Güvenlik

WAF (Web Application Firewall) Nedir? Web Uygulamalarınızı Koruyun

Hosting Fiyatları

Web Uygulaması Güvenlik Duvarları (WAF’ler), internet varlığı olan işletmeler için kritik bir savunma katmanıdır. WAF, bir web uygulamasına gelen trafiği inceler ve uygulamanın güvenliğini tehlikeye atabilecek kötü niyetli istekleri engeller. 

WAF (Web Application Firewall) Nedir?

Web Application Firewall (WAF) yani Web Uygulaması Güvenlik Duvarı, geleneksel güvenlik duvarı güvenlik korumasını temel alır ve geliştirir. Geleneksel güvenlik duvarları, içindeki içeriği göremedikleri için şifrelenmiş HTTPS trafiğini durdurmaz. Standart güvenlik duvarları ile web sunucuları arasına mantıksal olarak yerleştirilmiş bir Web Uygulaması Güvenlik Duvarı, ağ yığınının 7. katmanında çalışır. HTTPS trafiğinin şifresini çözebilir ve veri içeriğini inceleyebilir. Bilinen saldırı yöntemleri listeleriyle bağlantılı olarak WAF, kötü amaçlı etkinlik algılandığında web sunucularına erişimi reddedebilir.

WAF (Web Application Firewall) Nasıl Çalışır?

WAF (Web Application Firewall) Nasıl Çalışır?
Kaynak: techtarget

WAF web güvenlik çözümlerinde kullanılan ve uygulamaları siber saldırılardan korumaya yardımcı olan güçlü bir araçtır. İstekleri bir uygulama sunucusuna ulaşmadan önce inceleyerek ve kötü amaçlı veya istenmeyen içeriği filtreleyerek çalışır. WAF’ler, isteğin site ve ağ yöneticileri tarafından belirlenen tanımlı bir politikayı izlediğinden emin olmak için HTTP parametreleri, form alanı değerleri, çerezler ve başlıklar dahil olmak üzere belirli bir isteğin tüm yönlerini analiz eder. Gelen bir istek bu politikada açıklanan kuralları ihlal ettiğinde otomatik olarak engellenir. WAF’ler, kötü amaçlı istekleri engellemenin yanı sıra yöneticilerin ağlarında bir sorun olduğunda hızlı hareket edebilmeleri için yapılandırılabilir uyarılar ve anormallikler hakkında raporlama sağlar.

WAF (Web Application Firewall) Önemi

Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) güvenliği önemlidir, çünkü web uygulamalarını çeşitli tehditlerden korumaya yardımcı olabilir. Web uygulamaları, müşteri verileri, finansal kayıtlar ve fikri mülkiyet gibi hassas bilgiler içerdikleri için genellikle bilgisayar korsanları tarafından hedef alınır. Bir web uygulamasının güvenliği ihlal edilirse, veri ihlallerine, finansal kayıplara ve bir şirketin itibarının zarar görmesine neden olabilir.

WAF güvenliği özellikle önemlidir, çünkü web uygulamaları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli siber saldırılara karşı savunmasızdır:

1. XSS saldırıları

WAF’ler, kötü amaçlı kod içeren trafiği engelleyerek veya kodu kaldırmak için istekleri ve yanıtları normalleştirerek XSS saldırılarına karşı koruma sağlayabilir.

2. SQL enjeksiyonu

WAF’ler, kötü amaçlı kod içeren trafiği engelleyerek veya kodu kaldırmak için istekleri ve yanıtları normalleştirerek SQL enjeksiyon saldırılarına karşı koruma sağlayabilir.

WAF’ler, kötü amaçlı kod içeren trafiği engelleyerek veya kodu kaldırmak için istekleri ve yanıtları normalleştirerek cookie poisoning saldırılarına karşı koruma sağlayabilir.

4. Hizmet Reddi (DoS) saldırıları

WAF’ler, web uygulamasına erişmesine izin verilen trafik miktarını sınırlayarak ve bir DoS saldırısının parçası olarak tanımlanan trafiği engelleyerek DoS saldırılarına karşı koruma sağlayabilir.

5. Kötü amaçlı yazılım

WAF’ler, kötü amaçlı yazılımla ilişkili olduğu bilinen trafiği engelleyerek veya gelen trafiği kötü amaçlı yazılım belirtileri için tarayarak kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlayabilir.

6. Kaba kuvvet saldırıları

WAF’ler, bir kaba kuvvet saldırısının parçası olarak tanımlanan trafiği bloke ederek kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma sağlayabilir. Bu tür saldırılar, bilgisayar korsanlarının bir web uygulamasına yetkisiz erişim elde etmesine, hassas verileri çalmasına veya istenmeyen eylemler gerçekleştirmesi için uygulamayı manipüle etmesine izin verebilir.

İşletmeler, bir WAF uygulayarak web uygulamalarını bu tür tehditlerden koruyabilir ve veri ihlali veya başka bir güvenlik olayı riskini azaltabilir. WAF’ler ayrıca siber tehditlere karşı ek bir savunma katmanı sağlayarak bir işletmenin genel güvenlik duruşunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

WAF (Web Application Firewall) Türleri

WAF (Web Application Firewall) Türleri

Web uygulama güvenliği için kullanılan bir tür güvenlik önlemi olan WAF’lar, farklı türlerde olabilir. Bazı önemli WAF türleri aşağıdaki şekildedir:

1. Ağ Tabanlı WAF

Ağ tabanlı WAF, bir ağın çevresine dağıtılır ve ağdaki tüm web uygulamalarını korumak için tasarlanmıştır. Ağa gelen trafiği inceleyerek ve yapılandırılmış güvenlik kurallarına uymayan trafiği engelleyerek çalışır. Ağ tabanlı WAF’ler genellikle donanım cihazlarında veya özel bir sunucuda çalışan bir yazılım çözümü olarak dağıtılır.

2. Host-Based WAF

Host-based WAF, ayrı web sunucularına dağıtılır ve bu sunucuda çalışan web uygulamasını korumak için tasarlanır. Web uygulamasına gelen trafiği inceleyerek ve yapılandırılmış güvenlik kurallarına uymayan trafiği engelleyerek çalışır. Ana bilgisayar tabanlı WAF’ler genellikle web sunucusunda çalışan yazılım çözümleri olarak dağıtılır.

3. Cloud-Hosted WAF

Cloud-Hosted WAF, bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından barındırılan ve yönetilen WAF’lerdir. Bir web uygulamasına gelen trafiği inceleyerek ve yapılandırılmış güvenlik kurallarına uymayan trafiği engelleyerek çalışır. Bulutta barındırılan WAF’ler, genellikle WAF sağlayıcısının WAF’ı çalıştırmak için gereken donanım ve yazılım altyapısını yönetmesiyle bir hizmet olarak dağıtılır.

WAF Özellikleri ve Yetenekleri 

Temel olarak bir WAF, erişim ihlalleri, CDN’lerin arkasına gizlenmiş saldırılar, API manipülasyonları ve saldırıları, yukarıda bahsedilen HTTP/S taşmaları gibi bilinen web uygulaması saldırılarını azaltabilmeyi içeren kapsamlı koruma sağlamak için hem pozitif hem de negatif güvenlik modellerini birleştirmelidir. Ek olarak, bu kombinasyon bilinmeyen saldırılara ve sıfır gün saldırıları gibi güvenlik açıklarına karşı da koruma sağlar.

Bir web uygulaması güvenlik duvarı, minimum veya sıfır yanlış pozitif üretirken kapsamlı koruma için güvenlik ilkelerini gerçek zamanlı olarak oluşturmak ve optimize etmek için davranış tabanlı, makine öğrenimi algoritmalarından da yararlanır. Bu yetenek ayrıca, bir ağa eklendikçe yeni uygulamaların otomatik olarak algılanmasını ve korunmasını sağlar.

Bir WAF’ın içermesi gereken diğer temel yetenekler aşağıdakileri içerir:

 • Temel özellikler, ağ trafiğini coğrafi engellemeye, IP gruplarına, engelleme listesine, izin verilenler listesine, beyaz listeye ve kara listeye dayalı olarak filtrelemeyi içermelidir.
 • Şirket içi veya bulutta barındırılan ortamlarda her türlü API kötüye kullanımı ve manipülasyonunun görünürlüğünü, uygulanmasını ve hafifletilmesini sağlayan API keşfi ve koruması içermelidir.
 • Yukarıda belirtilen uygulama katmanı DDoS saldırılarını durdurmak için yerleşik DDoS koruması sağlamalıdır.
 • Sofistike, insan benzeri botları algılamak ve entegre etmek için bot yönetim çözümleriyle entegrasyon yeteneği olmalıdır.
 • Personally Identifiable Information (PII) gibi hassas kullanıcı verilerini otomatik olarak maskelemek için veri sızıntısı önleme mekanizmaları sunmalıdır.

WAF (Web Application Firewall) Avantajları ve Dezavantajları

Aşağıdaki listeleri inceleyerek WAF’ın hem avantajları hem de dezavantajlarına dair genel bir fikir edinebilirsiniz:

WAF’ın Avantajları

 • Akıllı bir WAF’nin ana avantajı, çok çeşitli güvenlik görevlerini otomatikleştirme yeteneğidir. WAF, yazılımınızdan güvenlikle ilgili belirli olayları otomatik olarak alacak ve ardından tüm varlıklarınızın mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlamak için uygun eylemleri gerçekleştirecek şekilde tasarlanabilir.
 • Uygulamanın saldırıya uğramasını önlemek için uygun bir kullanıcı kimlik doğrulaması ve erişim kontrol mekanizması gereklidir. Akıllı bir WAF, görevini yalnızca doğru kullanıcıların doğru verilere erişmesine izin verecek şekilde gerçekleştirmede etkilidir.
 • Bir WAF, sunucular, iş istasyonları, mobil cihazlar ve IoT cihazları da dahil olmak üzere tüm uç noktalarınızı koruyabilir. Siteler arası komut dosyası çalıştırma saldırısı (XSS) ve SQL enjeksiyonu gibi yaygın saldırıları engelleyebilir ve kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve kimlik avı saldırıları gibi gelişmiş tehditleri algılayabilir.
 • Akıllı bir WAF’nin diğer bir önemli yönü, tehditleri, güvenlik açıklarını ve olası saldırıları belirlemek için ağınızdan ve uygulamanızdan görünürlük elde etme yeteneğidir. Bu görünürlük sayesinde, tehditlerin ağınıza ulaşmasını engelleyen korumalar uygulayabilirsiniz.
 • Ağınıza yönelik tehditleri, yazılımınıza neyin ve kimin erişmeye çalıştığını ve yazılımınızda hangi kaynaklara erişildiğini anlamanıza yardımcı olması için güvenlik duvarını kullanın.
 • Güçlü güvenlik talebinin artmasıyla birlikte birçok işletme, ağlarını daha iyi korumaya yardımcı olacak uygun maliyetli çözümler aramaktadır. Akıllı bir WAF, son kullanıcıların manuel olarak gerçekleştirmekte olabileceği güvenlik görevlerinin birçoğunu otomatikleştirme yeteneği nedeniyle birçok işletme için uygun maliyetli bir çözüm olabilir. Daha fazla işletme bulut tabanlı yazılıma yatırım yaptıkça, hızlı ve kolay bir şekilde devreye alınabilen bir güvenlik çözümüne olan talep norm haline gelecektir.
 • Akıllı bir WAF kullanmanın bir diğer önemli faydası da, genel varlık koruma stratejisinin bir parçası olarak kullanılabilmesidir. Bilgisayar korsanları, yazılımınızdaki güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışabilir ve hatta verilerinize erişmek için ağınıza saldırabilir. Akıllı bir WAF ile, izin verilmemesi gereken trafiği bloke etmek ve hangi sunucuya erişmeye çalıştığını belirlemeye yardımcı olmak için geçerli trafiği port taraması yapmak gibi kötü niyetli trafiğin ona ulaşmasını engelleyerek verilerinizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu, bilgisayar korsanlarının ağınıza ve verilerinize yetkisiz erişim elde etmesini önleyerek veri ihlali riskini daha da azaltabilir.

WAF’ın Dezavantajları

Web uygulamaları için geleneksel güvenlik duvarı teknolojisinin başlıca zorluklarından biri, güvenlik ekiplerinin uygulamalardaki değişiklikleri, ortaya çıkan tehditleri ve WAF çözümlerindeki güncellemeleri yansıtmak için bir dizi kuralı sürekli olarak analiz etmesi ve ayarlaması gerektiğidir. Bu zaman alan manuel işlem, temel olarak, genellikle uzmanlık gerektirir.

Uygulama güvenlik ekipleri bir WAF’ı yeterince ayarlayamadığında, güvenlik ilkeleri hızla güncelliğini yitirir ve güvenlik duvarı artan sayıda uyarı verebilir. Uyarı yorgunluğundan muzdarip olan güvenlik ekipleri, gerçek saldırılardan yanlış pozitifleri tanımakta zorluk çekebilir. Kuralları etkili bir şekilde ayarlayamamalarının işi aksatabileceğinden ve meşru trafiği etkileyebileceğinden korkan uygulama güvenlik ekipleri, korumaları devre dışı bırakabilir ve bilerek zayıflamış bir risk duruşunu kabul edebilir.

Kimler WAF Kullanmalı?

WAF; bir e-ticaret sitesi, çevrimiçi finansal hizmetler veya müşterilerle veya iş ortaklarıyla etkileşimleri içeren herhangi bir başka türde web tabanlı ürün veya hizmet sağlayan bir şirket için özellikle avantajlı olabilir. Bu durumlarda, WAF’ler dolandırıcılık ve veri hırsızlığını önlemede özellikle yararlı olabilir. Bununla birlikte, bir WAF her türlü siber saldırıyı savuşturmak için tasarlanmadığından, kapsamlı bir uygulama güvenlik programını destekleyen bir araç paketinin parçası olarak en iyi şekilde çalışır.

WAF vs. Firewall Arasındaki Farklar

WAF vs. Firewall Arasındaki Farklar

WAF ve Firewall (güvenlik duvarı), ağ ve sistemleri dış tehditlerden korumak için tasarlanmış güvenlik sistemi türleridir. Ancak, ikisi arasında bazı temel farklılıklar vardır:

1. Koruma kapsamı

Güvenlik duvarı, gelen ve giden ağ trafiğini önceden belirlenmiş güvenlik kurallarına göre izleyen ve kontrol eden bir ağ güvenlik sistemidir. Sunucular, cihazlar ve diğer sistemler dahil olmak üzere tüm ağı korumak için tasarlanmıştır. Öte yandan bir WAF, web uygulamalarını tehditlerden korumak için özel olarak tasarlanmıştır. Bir web uygulamasına gelen trafiği izler ve filtreler ve genellikle bir web sunucusunun önünde konuşlandırılır.

2. Tehdit türü

Bir güvenlik duvarı öncelikle kötü amaçlı yazılım, virüsler ve hizmet reddi (DoS) saldırıları gibi ağ tabanlı tehditlere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. WAF, siteler arası komut dosyası çalıştırma (XSS), SQL enjeksiyonu ve çerez zehirlenmesi gibi web uygulaması tabanlı tehditlere karşı koruma sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

3. Dağıtım

Güvenlik duvarları, bir ağın çevresinde, ağ ile internet arasında veya bir ağ içinde olduğu gibi bir ağdaki çeşitli noktalara dağıtılabilir. WAF’ler temel olarak bir web sunucusunun önünde konuşlandırılır.

