Bu makalemizde macOS işletim sistemi kullanan müşterilerimizin Hosts dosyası ile Nameserver yönlendirmesi yapmadan tarafımızdan almış olduğu hosting yada sunucu hizmeti içeriğini nasıl görüntüleyebileceğine detaylı olarak değineceğiz.

1) ” F4 “ tuşuna basarak sonrasında Other bölümü içerisinde bulunan ” Terminal’i “ açıyoruz.

( Diğer bir yol ise ; Sağ yukarı da yer alan spotlight araması bölümüne terminal yazarak direkt erişebiliriz.)

2) Terminal üzerinde ” sudo nano /private/etc/hosts “ yazarak ” Enter “ tuşuna basıyoruz. Giriş yapabilmemiz için şifre isteyecektir, şifremizi yazarak devam ediyoruz.

3) Hosts dizini içerisinde hosting hizmetimizin bulunduğu sunucu ip adresini öğrenerek örnekte ki şekilde bilgilerimizi yazıyoruz. Kaydetme işlemi için ” control + X “ butonlarına basıyoruz. Değişikliklerin kaydedilmesi için ( Save modified buffer (ANSWERING “No” WILL DESTROY CHANGES) ? ) sorusuna ” Y “ yazarak iki defa ” Enter “ butonuna tıklıyoruz.

4) Yaptığımız işlemlerin başarılı olup olmadığının kontrolü için Terminal ekranı üzerinde ” ping siteadresiniz.uzantınız “ yazarak ” Enter “ butonuna tıklıyoruz. Ping çıktısı Hosts dosyasına yazdığınız ip adresini dönüyor ise yaptığınız işlem başarılı olarak gerçekleşmiştir.

| Hosting.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir