JavaScript Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temelden İleriye Aksiyonel JS Rehberi

JavaScript Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temelden İleriye Aksiyonel JS Rehberi
Hosting Fiyatları

Hem istemci hem de sunucu tarafında kullanılabilen ve metin tabanlı bir programlama dili olan JavaScript, web sayfalarındaki multimedyayı kontrol eder ve etkileşimli hale gelmelerini sağlar. JavaScript, bir geliştiriciye resimlere animasyon ekleme veya bir sayfadaki içeriği otomatik olarak güncelleme gibi birçok şeyi yapma yetkisi verir.

JavaScript, ziyaret ettiğiniz web sayfalarının büyük çoğunluğuyla etkileşime geçmenizi sağlar. İster formları dolduruyor, ister haritalar arasında geziniyor veya bir etkinliğe kaydoluyor olun, büyük olasılıkla JavaScript programlama bunu yapmanıza izin verir.

Javascript Kullanım İstatistikleri

Aşağıdaki listede JavaScript ile ilgili önemli istatistikleri bulabilirsiniz:

 • JavaScript, tüm web sitelerinin %98,3’ü tarafından istemci tarafı programlama dili olarak kullanılmaktadır.
 • Şu anda JavaScript kullanan 51.975.483 web sitesi var.
 • 2020’de Japonya’daki spear phishing e-posta saldırılarının yarısından fazlası, saldırıya uğrayan tüm dosyaların 1/3’ünü (4,12 bin vaka) oluşturan JavaScript dosyalarıydı.
 • 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, JavaScript geliştiriciler arasında %78 kullanım oranıyla en çok kullanılan programlama dilidir.

Geçmişten Günümüze JavaScript

Geçmişten Günümüze JavaScript

JavaScript, 1995 yılında Brendan Eich tarafından “Mocha” çalışma adı altında Netscape Navigator tarayıcısı için yazılan prototip bir betik dili olarak başladı. “JavaScript” olarak yeniden adlandırıldıktan sonra ECMA International tarafından 1997’de ECMA-262 veya ECMAScript olarak standartlaştırıldı. 

Önümüzdeki 25 yıl boyunca çeşitli iniş ve çıkışlar gören JavaScript’in en dikkate değer sürümler aşağıdaki şekildedir:

 • ES1 1997
 • ES2 1998
 • ES3 1999 – İlk JS’nin en uzun süredir devam eden versiyonu
 • ES4 – Hiçbir zaman kesinleştirilmedi
 • ES5 2009 – JSON, katı mod, işlevsel dizi yöntemleri ve daha fazlası eklendi
 • ES6 2015 – Eklenen sınıflar, sözler, ok işlevleri, let/const ve çok daha fazlası
 • ES7, ES8, ES9, ESNext – Modern güncellemeler artık her yıl yayınlanmaktadır

ECMA Script Nedir?

JavaScript, 1995 yılında Brendan Eich tarafından icat edilen güçlü ve çok yönlü bir dildir. ECMAScript ise, JavaScript’in nasıl çalışması gerektiğini tanımlayan standarttır. ECMAScript, ECMA uluslararası standart organizasyonu tarafından sağlanmaktadır. JavaScript, 1997’de ECMA standardı haline gelmiştir. O zamandan beri JavaScript’in farklı sürümleri oldu ve ES6 da bunlardan biriydi.

ES6, ECMAScript 2015 veya ES6 olarak da bilinen ECMAScript 6’nın kısaltmasıdır. JavaScript’in altıncı sürümüdür ve 2015 yılında kullanıma sunulmuştur. JavaScript ES6, ES5’ten kaynaklanan sorunları çözmek ve dile yeni özellikler eklemek için kullanıma sunulmuştur.

TypeScript Nedir?

TypeScript, türü kesin olarak belirlenmiş bir JavaScript üst kümesidir. TypeScript, JavaScript’e statik türler ekler, JavaScript’i eksiksiz programlama dilleri haline getirir. Ayrıca JavaScript ve C# sözdizimlerini kullanır ve yerel JavaScript ile uyumludur. Bugün, TypeScript, Angular gibi büyük açık kaynaklı projeler oluşturmak için de kullanılır.

TypeScript, JavaScript’te ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmak ve C# ve C++ gibi yapılandırılmış ve modern programlama dillerindeki bilgi ve deneyimlerini getirmek isteyen geliştiriciler için Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bir C# geliştiricisi, sınıfları, türleri, nesneleri, bunların özelliklerini ve yöntemlerini JavaScript söz dizimleri hakkında çok fazla endişe duymadan kullanabilir.

