WordPress

WordPress Site Kurma, Adım Adım WordPress Web Sitesi Kurma Rehberi

Hosting Fiyatları

WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. İnternetteki tüm web sitelerinin en az %43’ü WordPress ile çalışmaktadır.

İster kişisel bir blog, ister küçük bir işletme web sitesi veya büyük bir e-ticaret mağazası oluşturmak amacında olun, WordPress kullanmak için harika bir platformdur.

Ancak yeni başlıyorsanız WordPress biraz göz korkutucu görünebilir. Sitenizi çevrimiçi hale getirmek için öğrenmeniz gereken birkaç şey ve atmanız gereken birkaç adım vardır.

WordPress Nedir?

WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. Başlangıçta blog’lar için tasarlanan WordPress, tüm dünyada birçok web sitesi türü tarafından kullanılmaktadır. WordPress yazılımı ücretsiz ve açık kaynaklıdır, ayrıca oldukça SEO (arama motoru optimizasyonu) odaklıdır.

WordPress hakkında en kafa karıştırıcı olan şey, iki “türü” olmasıdır.

WordPress.org, bazen kendi kendine barındırılan WordPress olarak da adlandırılır. Çoğu insan “WordPress” hakkında konuşulduğunda bunu kasteder.

WordPress.com ise WordPress’in ticari kanadıdır ve biraz daha basit bir kullanıcı deneyimi sunabilir, ancak birçok sınırlaması vardır.

Okumanızı öneririz: WordPress Nedir? WordPress’in Avantajları Nelerdir?

WordPress Kullanım İstatistikleri

 • WordPress web’in %40’ından fazlasına güç veriyor. (W3Techs)
 • WordPress, önde gelen içerik yönetim sistemlerini kullanan tüm web sitelerinin %64,1’i tarafından kullanılmaktadır. (W3Techs)
 • Tahminlere göre yaklaşık 64 milyon aktif web sitesi WordPress kullanıyor. (Internet Live Stats)
 • Her altı ayda bir, yaklaşık 1,1 milyon alan adı WordPress’e kaydedilmektedir. (Built With)
 • Dünya çapında en popüler 10.000 web sitesinin yaklaşık %34’ü WordPress kullanıyor. (WinningWP)
 • WordPress’in birçok rakibi olmasına rağmen, hala büyük bir pazar payına sahiptir. (W3Techs)
 • WordPress 4.9 159 milyondan fazla indirildi. (WordPress)
 • WordPress neredeyse Twitter kadar yeni aylık ziyaretçi alıyor. (Automattic)
 • WordPress’te her ay yaklaşık 70,5 milyon yeni yazı yazılıyor ve yaklaşık 52,1 milyon yeni yorum yapılmaktadır. (WordPress)
 • WordPress’te 409 milyondan fazla kişi ayda 21,1 milyardan fazla sayfa görüntülüyor. (WordPress)
 • WooCommerce, e-ticaret platformları arasında %27,7 pazar payına sahip. (Datanyze)
 • Tüm web sitelerinin yaklaşık %13,2’si WooCommerce kullanarak WordPress kullanıyor. (W3Techs)

WordPress İle Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Aşağıdaki listede WordPress sitesi kurmak için adım adım bir kılavuz bulabilirsiniz:

Domain ve Hosting Satın Alın

Bir domain kaydı yapmak ve hosting planı satın almak, WordPress sitenizi kurmanın ilk adımıdır. 

Domain yani alan adı, web sitenizin adresi yani URL’sidir. Alan adı, insanların sizi bulmak için tarayıcıya yazdıkları şeydir. Alan adı, çevrimiçi varlığınızın önemli bir unsurudur, çünkü markanızı tanımlamanıza yardımcı olur ve site ziyaretçileriniz üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakma şansı yaratmanızı sağlar.

Bazı durumlarda, bir alan adı seçmek çok kolay olabilir. Kendiniz veya şirket adınızın ardından .com, .net veya başka bir alan adı uzantısı kullanabilirsiniz.

Fakat yönteminiz ne olursa olsun, alan adınızı dikkatlice seçmeniz önemlidir. Bu noktada insanların hatırlaması ve yazması kolay olacak, hoşunuza giden bir şey bulduğunuzdan emin olmanız ve kafa karıştırıcı alan adlarından uzak durmanız gerekir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda alan adı kayıt şirketi olsa da, başlamak için Hosting.com.tr’yi tercih edebilirsiniz. Eğer tercihiniz bu yönde olursa, domain kaydı için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

Hosting.com.tr’ye gidin ve ana sayfadaki menüden ”Domain Sorgula” butonuna tıklayın.