4. Yapılandırma

Güvenlik duvarları genellikle, kaynak ve hedef IP adresleri ve bağlantı noktası numaraları gibi faktörlere dayalı olarak hangi tür trafiğe izin verildiğini veya reddedildiğini belirten kurallar kullanılarak yapılandırılır. WAF’ler temel olarak, istekte bulunan istemcinin IP adresi, yapılan isteğin türü ve isteğin yükü gibi çeşitli ölçütlere göre hangi tür trafiğe izin verilmesi veya engellenmesi gerektiğini belirten bir dizi kural kullanılarak yapılandırılır. 

WAF Kötü Amaçlı Yazılımlara (Malware) Karşı Koruma Sağlar Mı?

WAF, kötü amaçlı istekleri belirleyip kaldırarak savunmasız web sitelerini korur ve siber saldırı girişimlerini engeller. WAF ayrıca Joomla, WordPress ve eklentiler, Drupal vb. gibi uygulama hedefleme saldırılarına da odaklanır.

Blocklist ve Whitelist WAF Arasındaki Farklar

WAF, erişimi kısıtlamak üzere alan adlarını ayarlamak için kullanılabilir. Bu, onaylanan alan adlarından oluşan bir beyaz liste veya engellenen alan adlarından oluşan bir kara liste oluşturarak yapılabilir. Beyaz liste, yalnızca onaylanmış alanların web sitesine erişmesine izin verirken, kara liste, listedekiler dışındaki tüm alanları engeller. Bu, web sitesinin belirli bölümlerine erişimi kısıtlamak veya kötü amaçlı trafiğin web sitesine erişmesini önlemek için kullanılabilir.

WAF vs. IPS/IDS Arasındaki Farklar

Bir IPS/IDS, yalnızca imzalara dayalıdır ve oturumların ve bir web uygulamasına erişmeye çalışan kullanıcıların farkında değildir. Öte yandan, bir WAF bir web uygulamasına erişmeye çalışan toplantıların, kullanıcıların ve programların farkındadır. İki teknoloji arasındaki önemli fark, Katman 7’deki trafiği analiz etmek için gereken zeka düzeyidir.

Bunların hepsi ağ trafiğinin geçmesine veya engellenmesine izin veren sistemlerdir ancak genel olarak konuşursak temel fark, her birinin farklı katmanları korumasıdır.

WAF: İletişim içeriğine göre uygulama katmanında ağ trafiğine izin verilip verilmeyeceğine karar verir.

IPS/IDS: Yetkisiz iletişim ve değişiklikleri önlemek için işletim sistemini ve ağ trafiğini izler.

WAF Güvenlik Modelleri

WAF kullanan işletmeler, web uygulaması saldırı risklerini azaltmaya çalışırken pozitif, negatif veya hibrit bir güvenlik modeli seçebilir.

1. Pozitif Güvenlik Modeli

Pozitif bir güvenlik modeli, işletmenin politikalarının “tümünü reddet” yaklaşımını benimsediği ve belirli girdilere dayalı isteklere izin verdiği modeldir. Meşru trafiği tanımlamak için oluşturulan konuşlandırılmış ilkelerle eşleşen istekler dışında tüm HTTP(s) trafiği engellenir. Bu model, onaylanmış karakterler, IP adresleri, dosya türleri ve daha fazlası gibi beklenen trafiğin tüm özelliklerini tanımlayarak oluşturulur. Bu model, güvenlik kapsamını en üst düzeye çıkarır ve ilke kümesinin sürdürülmesinden sorumlu olanlar tarafından henüz bilinmeyen, ortaya çıkan tehditleri engelleyebilir. Ancak bu modeli sürdürmek her işletme veya uygulama için mümkün değildir.

2. Negatif Güvenlik Modeli

Negatif bir güvenlik modeliyle, kötü amaçlı trafiği belirlemek için oluşturulan konuşlandırılmış ilkelerle eşleşen istekler dışında tüm HTTP(s) trafiğine izin verilir. Bu yöntem, en son tehdit istihbaratını kullanarak bilinen ve olası tehditlerden oluşan bir kitaplık tutar. Örneğin, kara listeye alınan bir güvenlik duvarı, trafiğin içeriğini ve davranışını inceleyerek isteklerde bulunan kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları ve enjeksiyon kodunu tespit edebilir. Trafik, bırakıldığı yerde tanımlanmış herhangi bir kriterle eşleşmediği sürece erişim varsayılandır.

3. Hibrit Güvenlik Modeli

Bu modelde, işletme pozitif ve negatif güvenlik önlemlerinin bir kombinasyonunu kullanır. Bu model, her birinin en iyi unsurlarını birleştirmeye çalışır ve yüksek riskli veya tutarlı trafik alanlarında aşırı kısıtlayıcı kural kümeleri seçerken, dinamik bölümlerde veya daha düşük riskli alanlarda daha az kısıtlayıcı kurallar kullanır.

WAF İstatistikleri ve Trendleri

Quadrant Knowledge Solutions’ın araştırmasına göre, aşağıdakiler WAF için bazı önemli pazar trendleridir:

 • Tekliflerini geliştirmek isteyen WAF sağlayıcıları, ürünlerini güvenlik bilgileri ve olay yönetimi (SIEM) sistemleri, uygulama güvenlik testi (AST) ve web erişim yönetimi (WAM) ile entegre etmeye devam edecektir.
 • Satıcılar, pozitif bir güvenlik modeline dayanan ve HTTP isteklerini analiz etmek için bir makine öğrenimi algoritması kullanan WAF çözümleri sağlamaya devam edecektir.
 • IoT cihazlarındaki artış sayesinde, işletmelerin cihaz parmak izi alma ve protokol doğrulama gibi IoT’ye özgü özellikler dahil olmak üzere veri gizliliği normlarına uymak için WAF çözümlerine yatırım yapması muhtemeldir.
 • İşletmeler gelişmiş tehdit istihbaratı, genişletilmiş WAF koruması ve çeşitli kullanıma hazır entegrasyon arayışlarını artıracaktır.
 • Web saldırılarını önlemek ve yanlış pozitifleri en aza indirmek için yeni algılama yöntemlerine odaklanılacaktır.

Aşağıda önemli WAF istatistiklerine ulaşabilirsiniz:

 • Web uygulaması güvenlik duvarı pazarının, 2020’de 3,23 milyar dolar değerinden 2026’da 8,06 milyar dolara sıçrayarak %16,92’lik bir büyüme yaşaması bekleniyor. 
 • CISO Magazine’e göre, WAF pazarının 2023’e kadar 5,48 milyar dolara çıkması bekleniyor.
 • Son 12 ayda, yapılan bir ankete yanıt verenlerin yüzde 65’i işletmelerinin uygulama katmanlarına yönelik saldırıların sıklıkla veya bazen WAF’ı atladığını söylüyor.

İlgili İçerikler:

SOC Nedir? Kurulumu, Çalışma Yapısı ve Veri Güvenliğine Faydaları

Siber Güvenlik Nedir? İnternet Ortamında Veri Güvenliğini Nasıl Sağlarız?

Zararlı Yazılım Analiz Teknikleri

ARP (Adres Çözümleme Protokolü) Nedir? Nasıl Çalışır? Nelerden Oluşur?

TLS Nedir, Nasıl Çalışır? HTTPS, TLS ve SSL

VPN Nedir?  2022’nin En İyi VPN Servisleri

Ransomware Nedir? Ransomware Saldırısından Nasıl Korunursunuz?

Exploit Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Exploit Saldırıları ve En Etkili Korunma Yöntemi

Virüs Temizleme: Bilgisayar veya Telefondan Virüs Temizleme

Domain Sorgulama