Cloud

Cloud Nedir? Cloud Hosting Nedir? Faydaları, Ne Zaman, Hangi Siteler Kullanabilir?

Hosting Fiyatları

Cloud hosting, işletmelerin internetin gücüne erişmesi için modern bir yoldur. Birçok avantajı olan güvenli ve güvenilir bir hosting çözümü sağlamak için bulutun gücünden yararlanır. Bununla birlikte, cloud hosting’i tercih etmeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı potansiyel dezavantajlar da vardır. Fakat bu dezavantajlara ve detaylara geçmeden önce cloud nedir biraz ona değinelim.

Cloud Nedir?

Cloud yani bulut, dünyanın dört bir yanında bulunan geniş bilgisayar sunucuları ağı ile bu sunucularda bulunan veriler, içerik, uygulamalar, veri tabanları ve diğer bilgi işlem kaynaklarından oluşur. Bulut, işletmelerin ve tüketicilerin kendi fiziksel sunucularını kurmak, kendi yazılımlarını çalıştırmak ve kendi veri tabanlarını yönetmek yerine internet üzerinden talep üzerine bilgi işlem kaynaklarına erişmelerini sağlar. Bulut, kullanıcıların bir ofisteki bilgisayara bağlı olmak yerine dünyanın herhangi bir yerinden verilere, uygulamalara ve bilgi işlem kaynaklarına erişmesine olanak tanır.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim, internet üzerinden veri depolama, sunucular, veri tabanları, ağ ve yazılım gibi barındırılan hizmetlerin kullanımını ifade eder. Veriler, bir bulut hizmet sağlayıcısı tarafından muhafaza edilen fiziksel sunucularda saklanır. Bilgisayar sistemi kaynakları, özellikle veri depolama ve bilgi işlem gücü, bulut bilişimde kullanıcı tarafından doğrudan yönetilmeden talep üzerine kullanılabilir.

Daha fazla bilgi için: Bulut Bilişim Nedir? Şirketler Dijital Dönüşüm Sürecinde Cloud Ortamına Nasıl Entegre Olmalıdır?, Bulut Bilişimde SaaS, IaaS, PaaS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bulut Bilişime Geçiş/Kullanım İstatistikleri

 • Küresel olarak bulut bilişim pazarı 2028 yılına kadar 1 trilyon doları aşacak. (Precedence Research)
 • Bulut uygulama pazarının değeri 150 milyar doların üzerindedir. (Apps Run The World)
 • 2025 yılına kadar 200 zettabayt veri bulutta depolanacak. (Cybercrime Magazine)
 • Genel bulut hizmet harcamaları 2023 yılında yaklaşık 600 milyar dolara ulaşabilir. (Gartner)
 • 2023 yılında SaaS için yaklaşık 200 milyar dolar harcanacağı tahmin ediliyor. (Gartner)
 • Bulut altyapı hizmetleri yılda 178 milyar dolar gelir sağlıyor. (Synergy)
 • Bulut oyun pazarının değeri 2024 yılına kadar 6 milyar doları aşabilir. (Newzoo)
 • Büyük işletmelerin %90’ı çoklu bulut altyapısını benimsedi. (HashiCorp)
 • Kurumların %82’si hibrit bulut modeli kullanıyor. (Flexera)

Cloud Hosting Nedir?

Cloud hosting, web sitelerini ve uygulamaları internet üzerinden sunmak ve yönetmek için bulut bilişim teknolojisini kullanan bir web ve uygulama hosting hizmeti türü olarak tanımlanır. Hesaplama için fiziksel sunuculara dayanan geleneksel hosting yöntemlerinin aksine cloud hosting, birden fazla veri merkezine dağıtılmış, birbirine bağlı sanal sunuculardan ve kaynaklardan oluşan geniş bir ağ kullanır. 

Cloud hosting, kullanıcıların değişen talepleri karşılamak için CPU, RAM ve depolama gibi kaynak tahsislerini kolayca artırabilecekleri veya azaltabilecekleri olağanüstü ölçeklenebilirlik sunar. Bu esneklik, web sitelerinin ve uygulamaların büyük altyapı değişikliklerine gerek kalmadan trafik artışlarının ve büyümenin üstesinden gelebilmesini sağlar.

Bulut altyapısının dağıtık yapısı, bir sunucu veya veri merkezinde sorun yaşanması halinde trafiğin başka bir sunucuya yönlendirilebileceği ve kesinti süresinin en aza indirilebileceği anlamına gelir. Bu yedeklilik ve yük devretme özelliği, barındırılan hizmetlerin genel güvenilirliğini artırır.

Cloud hosting’de kullanıcılar yalnızca kullandıkları kaynaklar için ödeme yapar, bu da onu her büyüklükteki işletme için daha bütçe dostu bir seçenek haline getirir. Önemli miktarda ön donanım yatırımı ihtiyacını ortadan kaldırır ve verimli kaynak tahsisine olanak tanır. Kullanıcılar hosting ortamlarına internet bağlantısı olan her yerden erişerek yönetim ve bakım görevlerini basitleştirebilir. Ayrıca, cloud hosting genellikle yönetimi kolaylaştıran bir dizi yönetim aracı ve hizmetiyle birlikte gelir.

Cloud Hosting Nasıl Çalışır?

Cloud Hosting Nasıl Çalışır?
How Cloud Works?

Cloud hosting, birkaç sanal sunucuya bölünebilen gerçek sunuculardan oluşan bir ağ kullanır. Bunlar, web sitenizin içinde bulunacağı farklı ortamlardır.

Tek bir site ziyaretlerde bir artış veya kaynaklarda bir zorlanma ile karşılaşırsa, performansı artırmak için çok sayıda fiziksel sunucudan yararlanabilir.

Bu şekilde, hiçbir web sitesi sunucunun işlem kapasitesinin tamamını kullanamaz. Kullanıcılar bant genişliği gereksinimlerini sitelerinin boyutuna göre kolayca ayarlayabilirler.

Cloud Hosting Avantajları

Aşağıdaki listede cloud hosting’in avantajlarını bulabilirsiniz:

1. Kolayca ölçeklenebilir

Paylaşılan kaynakları kullanarak web sitenizin boyutunu iş gereksinimlerinize uyacak şekilde hızla ayarlayabilirsiniz.

2. Esnek fiyatlandırma

Gerektiğinde hosting paketlerini yükseltme özgürlüğü ile yalnızca kullandığınız bant genişliği için ödeme yapmanıza olanak tanır.

3. Performans artışı

Cloud hosting, site performansını artırır ve bir web sitesinin mevcut tüm kaynakları kullanmasını önleyerek paylaşımlı hosting’den daha iyi performans sunar.

4. Yedek sunucular

Bir sunucu arızalanırsa, web siteniz başka bir bulut sunucusuna geçerek çalışmaya devam eder ve iş sürekliliğini artırır.

5. Uzman müşteri hizmetleri

Site bakımı, güvenliği ve güncellemeleri için uzmanlara erişim, stresinizi azaltır ve işinize odaklanmanızı sağlar.

6. Hızlı dağıtım

Cloud hosting’in kurulumu hızlı ve basittir, hem yeni hem de deneyimli web sitesi sahiplerine hitap eder.

7. Neredeyse sınırsız depolama

Cloud hosting ile depolama alanınızı gerektiğinde kolayca ve hızlıca genişletebilirsiniz.

Cloud Hosting Türleri

Cloud hosting, işletmelerin ve bireysel kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için gelişmiştir. Başlıca cloud hosting türleri aşağıdaki şekildedir:

1. Genel Bulut

Genel bulut altyapısı bir bulut hizmet sağlayıcısına aittir ve genel kullanıma sunulur. Paylaşılan yapıları ve kullandıkça öde politikaları nedeniyle genel bulut, son kullanıcılar için bakım gerektirmeden uygun maliyetli ve ölçeklenebilir olabilir.

2. Özel Bulut

Özel bulut altyapısı yalnızca tek bir işletme tarafından kullanılır. Şirket içinde veya üçüncü taraf bir sağlayıcı tarafından barındırılabilir ve gelişmiş güvenlik, özelleştirme ve özel kaynaklar sunar. Genellikle iş açısından kritik uygulamalar, veri açısından hassas görevler ve kurumsal düzeyde iş operasyonları için kullanılırlar.

3. Hibrit Bulut

Hibrit bulut, özel ve genel bulutları birleştirerek veri ve uygulamaların bunlar arasında paylaşılmasını sağlar. Esneklik, ölçeklenebilirlik, güvenlik özelleştirmesi ve maliyet optimizasyonları sunar. Kritik ve kritik olmayan uygulamalara, veri analitiğine, mevsimsel iş yükü değişikliklerine sahip işletmeler genellikle hibrit bulut kurulumunu kullanır.

4. Topluluk Bulutu

Topluluk bulut altyapısı, ortak bir misyona veya benzer bilgi işlem ihtiyaçlarına sahip birkaç işletme tarafından paylaşılır. Özellikle devlet kurumları, bankacılık sektöründeki şirketler, araştırma kuruluşları veya ortak misyon veya endüstri üzerinde çalışan herhangi bir işletme grubu gibi kuruluşların ortak ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur.

5. Yönetilen Bulut

Yönetilen bulut altyapı sağlayıcıları, son kullanıcı için bulut kaynaklarının çalışmasını yönetir ve denetler. Profesyonel yönetimleri, daha az teknik sorumlulukları, optimize edilmiş performansları için kullanılırlar. Şirket içi BT uzmanlığına sahip olmayan işletmeler veya BT yönetimini dışarıdan almayı tercih eden kuruluşlar genellikle yönetilen bulut hizmetlerini kullanır.

6. Çoklu Bulut

Çoklu bulut, genellikle belirli iş yükü ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla sağlayıcının kullanılmasıdır. Risk dağıtımı, türünün en iyisi çözüm seçimi ve esneklik gibi avantajlar genellikle şirketlerin çoklu bulutu tercih etmelerinin nedenleridir. Ayrıca, çeşitli uygulama ihtiyaçları olan, satıcı kilitlenmesinden kaçınmak isteyen ve coğrafi olarak dağınık işletmelere sahip birçok işletme bu tür cloud hosting kurulumunu tercih etmektedir.

7. Sanal Özel Bulut (VPC)

Sanal özel bulut ortamları, kullanıcıların tanımlanmış bir sanal ağda kaynakları başlatabilecekleri özel bir bölüm sağlayan genel bir bulut içinde bulunur. Genel bir bulut içinde gelişmiş güvenlik sunarken, özel bulut benzeri özelleştirmelere izin vermeye devam eder.

Web Hosting vs. Cloud Hosting Arasındaki Farklar

Web Hosting vs. Cloud Hosting Arasındaki Farklar

Aşağıdaki listede web hosting vs. cloud hosting arasındaki farkları bulabilirsiniz:

1. Kontrol

Cloud hosting, web sitelerinizi barındıran birden fazla örnek olduğu için kaynaklar üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve örneklerin sayısını, ölçeklendirme faktörlerini vb. kontrol etmenize olanak tanır. Ayrıca diğer web siteleriyle paylaşılan kaynaklara sahip olmanız gerekmez.

2. Ölçeklendirme

Sunuculardaki trafik artarsa, cloud hosting’de çok fazla çaba harcamadan kaynaklarınızı dikey veya yatay olarak ölçeklendirebilirsiniz. Bu, geleneksel web hosting’de ya bir plan güncellemesi ya da farklı bir sağlayıcıya geçiş gerektirir.

3. Güvenlik

Bulut, geleneksel web hosting’e göre daha fazla güvenlik, gelişmiş izleme sistemleri ve otomatik güvenlik özellikleri sağlar.

4. Fiyatlandırma

Kullanıcılar geleneksel web hosting’de sabit kaynaklar için ödeme yaparken, cloud hosting’de kullandığınız kadar ödeme yaparsınız.

Cloud Hosting vs. VPS Arasındaki Farklar

Her ikisi de sanal hosting ortamlarına dayanır. Temel fark, bir VPS’in bir fiziksel sunucudan bölümlere ayrılmış olması, cloud hosting’in ise bir fiziksel sunucu kümesinden bölümlere ayrılmış olmasıdır.

Cloud Hosting

 • Genellikle daha yüksek performans ve güvenilirlik sağlar.
 • Büyüme için çok daha fazla potansiyele sahiptir.
 • Cloud hosting, paylaşılan daha fazla fiziksel sunucu içerir, ancak bunların hepsinin aynı anda kullanılması gerekmez.
 • Yönetilen bir hosting planı seçerseniz ve yalnızca küçük veya makul miktarda kaynak kullanırsanız, daha uygun fiyatlı olur.

Cloud Server, Bulut Sanal Sunucu Fiyatları

VPS Hosting

 • Fiziksel sunucu paylaşımlı olduğundan benzer güvenlik risklerine sahiptir.
 • Kullanılan işletim sistemine kadar daha fazla seçenek mevcuttur.
 • Kendi kurulumunuzu oluşturmak istiyorsanız veya çok fazla kaynak kullanıyorsanız daha uygun fiyatlıdır.

VPS Server, VPS Sunucu Kiralama, Satın Al

Cloud Hosting Çözümleri Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Cloud hosting son derece uyarlanabilir bir hosting seçeneğidir. Yüksek performans, bant genişliği ve %100 çalışma süresi talep eden Facebook gibi büyük şirketlerin yanı sıra trafiklerini ve hizmetlerini ölçeklendirmeye yeni başlayan startup’lara da yardımcı olur.

Cloud hosting, çok yönlülüğü nedeniyle kurumsal şirketlerden yüksek trafikli bloglar çalıştıran bireylere kadar her düzeyde erişilebilir.

Daha üst düzeyde bulut depolama, mükemmele yakın çalışma süresine ihtiyaç duyan ve herhangi bir kesinti yaşamadan sunucularını gerektiği gibi ölçeklendirmek isteyen işletmeler için avantajlı olabilir.

Yüksek kaliteli bir bulut hizmeti sağlayıcısı ile çalışmak size güvenlik ve ışık hızında site verimliliği sağlar.

Cloud hosting, çok fazla trafiğe sahip olan ve web sitelerinin yavaşlamasına ve hatta çevrimdışı olmasına neden olan trafik artışları gören site yöneticileri için de uygundur.

Siteniz çok fazla trafik alıyorsa, özel bir sunucu veya sanal özel sunucu alabilirsiniz, ancak bu seçenekler size ihtiyacınız olabilecek ölçeklenebilirliği sağlamaz.

Cloud Hosting Servisi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cloud hosting sağlayıcılarını değerlendirirken, ihtiyaçlarınıza en uygun hizmeti seçtiğinizden emin olmak için birkaç temel faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir:

1. Güvenilirlik ve Çalışma Süresi Garantileri

Yüksek kullanılabilirlik ve güvenilirlik sağlamak için sağlayıcının geçmiş çalışma süresi kayıtlarını ve hizmet düzeyi anlaşmalarını (SLA’lar) kontrol edin.

2. Güvenlik Önlemleri

Verilerinizin iyi korunduğundan emin olmak için güvenlik protokollerini ve uyumluluk sertifikalarını (ISO 27001, GDPR, HIPAA gibi) inceleyin.

3. Ölçeklenebilirlik

İhtiyaçlarınız değiştikçe kaynakları kolayca ayarlayabilmeniz için sağlayıcının esnek ölçeklendirme seçenekleri sunduğundan emin olun.

4. Performans

Optimum performansı sağlamak için donanım özelliklerini, ağ hızını ve veri merkezi konumlarını göz önünde bulundurun.

5. Maliyet Yapısı

Gizli maliyetler veya ücretler de dahil olmak üzere fiyatlandırma planlarına göz atın.

6. Veri Yedekleme ve Kurtarma

Veri kaybına karşı koruma sağlamak için tüm planlarında günlük yedekleme sunan bir sağlayıcı seçin.

7. Uyumluluk ve Yasal Hususlar

Sağlayıcının sektörünüz veya bölgeniz için geçerli olan ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olduğundan emin olun.

8. Teknoloji ve Entegrasyon

Mevcut araç ve teknolojilerinizle uyumluluğa ve diğer hizmetlerle entegre olma becerisine bakın.

9. İtibar ve İncelemeler

Sağlayıcının sektördeki itibarını ölçmek için müşteri geri bildirimlerini ve incelemelerini araştırın.

Domain Sorgulama