Hayalinizdeki alan adını bu araca yazın. Eğer alan adı daha önce kaydedilmemişse, hemen ödeme sayfasına geçip alan adınızı kaydedebilirsiniz. İstediğiniz alan adı daha önce kaydedilmişse, Hosting.com.tr size kullanabileceğiniz farklı alternatifler sunar. Bu alternatiflerden biri seçerek devam edebilir ya da farklı alternatifler için tekrar sorgulama yapabilirsiniz.

Alan adınızı kaydettiniz, şimdi sıra geldi hosting hizmeti satın almaya…

Peki hosting nedir diyorsanız, hosting, sitenizin dosyalarını sunucusunda saklar, böylece insanlar web tarayıcılarını kullanarak sayfalarınızı ziyaret edebilir. Bununla birlikte, web hosting sağlayıcılar bundan daha fazlasını yapar. Web sitenizin güvenliğini ve hızını korumaktan güncellemeleri ve yedeklemeleri yönetmeye kadar her konuda size yardımcı olabilir.

Çeşitli hosting türleri olsa da, tek tıkla kurulum yapmanızı sağlayan Hosting.com.tr WordPress Hosting planlarından biri ile başlayabilirsiniz.

WordPress Kurulumu Yapın

Hosting.com.tr WordPress hosting planlarından birini satın aldığınızda sadece tek tıkla WordPress kurulumunuzu yapabilirsiniz. 

 • Hosting.com.tr ile hosting hesabınızda oturum açın.
 • Hostinglerim” bölümünü seçin.
 • Yönetmek istediğiniz Hosting’in “Yönet” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra “CPanel”e Giriş yapın.
 • Açılan pencerede en aşağı kısımda bulunan “Softaculous apps installer”e tıklayın.
 • Uygulamalardan “WordPress”i seçin.
 • Install”a tıklayın.
 • In Drectory” Kısmını Boş bırakın.
 • WordPress e Giriş Yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifreyi belirleyin.
 • İsteğe bağlı olarak Türkçeyi seçebilir veya İngilizce olarak devam edebilirsiniz. Daha sonra “Advanced Options”a tıklayın.
 • Buradaki tüm kutucukları işaretleyin. Böylelikle Otomatik güncelleştirmeleri açmış olursunuz. “Install” diyerek kurulumu başlatın.
 • Kurulumun tamamlanması için yüklemenin %100 olmasını bekleyin.
 • Karşınıza WordPress giriş ekranı geldiyse kurulum tamamlanmıştır demektir.
 • domaininiz.com/wp-login.php Şeklinde sitenizin WordPress panelinin giriş bölümüne ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: WordPress Kurulumu, Adım Adım Resimli WordPress Kurulumu Rehberi

Uygun WordPress Temasını Bulun ve Kurun

Sitenizi kurduğunuzda yapmak isteyeceğiniz ilk şeylerden biri, WordPress temanızı değiştirmektir.

WordPress teması, web siteniz için bir şablon gibidir. Sitenizin nasıl görüneceğini kontrol eder (ve bazı temalar web sitenize ekstra işlevler de ekler).

Temanız, web sitenizdeki yazı tipi, renkler, satır aralığı, düzen vb. gibi şeyleri etkiler.

Temayı istediğiniz sıklıkta değiştirebilirsiniz, ancak siteniz bir kez kurulup çalışmaya başladıktan sonra muhtemelen görünümünde önemli değişiklikler yapmaktan kaçınmanız gerekir.

Temanızı ne kadar değiştirirseniz değiştirin tüm içeriğiniz (gönderiler, sayfalar, yorumlar vb.) aynı kalır. Yazı tipi veya düzen değişebilir, ancak kelimeler ve resimler aynı kalacaktır.

Yeni bir tema seçmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Görünüm → Temalar‘a gidin.
 • Ardından beğendiğiniz herhangi bir temayı seçin. 
 • Farenizi temanın üzerine getirin ve bu temayı sitenizde kullanmak için “Kur“a tıklayın.
 • Temayı sitenizde kullanmadan önce nasıl görüneceğini kontrol etmek istiyorsanız “Ön izleme” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

WordPress kurulurken bazı temalar sizin için önceden yüklenmiş olacaktır, ancak kullanabileceğiniz daha fazla tema istiyorsanız, mevcut tüm WordPress temalarını aramak için “Yeni tema ekle” butonunu kullanın.

Ücretsiz ve Premium Temalar

Birçok WordPress teması tamamen ücretsizdir. Gelişmiş özelliklere sahip olmasalar da, genellikle harika görünürler ve iyi çalışırlar.

Bazı WordPress temaları ise, “premium” veya “ücretli” temalardır. Bunlar, temanın karmaşıklığına bağlı olarak size yaklaşık 20 ila 200 dolar arasında bir fiyata mal olur.

Premium temalar genellikle renk düzeninizi seçme seçeneğinden tam sayfa oluşturucuya kadar birçok ekstra işlevsellik içerir ve birçoğu başlamanız için ücretsiz bir sürüm sunar.

Uygun Eklentileri Bulun ve Kurun

WordPress ile ilgili en önemli avantajlardan biri, web siteniz için “WordPress eklentilerini” kullanarak web sitenize yeni işlevler ekleyebilmenizdir. Bu eklentilerin kurulumu ve ayarlanması sadece birkaç tıklama ile yapılır ve bir web sitesini çalıştırmayı çok daha kolay hale getirir.

Web sitenizde her türlü ihtiyacınıza karşılık verecek binlerce WordPress eklentisi mevcuttur. Fakat tıpkı temalarda olduğu gibi bazı eklentiler ücretsizken bazıları ise ücretlidir. 

Yeni bir eklenti yüklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • WordPress yönetici alanınızda Eklentiler → Yeni Eklenti Ekle bölümüne gidin. 
 • Bazı popüler eklentileri otomatik olarak göreceksiniz, ancak bir anahtar kelime yazarak (“iletişim formu” gibi) istediğiniz herhangi bir eklenti türünü arayabilirsiniz.

Popüler WordPress Eklentileri

 • Anti-Spam Eklentisi (Akismet): En iyi bilinen WordPress anti-spam eklentisi Akismet’tir. Kişisel siteler ve bloglar için “ödeyebildiğin kadar öde” şeklinde fiyatlandırılır (ve hiçbir şey ödememeyi seçebilirsiniz), ancak daha fazla özellik ve destek istiyorsanız bir fiyatlandırma planı seçmeniz gerekir.
 • İletişim Formu Eklentisi (WPForms): Web sitenize bir iletişim formu eklemek zorunda olmasanız da, genellikle e-posta adresinizin yanı sıra bu formu da kullanabilirsiniz. Bir iletişim formu, insanların iletişime geçmesini gerçekten hızlı ve kolay hale getirir ve ayrıca size bir açılır menü aracılığıyla önceden yararlı bilgiler toplama seçeneği sunabilir. Mesajları size e-posta ile gelir ve herhangi bir e-posta’da olduğu gibi onlara yanıt verebilirsiniz. WPForms çok kullanıcı dostu bir arayüze sahip harika bir iletişim formu eklentisidir.
 • SSL Eklentisi (Really Simple SSL): Really Simple SSL eklentisi tüm içeriğinizin HTTPS üzerinden çalıştığından otomatik olarak emin olur ve zaten bir SSL sertifikanız yoksa sizin için ücretsiz bir SSL sertifikası bile sağlayabilir.
 • Görüntü Sıkıştırma (TinyPNG): TinyPNG; JPEG, PNG ve WebP görselleri yüklediğinizde otomatik olarak sıkıştırma yapar, ayrıca sitenizde zaten bulunan görselleri de optimize eder.
 • W3 Total Cache: Web sitenizi hızlandırmak için bir önbellek eklentisidir.
 • WPCode: Sitenize Google Analytics kodu eklemeyi kolaylaştıran bir eklentidir.
 • WooCommerce: Çevrimiçi bir mağazası açmak istiyorsanız, WooCommerce en popüler bir e-ticaret eklentisidir.
 • Yoast SEO, RankMath veya All in One SEO, SEO’nuza yardımcı olacak eklentilerdir.

Demo İçeriği İçe Aktarın (Opsiyonel)

WordPress’te bir demo içeriği içe aktarma işlemi genellikle şu adımları içerir:

 • WordPress sitenize giriş yapın.
 • Yönetici panelinde “Araçlar” bölümünden “İçe Aktar” seçeneğini seçin.
 • İçe aktarılacak demo içeriği dosyasını seçin. Genellikle XML formatında bir dosya olacaktır.
 • İçe aktarma işlemi için gerekli ayarları yapın. Kullanıcı atamaları, medya dosyaları, vb.
 • İçe Aktar” butonuna tıklayarak içe aktarma işlemini başlatın.
 • İşlem ilerleyişini takip edin. İşlem tamamlandığında, size bir bildirim verecektir.
 • İçe aktarma sonrasında eksik bağlantıları veya görselleri kontrol edin. Gerekirse düzenlemeler yapın.

