Blog » Domain & Hosting » VDS (Virtual Dedicated Server) Server Nedir, Ne İşe Yarar?

VDS (Virtual Dedicated Server) Server Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting Fiyatları

VDS (Virtual Dedicated Server) yani Sanal Atanmış Sunucu, kullanıcılara web uygulamaları oluşturmak, dağıtmak ve barındırmak için yönetilen ancak dedike edilmiş bir sunucu kiralama olanağı sağlayan sanal bir makinedir. Diğer müşterilerle paylaşılmaz, bu nedenle çok kiracılı bir ortam sunmaz.

Her VDS’nin kendi disk yeri, CPU tahsisi, belleği, bant genişliği ve işletim sistemi vardır. Ayrıca, diğer kiracılarla paylaşmayı gerektirmek yerine, yalnızca birinin erişebildiği özel bir kaynak seti sunar.

VDS ayrıca, son kullanıcıların sunucularına internet üzerinden küresel olarak erişmelerini sağlayan bir uzaktan erişim katmanına sahip işletim sistemi içeren kapsamlı bir donanım setidir.

VDS’nin Dedicated Cloud‘un geleceği olduğunu söyleyebiliriz.

VDS’ye (Virtual Dedicated Server) Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

Her web sitesi veya uygulamanın özel bir sunucuya ihtiyacı yoktur. VDS hizmeti özel ihtiyaçlar için uygundur. Tahmin edebileceğiniz gibi Virtual Dedicated Server, istikrarlı ve öngörülebilir yüksek performansa sahiptir. Bu yüzden çok fazla CPU kullanımı veya genel olarak sadece yüksek performans gerektiren projeler için çok uygundur.

Küçük bir web siteniz varsa, onu bir VDS sunucusunda barındırmanız gerekmez. Örneğin, daha az maliyetli bir alternatif kullanabilirsiniz (örneğin, shared hosting). Ancak bu durumda web sitenizin çalışması, tamamen paylaşımlı hosting komşularınızın yüküne bağlı olacaktır. 

Fakat bir VDS hizmeti kullanıyorsanız, VDS size yalnızca CPU gücü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek ağ ve G/Ç performansı sağlar. Yani kısaca VDS, kaynağa ihtiyaç duyan uygulamalar için mükemmel bir seçimdir, ancak sadece bununla sınırlı değildir. Aşağıda VDS’ye en çok ihtiyaç duyabilecek sitelerin bir listesini bulabilirsiniz.

  • Çok sayıda günlük ziyaretçi ve sipariş içeren çevrimiçi mağazalar
  • Çok fazla hesaplama yapan uygulamalar
  • Medya siteleri

VPS ve VDS Arasındaki Fark Nedir?

VPS, sanal özel sunucunun; VDS ise, sanal atanmış sunucunun kısaltmasıdır. Terminolojiler genellikle birbirinin yerine kullanıldığından aralarında hiçbir fark yoktur.

Her iki durumda da kullanılan yöntem farklılık gösterse de, hem VPS hem de VDS sanallaştırma kullanılarak oluşturulur. Sanal Özel Sunucular (VPS) işletim sistemi düzeyinde sanallaştırmanın ürünüyken, Sanal Atanmış Sunucular (VDS) paravirtualization sonucunda oluşturulur.

Her iki durumda da, fiziksel bir sunucu, her biri kullanıcıların ihtiyaçlarına göre özelleştirebilecekleri kullanıcılara kiralanan daha küçük sanal bölümlere veya “sunuculara” bölünür. Bir hesabı barındıran sanal sunucu, aynı fiziksel sunucuda bulunan diğer “komşu” sunuculardan ayrı kalır.

Bir VPS ve VDS, öncelikle ana sunucunun kaynaklarının bu sanal sunuculara nasıl tahsis edildiğine göre farklılık gösterir.

1. OS düzeyinde Sanallaştırma

Bu tür sanallaştırma sonucunda oluşturulan sanal sunucular, teknik olarak bir kapsayıcı içinde çalışan işletim sistemleridir. Bu sunucular, ana sunucunun CPU, RAM, depolama ve bant genişliğine ek olarak ana işletim sisteminin çekirdeğini paylaşır. Sınırlı olsa da, bu tür sanallaştırma, görevlerin çoğu için çalışır ve işletim sisteminde herhangi bir büyük değişiklik gerektirmez. Barındırma alanında bu teknolojinin sonucu olarak oluşturulan sunuculara sanal özel sunucular (VPS) adı verilir.

2. Paravirtualization

Bu yöntem, işletim sistemi seviyesinin üzerinde çalışan ve ana işletim sistemi ile sanal makineler arasında kaynak tahsisi ile ilgilenen ve daha yüksek bir sanallaştırma seviyesine izin veren bir hiper yönetici yazılımı gerektirir. Bu durumda, ana işletim sisteminin çekirdeği paylaşılmaz. Bu nedenle, ana işletim sistemi ve sanal makinelerin farklı çekirdekleri vardır. Bu durumda elde edebileceğiniz özelleştirme düzeyi, işletim sistemi düzeyinde sanallaştırmadan çok daha yüksektir. Yöntem, değiştirilebilen bir işletim sisteminin kullanılmasını gerektirdiğinden, açık kaynaklı Linux, paravirtualization için tercih edilen seçenektir. Bu şekilde oluşturulan VM’lere sanal atanmış sunucular (VDS) denir.

Uygulamanızın VPS’de mi yoksa VDS’de mi barındırılması gerektiğinden emin değilseniz, hemen linke tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hosting.com.tr VDS Server Hizmetinin Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

VMWare ESXi alt yapısı ile güçlendirilmiş bulut sunucu hizmetinin avantajları ve öne çıkan özellikleri aşağıdaki şekildedir:

1. NVME.2 Disk

Son teknoloji olan NVME.2 disk altyapısını, VDS sunucu siparişinde tercih edebilir ve SSD disklere göre 5 kat daha hızlı NVME2 diskler ile yüksek performans sağlayabilirsiniz.

2. Gerçek Dedike Kaynaklar

VDS server’lar, gerçek kaynakların sanallaştırılması ile oluşturulur. Sahip olduğunuz kaynaklar sadece size özel olduğu için VDS server’ınızdan yüksek performans sağlayabilirsiniz.

3. Ücretsiz Taşıma

Uyumlu kontrol paneller arasında tek bir siteniz için 10 GB’dan daha az olan site dosyalarınızı, Hosting.com.tr’nin teknik ekibi sizin için ücretsiz olarak taşıyabilir.

5. Ücretsiz Kurulum

VDS sunucunuz, teknik ekibimiz tarafından talep ettiğiniz konfigürasyon ve ayarlar ile birlikte ücretsiz olarak kurulur. Kurulumdan sonra tarafınıza iletilen bilgiler ile yönetim yapabilirsiniz.

6. Ücretsiz Yedek DNS Altyapısı

Talep etmeniz durumunda, VDS sunucunuzu Hosting.com.tr ana DNS sunucumuza ekleyebilir ve DNS anonslarını yedekleyerek, kesintisiz yayın yapılmasını sağlayabilirsiniz.

7. 7/24 Teknik Destek

VDS sunucunuz ile ilgili yaşadığınız bir problem olursa, firmamızın 7/24 aktif olan destek departmanından yaşadığınız sorunlarla ilgili teknik destek alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, daha önce belirttiğimiz gibi bu hizmet sanal özel sunucuya benzer ancak garantili kaynaklar kullanır. Ve bu KVM sanallaştırmasının avantajlarının bir sonucu olarak, gerçek bir dedike sunucu gibi davranır.

İkisi arasındaki en önemli farklardan biri, VDS’nin yalın donanım sunuculardan farklı olarak, hesaplama gücünün hızlı bir şekilde yükseltilmesini veya düşürülmesini sağlar. Virtual Dedicated Server, sistem yönetiminde temel becerilere sahip olduğunuz sürece, uygulamanızı barındırmayı ve yönetmeyi daha basit ve uyarlanabilir hale getirir.

Yukarıda sizin için VDS ile ilgili tüm ayrıntıları paylaştık. Artık VDS’ye küçük işletmenizin mi yoksa sizin için mi ihtiyacınız olduğunu seçebilirsiniz. 

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments