Blog » Domain & Hosting » SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

Hosting Fiyatları

İçeriğimizde sizler için “SSL Sertifikası Nedir?” ve “Çeşitleri Nelerdir?” konularından bahsedeceğiz. Eğer siz de SSL sertifikası satın alma aşamasındaysanız bu içeriğin sizlere çok faydalı olacağını düşünmekteyiz.

SSL Nedir?

SSL (Secure Socket Layer ), anlamına gelen bu teknoloji, son kullanıcı ile sunucu arasında bulunan veri alışverişini şifreler. Bu sayede güvenli veri alışverişi sağlanmış olur.

SSL sertifikası olmayan siteler, “Http://” ön eki ile SSL sertifikası olan siteler ise “Https://” olarak açılır. İnsan izleniminde gri renk sorun teşkil etmeye müsait gözükürken yeşil renk ise olumlu, pozitif bir sonuç gibi gözükür. Bu sayede kullanıcı daha siteye girmek üzereyken olumlu bir geri bildirim alması oldukça önemlidir.

SSL Sertifikası Almalı mıyım?

SSL sertifikası, her internet sitesinde olması gereken bir özelliktir. Ayrıca Google nezdinde oldukça önemli bir yere sahip olduğundan kesinlikle SSL sertifikasına sahip olmanızı öneririz.

Ayrıca Google’ın SSL sertifikası ile ilgili zamanla iyileştirmeler yaptığını da göz önünde bulundurmalısınız. Detaylara incelemek için Google support sayfasına göz atabilirsiniz.
https://support.google.com/a/answer/100181?hl=tr

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

1- Standart SSL Sertifikası

Genellikle ücretsiz ya da çok ucuz fiyatlara satılan, yalnızca alan adı doğrulaması için kullanılabilir SSL sertifikası.

Kimler Kullanmalı?

  • Kişisel Bloglar
  • Blog siteleri
  • Haber siteleri
  • Portfolyo siteleri
SSL satın almak istiyorum

SSL Sertifikası Almak İstiyorum

Standart SSL Sertifikası almak için hosting.com.tr/ssl sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu bölümde yer alan SEO için kullanacağım bölümünü tıklayarak size uygun SSL sertifikasını görebilirsiniz.

2- Wilcard SSL Sertifikası

Wilcard SSL sertifikası sayesinde alan adınıza bağlı tüm alt alan adlarınızda SSL sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Standart SSL Sertifikasıyla Wilcard SSL Sertifikası Arasındaki Farklar Neler?

Standart ssl sertifikası;
hosting.com.tr (SSL Yüklü)
blog.hosting.com.tr (SSL Yüklü Değil)

Wilcard SSL Sertifikası
hosting.com.tr (SSL Yüklü)
blog.hosting.com.tr (SSL Yüklü) 

Wilcard SSL sertifikası sayesinde sınırsız sayıda subdomaine SSL sertifikası kurabilirsiniz. Bu sayede her seferinde almak zorunda kalacağınız SSL sertifikası ücretlerinden tasarruf edersiniz.

3- EV SSL (Extended Validation)

EV SSL sertifikası genellikle yoğun alışverişlerin yapıldığı alışveriş sitelerinde, bankalarda ve büyük holdinglerin sitelerinde kullanılır.

En üst seviye SSL sertifikalarından birisi olan bu SSL sertifikası çeşidi SSL alanında büyük yeşil bir bar olarak gözükür. Bu bar içerisinde markanın ünvanı yer alır.

Ev SSL Nedir?
Domain Sorgulama