WordPress Ayarlarını Konfigüre Edin

WordPress ayarları bölümü sitenizin başlığını ve sloganını ayarlamanıza, bir ana sayfa belirlemenize, varsayılan medya boyutlarını ayarlamanıza, gizliliği ayarlamanıza ve daha fazlasına olanak tanır. Genel Ayarlar’dan site başlığından sloganına, Okuma Ayarları‘ndan ana sayfa görünümünden blogda görüntülenecek sayfa sayısına kadar birçok değişiklik yapmanız mümkündür.

Sayfalarınızı Oluşturun

 • WordPress yöneticinizde Sayfalar → Yeni Sayfa Ekle bölümüne giderek bir sayfa oluşturabilirsiniz. 
 • Başlık için örneğin, “Hakkımda” veya benzer bir şey yazabilirsiniz. (“Hakkında“, “Blog Hakkında” veya “Hakkımızda” da iyi seçeneklerdir).
 • Sayfanızı yazmaya başlamak için “Type / to choose a block” yazan yere tıklayabilirsiniz.
 • Sağ üstteki butonlar sayfanızı kaydetmenizi, önizlemenizi veya yayınlamanızı sağlar.

Artık sitenize birkaç sayfa eklediğinize göre, ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca gezinebilmesi için bir menü oluşturmanız gerekir.

 • İlk olarak, kontrol panelinizin sol kenar çubuğundaki Görünüm’e gidin ve Menüler’e tıklayın.
 • Sonraki sayfada, yeni bir menü oluştur bağlantısını tıklayın.
 • Artık menünüze öğe eklemeye hazırsınız.
 • Sayfalar, yazılar, özel bağlantılar ve çok daha fazlasını menünüze ekleyebilirsiniz. Başlangıç için site sayfalarınızı eklemeniz yeterli olacaktır.
 • Soldaki Sayfalar bölümünde, eklemek istediğiniz sayfaların yanındaki kutuları işaretleyin ve Menüye Ekle butonuna tıklayın.
 • Şimdi, sayfaları sürükleyerek istediğiniz gibi yeniden düzenleyebilirsiniz.
 • En altta, yeni menünüzün Ana Menü olarak ayarlandığından emin olun (Başlık Menüsü, Üst Menü, Birincil Menü vb. olarak da adlandırılabilir). Her temanın farklı menü konumları vardır, ancak genellikle sitenizin üst kısmına yakın olacaktır.

İlk Blog İçeriğini Yazın (Opsiyonel)

Sitenize bir blog içeriği eklemek, yeni bir sayfa eklemek kadar kolaydır. Hem yazılar hem de sayfalar blok düzenleyicisini kullanır.

Yazı eklemek için Yazılar→Yeni yazı ekle’ye gidin. Yazılarınıza da tıpkı bir sayfa için yaptığınız gibi metin yazarak (veya kopyalayıp yapıştırarak) içerik ekleyebilirsiniz.

WordPress Web Sitenizi Optimize Edin, SEO Ayarlarını Yapın

Web sitenizi canlıya almadan önceki en önemli son adımlardan biri SEO ayarlarını yapılandırmaktır. Bu noktada Rank Math gibi bir SEO eklentisi kullanmak mükemmel bir seçenektir. Bu araç, yararlı ipuçları ve öneriler kullanarak daha iyi SEO puanları elde etmenizde size rehberlik eden adım adım bir süreç sunar.

WordPress Web Sitenizi Hızlandırın

Hızlı bir siteye sahip olmak sıralamalarınızı yükseltmenize ve satışlarınızın artmasına yardımcı olur, arama motorları için taranabilirliği (crawlability) artırır, dönüşüm oranlarını (CRO) iyileştirir, sitede kalma süresini artırır ve hemen çıkma oranınızı azaltır. Bu yüzden web sitenizi canlıya geçirmeden önce bir hız testi yapın ve bu testin sonuçlarına göre gerekli hız geliştirmelerini yapın. Ayrıca WordPress web sitenizi hızlandırmak için W3 Total Cache gibi bir önbellek eklentisi de kullanabilirsiniz.

WordPress Web Sitenizi Özelleştirmek İçin WordPress Geliştirici İle Çalışın

Bir WordPress web sitesi oluşturmaya yönelik geliştirme maliyetlerinizi tahmin etmek için önceden plan yapmanız gerekir. Bu, premium WordPress temaları, hosting, eklentiler ve potansiyel diğer özelleştirmeler ve sürekli destek için ne kadar harcamanız gerektiğini anlamanın tek yoludur. 

Daha karmaşık ve iş odaklı projeleri WordPress geliştirici olmadan oluşturmak ve sürdürmek çok daha zordur. Bu noktada sizin için özel bir WordPress sitesi geliştirecek ve sürdürecek şirket içi bir ekibiniz yoksa, profesyonel bir  geliştirici ile çalışabilirsiniz.

Domain Sorgulama