İnternette gezerken “dns_probe_finished_nxdomain” hatası ile karşılaşmış olabilirsiniz. Peki bu hatanın sebebi nedir? Bu makalemizde sizler için “dns_probe_finished_nxdomain” nasıl çözülür? Bu hata nedir? Bunlardan bahsedeceğiz.

İlk olarak bu hatanın kaynağı, adından da anlaşılacağı üzere DNS kaynaklıdır.  Bu hataya birden fazla sebep bulunmaktadır. Öncelikle DNS’in açıklamasını yapalım.

DNS Nedir?

DNS, İngilizce açılım olarak Domain Name Systemanlamına gelmektedir. 256 karaktere kadar büyüyebilen host isimlerini IP adresine çevirir. Örneğin bir web sitesine girmek istediğinizde o sitenin domain adını girerek ziyaret edersiniz ancak arka planda DNS sunucular IP adresi ile işlemler yapmaktadır. Bu sayede bir web sitesine girmek için o sitenin IP adresini ezberlemek yerine, domain ismi kullanılarak pratik ve kolay bir şekilde ziyaret sağlanır. DNS aslında son kullanıcı için çok önemli bir nimettir.

Örneğin Google’a ait DNS sunucuları şu şekildedir.

  • 8. 8. 8. 8
  • 8. 8. 4. 4

DNS hakkında daha fazla bilgi edinmek için “DNS Nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

“DNS_probe_finished_nxdomain” Hatasının Nedenleri

DNS_probe_finished_nxdomain problemine neden olacak birden fazla neden bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

  • Antivirüs
  • VPN
  • Tarayıcı eklentileri
  • Virüs

Antivirüs Programları

İlk olarak antivirüs programları, bazı web sitelerini size açmadan önce inceleyerek zararlı olup olmadıklarını tespit ederler. Sakıncalı gördükleri DNS bağlantılarının erişimini son kullanıcıya kapatarak, olası bir tehdidin önüne geçmiş olurlar.

VPN Programları

VPN “Virtual Private Network”, sanallaştırılmış özel ağ anlamına gelir. Bu teknoloji sayesinde Türkiye lokasyonundaki bir kullanıcı Almanya lokasyonlu bir VPN aracılığıyla internete bağlanıp Almanya üzerinden internette gezebilir ve kimliğini gizleyebilir. VPN kullanımı ile birlikte lokal DNS adresleriniz değişir. Bu sayede bir web sitesini ya da web uygulamasını ziyaret etmek istediğinizde “DNS_probe_finished_nxdomain” hatası ile karşılaşabilirsiniz.

En iyi VPN servisleri hakkında detaylı bilgiye “En İyi VPN Servisleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tarayıcı Eklentileri

“DNS_probe_finished_nxdomain” hatasına sebep olan bir diğer sebep ise kullanılan tarayıcı eklentileridir. Chrome, Opera veya Safari gibi web tarayıcılarını özelleştirmek ya da ek özellikler sağlamak için 3. parti eklentiler kullanıyor olabilirsiniz. Bu eklentiler zamanla ya da anında sizin DNS bilgilerinizi değiştiriyor olabilir.

Malware (Kötü Amaçlı Yazılım)

Bilgisayarınıza girmiş herhangi bir virüs, sizin DNS adreslerini değiştirerek, bağlantınızı güvensiz bir hale getirebilir. Bu sayede bilgisayarınız üzerinde birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilir.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Çözüm Teknikleri

Yukarıda yer alan tüm etmenler “DNS_probe_finished_nxdomain” hatasının çözümleri arasında yer almaktadır.

Antivirüs Kaynaklı Hatanın Çözümü

Genel olarak tüm antivirüs programlarında internet taraflı güvenlik duvarı bulunmaktadır. Bu duvar, zararlı olarak gördüğü IP adreslerini ya da siteleri filtreleyerek güvenliğinizi arttırmayı hedefler. Kullandığınız eklentiye göre değişiklik göstermek kaydı ile Ayarlar” sekmesinden bu özelliği devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

En iyi antivirüs programları hakkında detaylı bilgiye “En İyi 10 Antivirüs Programı” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tarayıcı Eklentileri Kaynaklı Hatanın Çözümü

Chrome, Opera veya Safari gibi popüler internet tarayıcılarında 3. parti yazılımlar ile ya da doğrudan gelen eklentiler ile VPN kullanmak mümkün. Bu eklentiler “DNS_probe_finished_nxdomain” hatasına sebebiyet verebilir. Şüpheli tarayıcı eklentilerini devre dışı bırakın ya da tamamen kaldırın.

Malware Taraflı Hatanın Çözümü

Bilgisayarınızda hali hazırda bulunan bir antivirüs programı varsa bu program ile kapsamlı bir virüs taraması yapın. Eğer virüs olduğundan şüpheleniyorsanız kaliteli antivirüs programları kullanmanızda fayda var.

Son olarak Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda komut ekranına (Win + r) cmd yazarak giriş yapabilirsiniz. Giriş yapılan komut ekranı üzerinden aşağıdaki komutları girerek DNS adreslerinizi temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki komutları sırasına göre girmektir.

  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • exit
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
KYRCMA
KYRCMA
9 Eylül 2020 16:43

İLK YORUM