panelinde sizlere sunulan ücretli veya ücretsiz binlerce tema vardır.

Temalar yardımıyla sitenizi;

 • Tanıtım Sitesi
 • Blog Sitesi
 • E-Ticaret Sitesi
 • Dernek veya Organizasyon Sitesi

gibi formlara sokabilirsiniz.

Tema Seçerek WordPress Sitenizi Özelleştirin

Admin panelden Görünüm sekmesinde Temalar seçeneğine gelerek mevcut temalara göz atabilir, arama çubuğundan aratarak özel bir temaya ulaşabilir ya da Yeni Tema Ekle butonuna basarak binlerce tema arasından beğendiğiniz bir tanesini seçebilirsiniz.

 • Seçtiğiniz Tema’yı, Kur butonuna basarak otomatik bir şekilde kurun. Daha sonra bu kurduğunu Temayı etkinleştirerek işe devam edeceğiz. 

Seçilen ve Yüklenen Temanın Düzenlenmesi

Seçtiğiniz ve yüklediğiniz temanın kişiselleştirilmesi için bazı ayarlamalar yapılması gerekiyor. Bu ayarlamalar ile siteyi kendi istediğiniz şekle getirerek kendi bilgilerinizle sunulmasını sağlarsınız. 

Temayı Etkinleştirerek işe başlayalım;

 • Temayı aktive ettikten sonra Temalar menüsüne dönün ve yüklü temanın altında gördüğünüz Özelleştir butonuna basın. Sitede gördüğünüz birçok bileşenin düzenlemesini buradan yapacaksınız.
 • Temaya bağlı olarak sitede hazır sunulan tüm yapıya bu menüleri kullanarak müdahale edebilirsiniz. Mevcut sayfaların yerleşim planını oluşturabilir. İletişim, içerik paylaşma, Harita ve diğer sayfaları oluşturabilirsiniz. Sol alt tarafta gördüğünüz küçük ikonlar masaüstü, tablet ve telefonda nasıl görüneceğinizi belirlemenize yardımcı olur.
 • Sitenin Ana sayfasında sunulan mesajı değiştirerek işleme devam edelim. Gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra Yayımla butonuna basarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yayımla butonunun yanındaki aşağıda gösterdiğimiz butona basarak mevcut üretilmiş sayfaları görebilir ve onları düzenleyebilirsiniz.

WordPress’te Sayfa Eklemek

Özelleştirme işleminde ayrı olarak WordPress Menüsünden Sayfalar Sekmesine gelerek Yeni Ekle butonuna basarak mevcut sayfalara yeni sayfalar ekleyerek işe devam edebilirsiniz.

WordPress Plugin (Eklenti) Nedir? Nasıl Eklenir?

WordPress sitenize, Form, Galeri, CAPTCHA, Harita, Cache gibi özellikleri, eklentiler (Plugin) yardımıyla kazandırabilirsiniz. Her çeşit özellik için çok sayıda ücretli veya ücretsiz eklentiyi kullanabilirsiniz. 

WordPress Admin Panel menüsünden Eklentiler sekmesine gelerek sitenizde yüklü eklentileri görebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz.

WordPress’te Yazı Eklemek

WordPress Admin Panel Menüsünden Yazılar menüsüne gelerek Yeni Ekle butonuna basın ve size yayınlamak istediğiniz içerik için bir Editör açılacaktır. Bu editör yardımıyla yazı Bloklar halinde yazı yazabilir, Görsel ekleyebilir, Tweet alıntılayabilir veya Youtube videosu yayınlayabilirsiniz. Editör size eklemek istediğiniz her bir içerik tipi için ayrı blok açmanıza yardımcı olur. 

Admin Panel Kullanıcı Ekleme

 • Admin panele erişim sağlamasını istediğiniz kişileri Kullanıcılar sekmesine gelerek Yeni ekle butonuna basarak ekleyebilirsiniz. 
 • Eklenecek kişinin e-posta adresini ve kullanıcı adı şifresini yazarak kullanıcının panele erişim bilgilerini düzenleyin. Sonrasında yetkilerinin sınırlarını da Rol (Yazar, Editör, Yönetici) seçeneğine gelerek belirleyin.
 • Bu sayede siteyi birden fazla kişi yöneterek, içerik girişi sağlayabilir ve geliştirebilir. Daha sonra oluşturduğunuz Kullanıcıları silerek kaldırabilir veya etkinliklerini kısıtlayabilirsiniz.

WordPress’te SSL Kurmak ve HTTPS’e Yönlendirmek

Bir alan adını tarayıcı adres çubuğuna yazdığınızda http:// şeklinde bir önek otomatik bir şekilde eklenir. Bunun sebebi internet sitelerine ait verilerin HTTP (HyperText Transfer Protocol) kullanılarak aktarılıp, gösterime sunulmasını sağlamaktır. Ancak son yıllarda gerçekleşen suistimaller bu veri aktarımının şifrelenmesi ihtiyacını doğurdu. 

HTTP protokolünde veriler şifrelenmeden sunulduğu için aktarım sırasında 3. kişiler tarafından görülebiliyordu. Bunun önüne geçmek için SSL (Secure Socket Layer) denilen bir güvenlik katmanı oluşturuldu. SSL denilen güvenlik katmanı iki taraf arasında şifreli bir bağlantı oluşturarak verilerin şifreli bir şekilde taşınmasını sağlıyor.

Günümüzde internet siteleri SSL katmanı olmadan yani HTTPS (Secure HyperText Transfer Protocol) protokolü kullanılmadan da yayınlanabiliyor. Ancak birçok tarayıcı (Chrome, Firefox, Microsoft Edge v.b.) böyle bir durumda Gizlilik Uyarısı ile kullanıcıları uyarıyor ve kullanıcılar haklı olarak sitenizi ziyaret etmekten kaçınıyorlar.

İşte tam bu sebeple WordPress sitenize SSL kurarak HTTPS protokolünü aktive etmenizde yarar var. Bu işlemi iki yoldan yapabilirsiniz;

 • cPanel
 • WordPress SSL Eklentileri

cPanel Üzerinden SSL Kurmak ve HTTPS Yönlendirmek

 • cPanel üzerinde adres çubuğuna gelerek SSL yazın ve SSL kurulum sayfasına geçiş yapın.
 • Etki alanlarını seçerek sağda Run AutoSSL butonuna basın.
 • Tekrar cPanel arama çubuğuna gelin ve HTTPS yazın.
 • Etki alanlarını seçerek işleme devam edin. Enable Force HTTPS Redirect seçeneğini işaretleyin ve Force HTTPS Redirect seçeneğini Kapalı durumdan Açık duruma getirin.
 • Artık ziyaretçiler sadece alan adınızı yazsalar bile tarayıcı üzerinde otomatik olarak https://alanadiniz.com haline gelecek ve SSL üzerinden erişim sağlanmış olacaktır.

WordPress Admin Panelden SSL Eklentisi Kurmak

Eğer cPanel üzerinden işlem yapmak size zor geldiyse bir eklenti yardımıyla da b u işi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. WordPress’in kompakt yapısı size bu imkanları sunuyor.

 • Menüden Plugin (Eklentiler) sekmesine gelerek sağ üstteki arama çubuğuna SSL yazarak arama yapın. SSL ile ilgili eklentiler liste halinde sunulacaktır.
 • Really Simple SSL Eklentisini kurarak işleme devam edelim. Bundan sonra Kurulumu program kurar gibi adımları takip edip Kaydet ve Devam Et butonlarına tıklayarak tamamlayın.
 • Let’s Encrypte ile SSL Sertifikanız oluşturulduktan sonra SSL etkinleştirdiğinizde alan adınız http:// yerine https:// ibaresiyle başlayacak şekilde otomatik olarak yönlendirilir. Sitenizi kişiselleştirmeye devam ederek geliştirin ve arama motorlarına uygun hale getirin.

WordPress’te Robot.TXT Dosyası Oluşturmak

Bir web sitesinin arama motorları tarafından indekslenmesini sağlamak için botlara sitenin haritasını sunmak ve sitenin hangi sayfalarının indekslenebileceğinin tanıtılması gerekir. Robot.txt dosyası, WordPress siteniz kurulurken otomatik bir şekilde oluşturuluyor.

Yönetimini ise sitenize kuracağınız bir SEO eklentisi ile gerçekleştirebilirsiniz. SEO eklentilerinden ise önerebileceğimiz en iyi ücretsiz eklentiler (Plugin) All in One SEO veya YOAST SEO eklentileri olacaktır. Bu eklentilerin herhangi biri ile bahsi geçen ayarlamaları yapabilirsiniz.

Artık kullanıma hazırsınız. WordPress kullanarak kendi sitenizi özelleştirebilir, yayına alabilir SSL sertifikası tanımlayabilir ve içerik girişi yapabilirsiniz. Siz de kurduğunuz sitelerden örnekler varsa buradan yorum olarak paylaşın. Şimdiden iyi çalışmalar…

Domain Sorgulama