Content Delivery Network (CDN) Nedir, Avantajları Nelerdir?

Content Delivery Network (CDN) Nedir, Avantajları Nelerdir?
Hosting Fiyatları

İçerik dağıtım ağı anlamına gelen Content Delivery Network (CDN); bir web sitesine erişmek isteyen kullanıcıları, coğrafi olarak kendilerine en yakın yerde konumlanmış sunuculara yönlendiren ve bu sunucular üzerinden hizmet almalarını sağlayan bir sunucu ağı sistemidir. Bulut bilişim platformu olan CDN; bir web sitesinde yer alan görselleri, videoları, kod satırlarını ve içerikleri statik olarak bünyesinde barındırır, optimize eder ve ziyaretçiye en hızlı sürede ulaştırılmasını sağlar.

İçerik dağıtım ağları; metin, görsel, kod, indirilebilir medya dosyaları, yazılım, belgeler, canlı yayın videoları, sosyal ağlar, e-ticaret platformları ve uygulamalar dahil tüm internet içeriğinin büyük bir bölümünü kapsar. İçerik dağıtım ağının amacı, yüksek performans ile hızlı ve kesintisiz bir şekilde içerik sunarak pozitif kullanıcı deneyimi elde etmektir.

content delivery network

İçerik Dağıtım Ağı Nasıl Çalışır?

Genellikle web siteleri, faaliyet gösterdikleri ülkede, belli bir lokasyonda bulunan tek bir sunucudan yayın yaparlar. Uluslararası kitleye hitap eden web site, blog ve platformların, içerik dağıtım ağı hizmeti alması şarttır. Farklı ülkelerden giriş yapılan bir web sitesi, CDN hizmeti aldığında içeriklerin yüklenme hızı artar. Diyelim ki, Amerika’daki bir kullanıcı web sitenizi ziyaret etmek istiyor ve sizin de sunucunuz Türkiye’de yer alıyor. Bu durumda site hızınız düşer ve yavaş açılır. Fakat content delivery network hizmetinden faydalandığınızda, sunucunuz Türkiye’de yer alsa bile Amerika’dan sitenize giren bir kullanıcıya New York’tan, Japonya’dan sitenize ulaşmaya çalışan bir kullanıcıya ise Tokyo üzerinden içerikleriniz iletilir.

content delivery CDN sistemi

CDN ile dünyanın farklı yerlerinde yer alan kullanıcılara, kendilerine en yakın lokasyondaki sunucu üzerinden dosyalar gönderilir. Bu sayede hem web siteniz hızlı açılır hem de Türkiye’deki sunucunuz daha az istek aldığı için yüklenme problemleri engellenerek daha fazla kullanıcıya hizmet verir. Bir web sitesinin açılma ve yüklenme hızı, kullanıcı memnuniyeti açısından çok önemlidir. Hızlı açılan bir web sitesi, SEO çalışmalarından daha fazla verim alır ve arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer alır.

content delivery network

Content Delivery Network Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Web siteniz için content delivery network hizmeti aldığınızda, ağ üzerinden site içerikleriniz statik olarak CDN sunucularına kopyalanır ve bu sunucular üzerinden kullanıcılara içerikleriniz iletilir. Bu sayede statik içerikleriniz optimize edilerek, ziyaretçilerinize bulundukları lokasyona en yakın noktadan hızlı bir şekilde ulaştırılır. Özellikle görsel, ses ve video gibi çok yer kaplayan içerikleriniz statik olarak iletileceği için web sitenizin açılma ve yüklenme hızı maksimum performans gösterir.

  • Content delivery network servis sağlayıcısının lokasyon, sıkıştırma ve optimize etme teknolojisi sayesinde web site hızınız artar.
  • CDN, SEO çalışmalarında önemli bir kriter olan web site hızınızı arttırdığı için arama motoru sıralama sonuçlarında görünürlük ve ilk sıralarda yer alma başarınızı arttırır.
  • Web sitenizin ziyaretçi trafik yükü azalarak verilerin işlenmesinde sunucu kaynaklı gecikmeleri engeller. Bu sayede hem hosting giderleriniz azalır hem de sunucunuz ziyaretçi isteklerine daha hızlı cevap verir.
  • CDN, ileri güvenlik seçenekleri ile spam gönderimlerin ve DDoS saldırılarının web sitenize ulaşmasını engelleyerek sitenizi koruma altına alır.
  • Hızlı ve verimli bir CDN sağlayıcısı, özellikle farklı konumlardan yüksek trafik alan e-ticaret sitelerinin, rekabet üstünlüğü elde etmesini sağlar.
  • Büyük Cuma gibi özel günlerde ortaya çıkan ani trafik yükselmelerini optimize ederek hizmetin aksamadan devam etmesini sağlar.
content delivery network

İhtiyaçlarınıza göre Pull CDN, Push CDN, VoD Push veya VoD Pull CDN çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz. Dünyada en çok tercih edilen CDN şirketlerine; Akamai, Amazon CloudFront, Broadpeak, CacheFly, CDN77, CDN.NET, CloudFlare, Fastly, GoGrid, MaxCDN, Microsoft Azure ve XCDN örnek verilebilir. Ülke bazlı CDN servis sağlayıcı performanslarını buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Content Delivery Network sağlayıcısı seçerken DDoS koruması, özelleştirme kabiliyeti, coğrafik filtreleme, önbellek kontrolü, günlük tutma (log), origin shield, memory cache (pull) fonksiyonu, storage cache (push) fonksiyonu, HTTP/2 desteği, hata tespiti (diagnostics), analiz ve bildirim özelliklerini göz önüne almalısınız.

content delivery network
Domain Sorgulama