TypeScript, bir dili başka bir dile çeviren bir kaynaktan kaynağa derleyici veya aktarıcı kullanır. TypeScript transpiler, TypeScript kodunu JavaScript koduna dönüştürür.

HTML ve CSS Nedir?

HTML ve CSS Nedir?

Web’in temel yapı taşlarından biri olan HTML veya “HyperText Markup Language”, 1993’te fizikçi Tim Berners-Lee tarafından yaratıldı. Şimdi beşinci nesil HTML5’te.

HTML bir programlama dili değil, bir “İşaretleme dili”dir. Örneğin, metnin görüntülenme şeklini değiştirmek için bir etiket sözdizimi kullanır. Ayrıca resimlerin bir sayfada nereye gideceğini de tanımlayabilir.

HTML’yi öğrenmek oldukça basittir. Programlama dilleriyle ilgili deneyimi olmayan kişilerin kodlamanın temellerini öğrenmesi için harika bir başlangıç noktası sağlar.

CSS nedir?

CSS veya “Cascading Style Sheets”, web sayfalarının formatını oluşturmak için HTML ile birlikte çalışır. HTML ile oluşturulmuş bir sayfanın temeli üzerinde çalışır. Ayrıca, sayfaları masaüstleri veya mobil cihazlar için optimize edilmiş farklı biçimlere uyarlamaya yardımcı olur. En son standart CSS3’tür.

CSS, web sitelerine gösterişli ve profesyonel bir görünüm kazandıran şeydir. Ayrıca arka plan rengi, başlıklar, şekiller, grafikler ve daha fazlası gibi web sitelerini ve web uygulamalarını izleyici için çok daha ilgi çekici hale getiren etkileşimli öğelerin eklenmesine izin verir.

JavaScript Nasıl Çalışır?

JavaScript temel olarak bir web sitesinde, web sayfasını manuel olarak yeniden yüklemenize gerek kalmadan, yenilemeleri veya değişiklikleri hareket ettiren herhangi bir öğeyi yapmak ve kontrol etmek için kullanılır.

Javascript Ne İçin Kullanılır?

JavaScript, dünyanın en çok kullanılan programlama dilleri arasındadır. JavaScript olmasaydı, resim ve metin göstermekten başka bir şey yapmayan sayfalara bakıyor olurduk. HTML bir web sayfasının temeli olabilir, CSS stil katar, ancak ona hayat veren JavaScript programlamadır.

Şirketler, günümüzün çevrimiçi dünyasında müşterileriyle etkileşim kurmak için JavaScript diline güvenir. Javascript’in yaygın kullanımları aşağıdakileri içerir:

1. Etkileşimli web sayfaları oluşturma

Bir web sitesiyle sayfada değişiklikle sonuçlanan hemen hemen tüm etkileşimlerinizden JavaScript sorumludur. JavaScript olmadan, web inanılmaz derecede sınırlı olurdu. JavaScript tarafından etkinleştirilen yaygın etkileşimli eylemler aşağıdaki şekildedir:

 • Sepete ürün ekleme ve çevrimiçi alışveriş yapma
 • Bir fare tıklamasıyla içerik bloklarını genişletme veya daraltma
 • Sitede video veya ses dosyalarını oynatma
 • Animasyonların gösterilmesi
 • Açılır menüleri kullanma

2. Front-End geliştirme

Web sitelerinin kullanıcıları için harika uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan bir dizi popüler front end JavaScript çerçevesi vardır. Bu çerçeveler arasında Angular, React ve Vue bulunur. JavaScript kullanılarak oluşturulan bazı ünlü uygulamalar Netflix, PayPal, YouTube ve Facebook’tur.

İlgili İçerik: Micro Front-End Nedir? İşletmeler Micro Front-End Dönüşümü Neden Yapmalıdır?

3. Back-End geliştirme

JavaScript, HTML ve CSS’ye uygulanarak bir front end olarak adından söz ettirse de, bir back end geliştirme dili olarak da etkileyici niteliklere sahiptir. Node.js gibi çerçeveler, JavaScript’in sunucu tarafı kod oluşturmak için kullanılabileceği anlamına gelir.

4. Oyun

JavaScript programlama, yalnızca standart web siteleri için yararlı değildir. JavaScript aynı zamanda çoğu tarayıcı içi oyundan da sorumludur, biraz zaman öldürmek veya geliştirmeye yeni başlıyorsanız becerilerinizi geliştirmek için harikadır.

5. Yapay zeka

JavasScript kullanımında nispeten yeni bir gelişme de yapay zekadır. TensorFlow gibi Javascript kitaplıkları, geliştiricilerin makine öğrenimi için JavaScript kullanmasına izin vererek geçmiş verilerin kategorizasyonuna dayalı olarak gelecekteki olayları tahmin edebilen modeller yaratmıştır.

JavaScript ile Neler Yapılabilir?

JS’nin birçok kullanımı vardır: JS’yi etkileşimli haritalar ve animasyonlu grafikler gibi karmaşık öğeleri bir web sayfasına uygulamak için kullanabilirsiniz. Ancak programcılar JS’yi aşağıdaki birçok işlev için kullanır:

 • Mobil uygulama
 • Animasyon
 • Sanal gerçeklik
 • Etkileşimli haritalar
 • Web uygulamaları
 • Oyun Geliştirme

En Popüler Javascript Frameworkler

Bir JavaScript framework’ü bir şablondur. Geliştiricilere ortak programlama öğeleri ve görevleri için kullanmaları için önceden yazılmış kod (web siteleri veya uygulamalar oluşturmak için bir şablon) sağlayan bir dizi kod kütüphanesidir. Bir çerçeve, siteler oluşturmayı çok daha kolay ve daha uygun hale getirir. Sitenin her bölümünü tamamen kendiniz kodlamak yerine sadece çerçeveden ortak web sitesi özelliklerini kullanırsınız. 

 • React JS: Çevrimiçi etkileşimli kullanıcı arayüzleri oluşturmak için Facebook tarafından oluşturuldu.
 • jQuery: HTML belgelerini etkileyen dilden bağımsız bir arabirim olan DOM (Belge Nesne Modeli) ile etkileşimi basitleştirmek için tasarlanmıştır.
 • Express: Hafif bir JavaScript back end çerçevesidir.
 • Angular: Hızlı yüklenen Single Page Apps (SPA) ve Progressive Web Apps (PWA) oluşturmak için ilk olarak 2016 yılında Google tarafından geliştirilmiştir.
 • Vue.js: React ve Angular’a özellikler ekler.
 • Node.js: Platformlar arası sunucu ortamı sağlar.

Javascript Nasıl Öğrenilir? JavaScript Öğrenme Rehberi

Aşağıdaki listede Javascript öğrenebileceğiniz kaynakları bulabilirsiniz:

1. Kurs

Birçok kişi için kursa gitmek, JavaScript öğrenmenin en kolay yoludur. Bu kurslar yavaş bir hızda ilerlediğinden, yeni başlayanlar için JavaScript öğrenimi için idealdir. Ancak doğru kursu seçmeniz zor olabilir. Çevrimiçi birçok JavaScript kursunda, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok mükemmel kaynak vardır, ancak bu aynı zamanda çok iyi olmayan bazı kaynaklar da olduğu anlamına gelir. Bu çevrimiçi kursları alarak, JavaScript programlama teorisini öğrenebilir ve portföyünüze eklemek için proje oluşturma pratiği yapabilirsiniz.

2. Kitaplar

Okuyarak öğrenmeyi tercih ediyorsanız, JavaScript kitaplarına yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Bunlar ana öğrenme kaynağınız olabileceği gibi ek öğrenme materyali olarak da harika olabilir.

Kitaplar, derinlemesine JavaScript bilgisi için harika bir kaynaktır ve genellikle uzun yıllara dayanan deneyime sahip sektör uzmanları tarafından yazılır.

Programlama kitapları ayrıca yayınlanmadan önce titiz bir incelemeye tabi tutularak okuyucuların doğru ve ilgili bilgilere ulaşmasını sağlar.

Kitapların en büyük avantajlarından biri, ihtiyacınız olan şeyleri bulmanızı gerçekten kolaylaştırmasıdır. Çoğu geliştirici gibi bir JavaScript geliştiricisi olarak kariyerinizde ilerledikten sonra bile kitaplardan faydalanmaya devam ettiğinizi görebilirsiniz.

3. Eğitim Kampları

Eğitim kampları, JavaScript’i sıfırdan öğrenmek için yapılandırılmış bir yaklaşım sağlar. Bir program eşliğinde kısa sürede çok şey öğrenmeye zorlar.

Temel bir eğitim kampına kaydolmak, diğer kodlama öğrenmek isteyen öğrencilerden oluşan bir topluluğa katılmanıza ve uzmanlara doğrudan erişmenize olanak tanır. Karmaşık konularda daha fazla açıklama istemeniz gerekiyorsa, bu harika bir seçimdir.

Temel eğitim programlarının çoğu, öğrencilerin genellikle gelişmiş kavramları uygulamasını içeren bitirme projeleri oluşturmasına izin verir. Bu, işe alım görevlilerine ve potansiyel işverenlere sergilemek üzere portföye uygun projeler oluşturmanın harika bir yoludur.

4. Konferanslar

Çoğu konferans, yeni beceriler öğrenmenin veya belirli konulara yeni bir bakış açısıyla bakmanın harika bir yolu olabilecek uzmanların konuşmalarını içerir.

Konferanslara katıldığınızda, kariyerlerinin çeşitli aşamalarındaki diğer geliştiricilerle de etkileşim kurabilirsiniz. Bu, profesyonel ağınızı genişletmenin ve kamuya duyurulmamış olabilecek potansiyel işleri duymanın harika bir yoludur.

JavaScript’in sürekli gelişen bir dil olması nedeniyle konferanslara katılmak, ortaya çıkan trendlerden haberdar olmanıza yardımcı olabilir.

5. Projeler Oluşturma

JavaScript’in temellerini öğrenir öğrenmez proje oluşturmaya başlamanız gerekir. Bu, eğitimlerden öğrendiğiniz kavramları hızlı bir şekilde kavramanıza yardımcı olur ve muhtemelen yalnızca eğitimlerde kod yazarsanız gelişmeyeceğinizi görürsünüz. Kodlama becerilerini gerçekten beyninize yerleştirmek için kendi başınıza bir şeyler inşa etmeye takılıp kalmanız gerekir. Bunu yapmak, bir geliştirici olarak sahip olmanız gereken iki temel özellik olan hata ayıklama ve araştırma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Profesyonel geliştiriciler tarafından günlük olarak kullanılan en iyi uygulamaları öğrenmenize yardımcı olacağından, projelerinizi oluştururken bunları kullanmanız önemlidir.

6. Açık Kaynak Projeleri

Açık kaynaklı bir proje, kaynak kodu herkese açık olan bir projedir. Kodu inceleyebilir ve hatta değiştirilmesini veya geliştirilmesini talep edebilirsiniz.

Yeni başlayan biri olarak, açık kaynağa katkıda bulunmak, gerçek dünya projelerinde JavaScript’in nasıl kullanıldığını öğrenirken JavaScript becerilerinizi geliştirmenin harika bir yoludur.

İletişim, ekip çalışması ve kod incelemeleri gibi sosyal becerilerinizi geliştirmek için mükemmel olan açık kaynaklı projelere katkıda bulunurken bir ekipte nasıl kod yazılacağını öğrenmenizi sağlar. Bunların hepsi bir JavaScript geliştiricisi olarak sahip olunması gereken temel becerilerdir.

Açık kaynağa katkıda bulunmadan önce uzman olmanız gerekmez. Birçok açık kaynaklı proje, JavaScript’e yeni başlayanların katkılarını teşvik eder. 

Javascript vs Java Arasındaki Farklar

Java ve JavaScript arasındaki en büyük fark: Java bir OOP programlama dilidir, JavaScript ise bir OOP programlama betiğidir. Java’nın derlenmesi gerekirken, JS kodu metin olarak yazılır ve yalnızca yorumlanması gerekir. Ayrıca, Java ve JS farklı türde projeler için kullanılır. Java, cihazlarda veya tarayıcılarda uygulama oluşturmak için kullanılır. JavaScript çoğunlukla HTML tarayıcılarında ve belgelerinde kullanılır. Ayrıca, her birini kullanmak için farklı eklentiler gerekir. Java, eski kurumsal sistemleri son derece dinamik web arayüzlerine bağlamak için kullanılır, bu nedenle birçok büyük şirket için avantajlıdır. Java kullanan markalar arasında Airbnb (back end geliştirme), Google (Web Toolkit ve Gmail gibi uygulamalar) ve Uber (Java üzerinde oluşturulmuştur) bulunur. JavaScript son zamanlarda giderek daha fazla kullanılır. 

Javascript Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Diğer tüm programlama dillerinde olduğu gibi, JS’nin de avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, JS’nin bir avantajı hızdır. Java gibi diğer programlama dillerinin derleme için ihtiyaç duyduğu süreyi kısaltan yorumlanmış bir dil olduğu için JavaScript hızlıdır. JS aynı zamanda bir istemci tarafı komut dosyasıdır. Bu, sunucuya bağlanmak için gereken zamandan tasarruf sağlar, böylece programın yürütülmesini hızlandırır.

JavaScript’in Avantajları

 • Çok yönlülük – JS, hem front end hem de back end geliştirme yeteneğine sahiptir.
 • Basitlik – JavaScript’in öğrenilmesi kolaydır.
 • Popülerlik – Mevcut tüm tarayıcılar JavaScript’i destekler.

JavaScript’in bazı dezavantajları da vardır. Örneğin, hata ayıklama zorluğu. Bazı HTML düzenleyicileri hata ayıklamayı desteklerken, diğer düzenleyiciler (C/C++ gibi) kadar basit değildir. Ayrıca, tarayıcı herhangi bir hata göstermediği için geliştiricilerin sorunu bulması zordur.

JavaScript’in Dezavantajları

 • Tarayıcı desteği – JavaScript, farklı tarayıcılarda farklı şekilde yorumlanır; kodun yayınlanmadan önce farklı platformlarda test edilmesi gerekir. Ayrıca, eski tarayıcılar belirli yeni işlevleri desteklemez ve test edilmesi gerekir.
 • Güvenlik – JS kodu kullanıcı tarafından görüntülenebilir ve başkaları onu kötü amaçlarla kullanabilir.
 • Oluşturma – Yalnızca bir kodlama hatası, tüm JavaScript kodunun web sitesinde oluşturulmasını durdurabilir. Site kullanıcısına JS tamamen yokmuş gibi görünüyor.

JavaScript Kodları Web Sitesini Yavaşlatır mı? 

Bir web sitesi kullanılmayan JavaScript kodu içeriyorsa, bu kod, sayfayı görüntülemek için gerekli olmasa bile indirilir ve kullanıcının tarayıcısı tarafından işlenir. Bu, web sitesinin kaynaklarının boyutunu artırır, bu da sayfa yükleme sürelerini yavaşlatır ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

JavaScript’in Diğer Programlama Dillerinden Farkı Nedir?

JavaScript’i diğer programlama dilleriyle karşılaştırmaya gelince, dikkate alınması gereken birkaç önemli fark vardır. C++ ve Java gibi bazı diller derlenmiş dillerdir, yani kod çalıştırılmadan önce makine koduna çevrilir. Bu, onları JavaScript gibi yorumlanan dillerden daha hızlı ve daha verimli hale getirir. Ancak, bu dilleri öğrenmek ve kullanmak daha karmaşık olabilir ve bu da yeni başlayanlar için onları daha az erişilebilir hale getirebilir.

Python ve Ruby gibi diğer diller, öğrenmesi ve kullanması kolay yorumlanmış diller olmaları bakımından JavaScript’e benzer. Bununla birlikte, bu diller genellikle front end web geliştirmeden ziyade back end geliştirme için daha uygundur.


İlgili İçerikler:

Front-End Developer Nedir? Nasıl Olunur? Front-End Yazılımcısı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler, Ne Kadar Sürede Front-End Developer Olunur?

Web Tasarımı: Harika Web Uygulaması Tasarlamanın 5 Yolu

Script Nedir, Nasıl Yazılır? Script vs. Tema Arasındaki Farklar

Google Analytics 4 Nedir? Google Universal Analytics – GA4 Geçişi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Cumulative Layout Shift (CLS) Nedir? CLS Performansı Nasıl İyileştirilir?

Core Web Vitals (CWV) Nedir? Sayfa Deneyimi Performansı Nasıl İyileştirilir?

Largest Contentful Paint (LCP) Nedir? LCP Performansı Nasıl İyileştirilir?

WordPress Site Hızlandırma, WordPress Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? Yeni Başlayanlar İçin Web Sitesi Açma Rehberi

Yazılım Öğrenmek İstiyorum: Nereden, Nasıl, Hangi Programlama Diliyle Başlamalıyım?

Yazılım Dilleri, Geleceğin Yazılım Dilleri

Algoritma Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Oluşturulur?

Domain Sorgulama