İnternet tarayıcısına bir internet sitesi yazdığınızda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN yazısıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Eğer girdiğiniz websitesi size ait bir site ise sinir bozucu olabilir. Peki bu hatanın sebebi nedir?

Bu makalemizde sizler için tüm detayları ile “dns_probe_finished_nxdomain” hatası nedir? Nasıl çözülür? bunlardan bahsedeceğiz. Hatanın içeriğinden de anlaşılacağı gibi DNS taraflı bir sorun var. Bu hataya birden fazla sebep bulunmaktadır. Öncelikle DNS’in açıklamasını yapalım.

DNS Nedir?

DNS, İngilizce açılım olarak “Domain Name System” anlamına gelmektedir. 256 karaktere kadar büyüyebilen host isimlerini IP adresine çevirir. Örneğin bir web sitesine girmek istediğinizde o sitenin domain adını girerek ziyaret edersiniz ancak arka planda DNS sunucular IP adresi ile işlemler yapmaktadır. Bu sayede bir web sitesine girmek için o sitenin IP adresini ezberlemek yerine, domain ismi kullanılarak pratik ve kolay bir şekilde ziyaret sağlanır. DNS aslında son kullanıcı için çok önemli bir nimettir.

Örneğin Google’a ait DNS sunucuları şu şekildedir.

 • 8. 8. 8. 8
 • 8. 8. 4. 4

DNS hakkında daha fazla bilgi edinmek için “DNS Nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nedir?

İnternet tarayıcısına bir websitesi adı yazdığınızda tarayıcı en yakın DNS sunucusundan site hakkında bilgi alır. Oradan gelen bilgiye göre websitesini açar. Eğer gelen bilgide siteye ait hiçbir bilgi yoksa ya da bilgi de eksiklik varsa dns_probe_finished_nxdomain hatası verir.

Bu bilgiler alan adının globaldeki DNS kayıtlarıdır. Bu kayıtlarda websitesine ait dosyaların nerede barındığı yazmaktadır. Eğer bu bilgi yoksa veya yanlış yazılmışsa websitesi açılırken DNS hatası verecektir. Gelin önce internet tarayıcılarında bu hata nasıl görünüyor onu görelim.

Chrome dns_probe_finished_nxdomain hatası verdiğinde resimdeki gibi “Bu siteye ulaşılamıyor” veya “The site can’t be reached” yazmaktadır.

Firefox dns_probe_finished_nxdomain hatası resimdeki gibi görünecektir. “Aradığınız siteyi bulamıyoruz” veya “Hmm. We’re having trouble finding that site” uyarısı yazmaktadır. Herhangi bir yerde bu hata mesajını yazmasa da Firefox internet tarayıcısı, bu hatayı alan siteleri bu şekilde göstermektedir.

Opera dns_probe_finished_nxdomain hatası resimdeki gibi görülecektir. “Bu siteye ulaşılamıyor” veya “This site can’t be reached” uyarısı vermektedir. Opera, bu hatayı farklı olarak ERR_NAME_NOT_RESOLVED olarak da göstermektedir.

Brave dns_probe_possible hatası az önceki hatalar ile aynıdır. Bu hatayı alan websitesine girdiğinizde resimdeki gibi görünecektir. “Bu siteye ulaşılamıyor” veya “This site can’t be reached” uyarısı yazacaktır.

Safari sunucuyu bulamadığını ifade eden “Safari Can’t Find the Server” veya “Safari Sunucuyu Bulamıyor” cümlesini yazmaktadır. Bu da yukarıdaki durumla aynıdır.

Microsoft Edge dns_probe_finished_nxdomain hatası aşağıdaki gibi görünecektir. “Hmmm… Bu sayfaya ulaşılamıyor” veya “Hmmm…can’t reach this page” uyarısı yazacaktır. Arama motoru ile arama yapmanızı veya internet bağlantınızı kontrol etmenizi önermektedir.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Nedenleri

DNS_probe_finished_nxdomain” hatasının birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları şu şekildedir:

 • Domain
 • Hosting
 • İnternet operatörü DNS sunucuları
 • Antivirüs
 • VPN
 • Tarayıcı eklentileri
 • Güvenlik duvarı
 • Virüs

Buna göre hatanın kaynağı tespit edilir ve çözüm üretilir. Gelin birlikte bu hatanın kaynağını ve çözüm yollarını adım adım inceleyelim.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Çözümü

Bir web sitesini internet tarayıcısına yazdığınızda ya bir içerik gelir ya da 4xx, 5xx gibi hatalar verir. Bu durumlar dışında site açılmıyor ve DNS_probe_finished_nxdomain hatası veriyorsa websitesinin bağlı olduğu DNS’lerde bir sorun var demektir ya da cihazda websitenin açılmasını engelleyen bir durum vardır.

Alan Adı Kaydı

Özet
Alan adı kayıt işlemleri tamamlanmış olmalıdır.

Eğer alan adı için özel bir belge süreci yoksa tüm alan adları satın alındıktan sonra kayıt işlemi tamamlanır. Eğer websitemizden bir alan adı aldıysanız Müşteri Paneli > Domainlerim sayfasında Aktif olarak görebilirsiniz. Eğer Beklemede yazıyorsa alan adınızın kayıt işlemi tamamlanmamıştır. Bunun nedenini öğrenmek için Destek Merkezi’nden bildirim oluşturabilirsiniz.

Alan adınız farklı bir firmada kayıtlı ise whois sogulama ile kayıt edilip edilmediğini kontrol edebilirsiniz. Whois sonucunda bir kayıt yoksa alan adınız kaydedilmemiş demektir. Kayıt edilmeyen bir alan adını tarayıcıya yazdığınızda gelen sayfada DNS_probe_finished_nxdomain hatası verecektir. Bu durumda alan adının neden kaydedilmediği yönünde satın aldığınız firmada kontrol sağlayabilirsiniz.

İsim Sunucuları (Nameserver)

Özet
Websitesinin barındığı sunucuya (hosting) ait isim sunucuları doğru girilmiş olmalı.

Alan adı kaydı yapılmışsa websitenin barındığı hosting paketine ait isim sunucularının doğru olup olmadığı alan adı yönetim sayfasından kontrol edilir. Alan adını firmamızdan aldıysanız Müşteri Paneli > Domainlerim > domain.uzantı > Yönet > İsim Sunucuları adımları takip edilerek girmiş olduğunuz isim sunucularını kontrol edebilirsiniz.

Firmamıza ait web hosting paketi kullanıyorsanız isim sunucuları aşağıdaki gibi olmalıdır. Farklı bir yerdeki hosting paketi ise olması gereken isim sunucularını hosting sağlayıcınızdan öğrenip kontrol edebilirsiniz. İsim sunucuları yanlış ise DNS_probe_finished_nxdomain hatası verecektir ve websitesi açılmayacaktır.

 • ns1.hosting.com.tr
 • ns2.hosting.com.tr

DNS’lerin Yayılması

Özet
İsim sunucuları tüm dünyaya yayılmış olmalıdır.

İsim sunucuları doğru ise alan adınızın isim sunucularının yayılıp yayılmadığını kontrol edebilirsiniz. İsim sunucuları girildikten sonra bilgiler tüm dünyaya yayılmaya başlar. Bunu anlamak için dns kontrol sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Burada örnek olarak https://dnschecker.org/ sitesi üzerinden kontrol sağlayacağız. Alan adınızın NS sorgusunu yaptığınızda en az bir DNS sunucusunda isim sunucularını görüyor olmalısınız.

İsim sunucuları tüm dünyaya 48 saate kadar yayılacaktır. Bu süre zarfında sitenize erişmeye çalışırken internet tarayıcıları DNS hatası yazabilir. DNS yayılma işlemi tamamlandığında bu hata ortadan kalkacaktır ve websitesine erişim gelecektir. https://dnschecker.org/ sitesinden NS sorguladığınızda tüm satırlarda isim sunucularını ve yeşil tik işaretini görüyor olmalısınız. Buna göre ara ara kontrol edebilirsiniz.

Hosting Paketinin Aktif Olması

Özet
Websitesine bağlı aktif bir hosting paketi ve aktif bir DNS Zone tablosu olmalıdır.

İsim sunucuları doğru ve internet tarayıcısında DNS hatası alıyorsanız https://intodns.com/ sitesinden kontrol edilir. Alan adı sorgulandığında “Mismatched NS records” satırı “Warning” hatası veriyorsa domainin tanımlandığı hosting paketi aktif değildir veya oluşturulmamıştır. Bu durumda hosting taraflı kontrol gerekir.

https://intodns.com/ sitesinden kontrol ettiğinizde “Mismatched NS records” satırı “OK” yazıyorsa hosting taraflı bir sorun olmadığını gösterir ve DNS’ler düzgün bir şekilde yayılmıştır.

Her ne kadar DNS’ler globale yayılmış olsa bile cihaz ve network kaynaklı durumlardan dolayı tarayıcıda DNS_probe_finished_nxdomain uyarısı görünmeye devam edebilir. Bunu anlamak için proxy siteleri üzerinden farklı lokasyonlarda kontrol sağlayabilirsiniz. https://www.proxysite.com/ sitesi örnek olabilir. Bu sitede websitesini çağırdığınızda açılıyorsa cihaz ve network kaynaklı bir durumdan dolayı DNS hatası alıyorsunuzdur. Sırayla aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

IP Adresini Yenileme

Özet
- Windows IP adresi yenilemek ve DNS önbelleği temizlemek için: Cmd komut satırı açılır, ipconfig /release > ipconfig /flushdns > ipconfig /renew komutlar sırayla çalıştırılır.
- MacOS IP adresi yenilemek için: Elma Simgesi > Sistem Tercihleri > Ağ > İleri Düzey > TCP/IP > DHCP Kirasını Yenile adımları takip edilir.
- MacOS DNS önbelleğini temizlemek için: Araçlar > Terminal ekranında "dscacheutil -flushcache" komutu çalıştırılır.

Sıkça girdiğiniz websiteleri daha sonra erişme ihtimaliniz yüksek olduğu için bilgisayarlar önbellek tutar. Bu sayede çağırdığınız siteyi normalden daha hızlı erişebilirsiniz. Bu durum bazen sitenizdeki değişimi anlık olarak yansıtmayabilir. Yeni aldığınız bir domainde 48 saat geçmesine rağmen hala DNS hatası veriyorsa internet bağlantısını kesip tekrar bağlanmasını sağlamak cihazın DNS önbelleğini temizlemeye yardımcı olur.

Windows IP adresi yenileme ve DNS önbelleği temizleme

Windows IP yenilemek ve DNS önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımlar uygulanır.

 • Başlat > cmd.exe yazılır ve cmd.exe uygulaması açılır.
 • Komut satırına ipconfig /release yazılır.
 • Enter tuşuna basılır.
Dikkat!! Bu komutu çalıştırdığınızda bilgisayarınızın internet bağlantısı kopacaktır. Diğer adımları da tamamladığınızda internet  bağlantısı tekrar gelecektir.
 • Ardından ipconfig /flushdns komutu çalıştırılır.
Bu işlemde cihazın DNS çözümleme geçmişi temizlenecektir.
 • Ardından ipconfig /renew komutu çalıştırılır.
Bu sayede modemden tekrar IP alarak internete bağlanacaktır.

MacOS IP adresi yenileme ve DNS önbelleği temizleme

 • Sol üst köşedeki elma simgesine tıklanır.
 • Sistem Tercihleri veya System Preferences sayfası açılır.
 • Gelen sayfada veya Network simgesine tıklanır.
 • Açılan sayfada İleri Düzey veya Advanced butonuna tıklanır.
 • TCP/IP sekmesinde bulunan DHCP Kirasını Yenile veya Renew DHCP Lease butonuna tıklanır.
 • MacOS DNS önbelleğini temizlemek için F4 > Others > Terminal adımları takip edilerek Terminal ekranı açılır.
 • Terminal üzerinde dscacheutil -flushcache komutu çalıştırılır.

Network Cihazını Resetleme

Özet
Cmd komut satırı yönetici olarak açılır, aşağıdaki komut çalıştırılır. Bilgisayar tekrar başlatılır.
netsh winsock reset

Bilgisayarın modem ile haberleşen network cihazı erişmek istediğiniz siteye ait önbellek saklıyor olabilir. Bu önbelleği silmek için network cihazını resetlemek yeterlidir. Network cihazını resetleme işlemi için aşağıdaki adımlar takip edilir.

 • Başlat > cmd.exe > Sağ Tık > Yönetici olarak çalıştır adımları ile komut satırı yönetici olarak açılır.
 • Komut satırına netsh winsock reset yazılır.
 • Enter tuşu ile çalıştırılır.
 • Ardından bilgisayar yeniden başlatılır. Network adaptörü resetlenmiştir.

Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Özet
- Chrome > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Tarama verilerini temizle > Temel > Verileri Temizle
- Firefox > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Çerezler ve site verileri > Verileri Temizle > Temizle
- Microsoft Edge > Ayarlar > Gizlilik, arama ve hizmetler > Göz atma verilerini temizle > Temizlenecek ögeleri seç > Şimdi temizle
- Safari > Safari > Geçmişi Temizle > Geçmişi Temizle
- Opera > Kolay Kurulum > Göz Atma Verileri > Temizle > Temel > Verileri Temizle

Chrome geçmiş temizleme nasıl yapılır?

 • Chrome > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik sayfası açılır.
 • Tarama Verileri Temizle bağlantısı tıklanır.
 • Temel sekmesindeki Zaman aralığı Tüm zamanlar seçilir ve Verileri temizle butonuna tıklanır.

Firefox geçmiş temizleme nasıl yapılır?

 • Firefox > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik >
 • Çerezler ve Site Verileri alanındaki Verileri temizle… butonuna tıklanır.
 • Temizle butonuna tıklanır.

Microsoft Edge geçmiş temizleme nasıl yapılır?

 • Ayarlar > Gizlilik, arama ve hizmetler sayfası açılır.
 • Göz atma verilerini temizle alanındaki Temizlenecek ögeleri seç butonuna tıklanır.
 • Zaman aralığı Tüm zamanlar seçilir.
 • Şimdi temizle butonuna tıklanır.

Safari geçmiş temizleme nasıl yapılır?

 • Sol üst köşedeki Safari menüsündeki Geçmişi Temizle bağlantısına tıklanır.
 • Geçmişi temizle butonuna tıklanır.

Opera geçmişi temizleme nasıl yapılır?

 • Sağ üst köşedeki Kolay kurulum menüsü açılır.
 • Göz atma verileri > Temizle adımları takip edilir.
 • Temel sekmesinde Zaman aralığı Tüm zamanlar olacak şekilde seçilir.
 • Verileri temizle butonuna tıklanır.

Modemi Resetleme

Özet
Modemi kapatıp 20 saniye sonra tekrar açılır.

Bazı durumlarda websitelerine daha önce yaptığınız isteklere gelen cevapları modem cihazları önbellek olarak tutabiliyor. Önbelleği temizlemek için ise modemi kapatıp 20 saniye bekledikten sonra açmanız yeterlidir. İnternet bağlantısı geldiğinde websitesini tekrar kontrol edebilirsiniz.

DNS Değiştirme

Özet
İnternet bağlantı ayarlarında Google ya da OpenDNS gibi farklı bir DNS sağlayıcısının DNS'leri girilir.
Tarayıcı DNS ayarları için aşağıdaki adımlar takip edilir.
- Chrome > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Güvenlik > Gelişmiş > Güvenli DNS Kullan > ile
- Firefox > Ayarlar > Genel > Ağ Ayarları > Ayarlar > HTTPS üzerinden DNS'i etkinleştir > Sağlayıcı
- Microsoft Edge > Ayarlar > Gizlilik, arama ve hizmetler > Güvenlik > Web sitelerinin ağ adreslerini arama yöntemini belirlemek için güvenli DNS kullanın > Hizmet sağlayıcısı seçin

Modem ve bilgisayar önbelleği temiz olmasına rağmen hala DNS hatası alıyorsanız internet hizmeti aldığınız operatöre ait DNS sunucularında websitesine ait DNS kayıtları güncel olmayabilir. Operatör DNS sunucuları yerine farklı bir DNS sunucusu üzerinden çıkış yaparak kontrol edebilirsiniz. İnternet tarayıcılarında bunun için ayar bulunmaktadır.

Chrome DNS ayarları nasıl değiştirilir?

 • Chrome > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Güvenlik sayfası açılır.
 • Gelişmiş bölümünde Güvenli DNS Kullan seçeneği aktif edilir.
 • ile satırındaki listeden farklı bir DNS sunucusu seçilir.

Seçtiğiniz anda Chrome DNS ayarları değişmiş olacaktır. İstediğiniz zaman aynı sayfadan Mevcut servis sağlayıcınızla seçeneğini seçip internet operatörü DNS sunucularını kullanabilirsiniz.

Firefox DNS ayarları nasıl değiştirilir?

 • Firefox > Ayarlar > Genel > Ağ Ayarları > Ayarlar adımları takip edilir.
 • Bağlantı Ayarları penceresi açılır.
 • En altta bulunan “HTTPS üzerinden DNS’i etkinleştir” kutucuğu seçilir.
 • Sağlayıcı listesinden farklı bir DNS sunucusu seçilir
 • Tamam butonuna tıklanır.

Bu şekilde Firefox DNS ayarları değiştirilmiş olur. Tekrar aynı sayfadaki “HTTPS üzerinden DNS’i etkinleştir” kutucuğundaki işaret kaldırılırsa eski ayarlarına geri döner.

Microsoft Edge DNS ayarları nasıl değiştirilir?

 • Microsoft Edge > Ayarlar > Gizlilik, arama ve hizmetler > Güvenlik adımları takip edilir.
 • Web sitelerinin ağ adreslerini arama yöntemini belirlemek için güvenli DNS kullanın seçeneği aktif edilir.
 • Hizmet sağlayıcısı seçin seçeneği seçilip listeden farklı bir DNS sağlayıcı seçilir.

İlgili içerik: DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Chrome Flags Ayarlarını Resetleme

Özet 
Chrome > chrome://flags > Reset all adımları takip edilir. 

Chrome Flags, chrome kullanıcıları için sunulan internet tarayıcısını özelleştirme imkanı sunan bir özelliktir. Bu sayede Chrome’u kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Bu özelleştirmelerde bazen sitenizin erişimini engelleyecek ayarlar da yapmış olabilirsiniz. Ayrıca eklentiler de burada değişiklik yapabiliyorlar. Bu açıdan DNS_probe_nxdomain hatasının çözümü için Chrome flags ayarlarını resetleme işlemi yapılması faydalı olacaktır.

Chrome flags ayarlarını resetleme işlemi için aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Chrome internet tarayıcısı açılır
 • Adres satırına chrome://flags yazılır.
 • Gelen sayfada Reset all butonuna tıklanır. İşlem sonunda burada yaptığınız tüm düzenlemeler sıfırlanır.

Tarayıcı Eklentilerini Devre Dışı Bırakma

İnternet tarayıcısının eklenti yöneticisi sayfasındaki tüm eklentiler devre dışı bırakılır.
- Chrome > chrome://extensions/
- Firefox > about:addons
- Microsoft Edge > edge://extensions/
- Safari > Tercihler > Eklentiler
- Opera > opera://extensions

Bazı tarayıcı eklentileri proxy ya da yönlendirme yaptığı için websitelerine yapılan isteklere arka planda müdahale edebiliyor. Bu durumda tüm eklentileri devre dışı bırakarak kontrol edebilirsiniz.

Chrome eklentileri nasıl devre dışı bırakılır?

 • Chrome açılır.
 • Adres satırına chrome://extensions/ yazılır.
 • Gelen sayfada eklentiye ait açma/kapatma seçeneği kapalı konumuna getirilir

Firefox eklentileri nasıl devre dışı bırakılır?

 • Firefox tarayıcısı açılır.
 • Adres satırına about:addons yazılır.
 • Gelen sayfada eklentiye ait açma/kapatma seçeneği kapalı konuma getirilir.

Microsoft Edge eklentileri nasıl devre dışı bırakılır?

 • Microsoft Edge açılır.
 • Adres satırına edge://extensions/ yazılır.
 • Gelen sayfada eklenti devre dışı bırakılır.

Safari eklentileri nasıl devre dışı bırakılır?

 • Safari internet tarayıcısında sol üst köşedeki Safari menüsüne tıklanır.
 • Tercihler bağlantısı tıklanır.
 • Eklentiler sekmesinden eklentiler devre dışı bırakılır.

Opera eklentileri nasıl devre dışı bırakılır?

 • Opera açılır.
 • Adres satırına opera://extensions yazılır.
 • Gelen sayfada eklentiler sırayla devre dışı bırakılır.

CDN Devre Dışı Bırakma

Özet
CDN sağlayıcısında CDN devre dışı bırakılır.
- Cloudflare > domain.uzantı > Pause Cloudflare on Site > Confirm adımları takip edilir.
- Quic.cloud > domain.uzantı > CDN > CDN Config > Bypass CDN > ON adımları takip edilir.

CDN, bir websitesinin lokasyon bazlı erişim sağlamasına olanak sağlar. Yani, bir websitesi lokasyon olarak İzmir, Türkiye’de barınsa da CDN aktif ise Almanya’daki bir ziyaretçi Almanya’ya en yakın sunucudan websitesine erişebilir. Bazı durumlarda CDN’in yanlış yönlendirmesi gibi sebeplerden kaynaklı DNS hatası verebilir. Bu durumda CDN sağlayıcısından CDN’i devre dışı bırakarak kontrol edebilirsiniz.

Cloudflare ve quic.cloud üzerinden CDN hizmeti alıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek devre dışı bırakabilirsiniz.

Cloudflare üzerinden CDN nasıl devre dışı bırakılır?

 • Cloudflare Dashboard sayfasına giriş yapılır.
 • Websitesine ait yönetim sayfasına girilir.
 • Advanced Actions alanındaki Pause Cloudflare on Site bağlantısına tıklanır.
 • Ardından Confirm butonuna tıklanır.
 • Cloudflare CDN devre dışı bırakılmış olur.

Quic.cloud üzerinden CDN nasıl devre dışı bırakılır?

 • Quic.cloud yönetim paneline giriş yapılır.
 • Websitesi yönetim sayfası açılır.
 • CDN sayfası açılır.
 • CDN Config bölümünde Bypass CDN seçeneği ON yapılır.

Yerel Hosts Dosyası Kontrolü

Bilgisayarınızdaki hosts dosyası açılarak websitesine ait farklı bir IP adresine yönlendirme olup olmadığı kontrol edilir.
- Windows: Not Defteri yönetici olarak çalışıtırılır ve C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts dosyası açılır.
- MacOS: Terminal > sudo nano /private/etc/hosts çalıştırılır.

Websitesinin canlıya almadan önce isim sunucularını yönlendirmeden yerelde veya farklı bir sunucu üzerinden sitenize erişmek için hosts dosyası düzenlemiş olabilirsiniz. Sitenizi canlıya aldıktan sonra hosts dosyasındaki kayıtlar silinmemiş olabilir. Hosts dosyasını kontrol ederek farklı bir yönlendirme olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Farklı bir yönlendirme varsa ilgili kayıt silinip kontrol edilir.

Zararlı Yazılım ve Virüs

Özet
Cihazınızda bulunan antivirüs programı ile tam tarama yapılır. Virüs olmadığından emin olunur.

Bilgisayarınızda bulunan zararlı bir yazılım içeren uygulama veya virüs DNS’leri yanlış yönlendiriyor olabilir. Detaylı ve tam tarama yaparak virüs olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

https://www.hosting.com.tr/blog/virus-temizleme/

Antivirüs Programı

Özet
Antivirüs programının engelleme listesi kontrol edilir.

Bazı antivirüs programları URL kontrolü yapabiliyor. Her girilen websitesinde zararlı yazılım olup olmadığını analiz edip gerekli durumda siteyi engelleyebilir. Normalde bunun için uyarı vermesi gerekir. Uyarı vermemesi durumunda site açılışnda antivirüs programı kaynaklı DNS hatası oluşacaktır. Antivirüs programının engelleme listesini kontrol edebilirsiniz.

Örnek bir uygulama olması için Kaspersky Endpoint Security uygulamasında kontrollerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Kaspersky Endpoint Security uygulamasında engellenen websiteleri nasıl kontrol edilir?

 • Sağ alt köşeden Kaspersky uygulaması açılır.
 • Raporlar sayfası açılır.
 • Web tehdidi koruması alanında engellenen siteleri görebilirsiniz..
 • Engeli kaldırmak için Ana sayfa > Güvenlik sayfası açılır.
 • Web Tehdidi Koruması > Ayarlar sayfası açılır.
 • Gelişmiş Ayarlar > gelen internet trafiğini tarama bölümü açılır.
 • Ekle butonu ile websitesi güvenilen URL’ler listesine ekleyebilirsiniz.

Sunucu Güvenlik Duvarı Kontrolü

Özet
IP adresiniz engellenmişse sunucu güvenlik duvarından kaldırılır.

Websiteniz üzerinden çalışma yaparken yaptığınız işlem websitenizin barındığı sunucudaki güvenlik duvarı tarafından anormal bir işlem olarak algılanabilir. Örneğin, aynı anda çok sayıda dosyayı FTP ile yüklemek gibi. Güvenlik duvarı engelleme listesinden internete çıkış yaptığınız IP adresi kontrol edilir. Listede IP adresi varsa listeden silerek DNS hatası çözülmüş olur.

Eğer sunucudaki güvenlik duvarı yönetimi size ait değilse paylaşımlı web hosting üzerinden hizmet alıyorsanız hosting sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz. Websiteniz firmamızda barınıyorsa Müşteri Paneli > Destek Merkezi > Yeni Bildirim > Destek Ekibi adımlarını takip ederek destek talebi iletebilirsiniz.

Comments

  1. Osman Can Olgun Article Author

   Merhabalar,

   İlginiz için teşekkür ederiz. Yeni yazılarımız için takipte kalınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir