.TR Domain Ön Siparişleri için Aktivasyon Kodunun Önemi

Hosting Fiyatları

.TR öncelikli kayıtlar için son gün, 7 Ağustos 2024 olarak güncellenmiştir. Bunun akabinde süreçle ilgili yeni gelişmeler oldukça, yazımız güncellenecektir.

Bilindiği üzere .TR domain uzantılarının öncelikli kayıtları 14 Mayıs 2024 tarihinde sona erecektir. Bu tarihe kadar yapılan ön siparişler değerlendirilecek ve domain uzantı listesine göre bir önceliklendirme yapılarak, tescil işlemlerine başlanılacaktır. Bu tescil süreci tamamen TRABİS tarafından yapılacak olup, 14 Haziran 2024 tarihinde sona erecektir. Bu tarih, kurban bayramı nedeniyle birkaç gün esnetilebilir, bunun bilgisini de sizlerle paylaşmış olalım.

Eğer öncelikli bir .TR domain ön siparişiniz var ise yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlere geçmeden önce sizlere birkaç terim hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgiler aktivasyon konu ile ilgili yapacağımız işlemleri daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Kaynak Domain Nedir?

Kaynak domain, .TR ön siparişi yaparken belirlenen ve 25 Ağustos 2023 tarihinden önce kayıt edilmiş, domainlerdir. 25 Ağustos 2023 tarihinden önce kayıt edilmiş KEP.TR, AV.TR, DR.TR, COM.TR, ORG.TR, NET.TR, GEN.TR, WEB.TR, NAME.TR, INFO.TR, TV.TR, BBS.TR, TEL.TR uzantılarına sahip alan adları kaynak domain olarak nitelendirilmektedir.

Örneğin, hosting.tr alan adının kaynak domaini hosting.com.tr, hosting.net.tr vb. alan adları olabilir.

Aktivasyon Kodu Nedir?

Aktivasyon kodu genel olarak bir transfer şifresi olarak düşünülebilir, .TR ön siparişlerinde kullanılacak en gerekli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aktivasyon kodu sayesinde kaynak domain adresi farklı bir firmada kayıt edilmiş öncelikli alan adınız ile Hosting.com.tr üzerinden .TR ön siparişinizi öncelikli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Aktivasyon Kodu Nereden Alınır?

Aktivasyon kodunuzu, kaynak domain adresinizin kayıtlı olduğu firmadan temin edebilirsiniz. Örneğin, hosting.com.tr kaynak domain adresiniz ile hosting.tr ön siparişinizi gerçekleştirmek istiyorsunuz bunun için, hosting.com.tr alan adının kayıtlı olduğu firmadan aktivasyon kodunu alabilirsiniz.

Aktivasyon Kodu Nereye Girilir?

Farklı firmada bulunan kaynak domain adresiniz ile aktivasyon kodunu aldınız, şimdi bu kaynak kodu Hosting.com.tr müşteri paneline giriş yaparak öncelikli domain adreslerinizi ve kaynak kodu bekleyen domain adreslerinizi görüntüleyebilirsiniz. Daha sonrasında “Öncelikli Siparişlerim” bölümünden .TR ön siparişlerinizin durumunu görebilirsiniz. Durumu “Aktivasyon Kodu Girin” olanlar için aktivasyon kodunu girmeniz gerekmektedir. Durumu “Başvuruldu” olanlar için ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Sonuç

Bu şekilde kaynak domain adresi farklı firmada bulunan .TR ön siparişiniz için aktivasyon kodunu girerek, önceliklendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Not: Eğer kaynak domain hizmetiniz Hosting.com.tr üzerinde ve .TR ön siparişinizi de Hosting.com.tr üzerinden gerçekleştirdiyseniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Domain Sorgulama