10 Adımda Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

10 Adımda Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?
Hosting Fiyatları

Dijital pazarlama, başta internet olmak üzere cep telefonları, görüntülü reklamcılık ve diğer dijital ortamlar da dahil olmak üzere dijital teknolojileri kullanarak ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapma ve satma pratiğini ifade eder. Dijital pazarlama; arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik pazarlama, e-posta pazarlama, sosyal medya pazarlama, tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC), affiliate pazarlama ve mobil uygulama pazarlama dahil olmak üzere çok çeşitli faaliyetleri kapsar. Dijital pazarlamanın amacı, ürün veya hizmetlerin satışını teşvik etmek için dijital kanalları kullanarak müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmaktır.

Dijital pazarlama, işletmelerin müşterilere zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerde, çevrimiçi olarak ulaşmalarına ve onlarla etkileşim kurmalarına olanak tanır. İşletmelerin belirli müşteri gruplarını hedeflemesine, pazarlama kampanyalarının başarısını izlemesine ve gelecekteki pazarlama stratejilerini bilgilendirmek için veri toplamasına olanak tanır. İşletmeler, analitik araçlarının yardımıyla müşterilerin web siteleri, sosyal medya hesapları ve diğer dijital varlıklarla nasıl etkileşim kurduğunu izleyebilir ve bu bilgileri pazarlama çabalarını optimize etmek ve müşteri deneyimini iyileştirmek için kullanabilir.

Dijital pazarlama, herhangi bir modern iş stratejisinin önemli bir parçasıdır ve dünya çapındaki müşterilere ürün veya hizmetleri tanıtmak için kullanılabilir. Doğru yaklaşımla dijital pazarlama, işletmelerin yeni müşterilere ulaşmasına, marka bilinirliğini artırmasına, satışları ve geliri artırmasına yardımcı olabilir.

Global Dijital Reklamcılık İstatistikleri

 • Dijital Reklamcılık pazarındaki reklam harcamalarının 2022’de 616 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.
 • Pazarın en büyük segmenti, 2022’de 260 milyar dolar pazar hacmiyle Arama Ağı Reklamcılığıdır.
 • Küresel karşılaştırmada, reklam harcamalarının çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilecek (2022’de 261,10 milyar dolar).
 • Arama Ağı Reklamcılığı segmentinde kullanıcı başına ortalama reklam harcamasının 2022’de 50,94 dolar olacağı tahmin edilmektedir.
 • Dijital Reklamcılık pazarında 2027 yılında toplam reklam harcamalarının %69’u mobil üzerinden gerçekleşecek.
 • Dijital Reklam pazarında 2027 yılında Dijital Reklam gelirinin %89’u programatik reklamlardan elde edilecek.
 • SEO endüstrisi 80 milyar dolar değerinde.
 • 2019’da SEO endüstrisinin değeri 43 milyar dolardı ve 2023’te 86 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 • Tüm web sitesi trafiğinin %53’ü organik aramalardan geliyor.
 • Blog yazan işletmeler, web sitelerine %55 daha fazla trafik alıyor.
 • Pazarlamacıların %61’i, trafik ve olası satış yaratmanın bir numaralı zorluk olduğunu söylüyor… yani evet.
 • İşletmelerin %49’u organik aramanın kendilerine en iyi pazarlama yatırım getirisini sağladığını söylüyor.
 • Büyük şirketler, stratejilerinin neresinde olduklarına bağlı olarak SEO’ya ayda 10.000 – 20.000 dolar arasında harcama yapabilir.
 • Küçük ve yerel işletmeler SEO’ya ayda 1.000-5.000 dolar harcıyor.
 • İyi bir ortalama organik TO, %3-5 arasındadır.

Yukarıdaki veriler Statista ve Wordstream’den alıntıdır.

Dijital Pazarlamaya Neden İhtiyacınız Var?

Dijital Pazarlamaya Neden İhtiyacınız Var?

Dijital pazarlamanın işletmeler için birçok avantajı vardır. Bu avantajlar aşağıdaki şekildedir:

1. Artan erişim

Dijital reklamcılık, işletmelerin geleneksel reklamcılık biçimlerinden daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Bu, özellikle televizyon veya radyo gibi daha geleneksel kanallar aracılığıyla reklam yayınlayacak kaynaklara sahip olmayan küçük işletmeler için geçerlidir.

2. Hedefli reklamcılık

Dijital reklamcılık, işletmelerin yaş, konum, ilgi alanları ve çevrimiçi davranış gibi özelliklere dayalı olarak belirli müşteri gruplarını hedeflemesine olanak tanır. Bu, işletmelerin ürün veya hizmetleriyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilere ulaşabileceği anlamına gelir.

3. Ölçülebilir sonuçlar

Dijital reklamcılık, işletmelere kampanyalarının başarısı hakkında, reklamlarını kaç kişinin gördüğü ve bu reklamlara kaç kişinin tıkladığı gibi ayrıntılı veriler sağlar. Bu, işletmelerin reklamlarının yatırım getirisini izlemelerine ve reklam bütçelerini nereye tahsis edecekleri konusunda bilinçli kararlar almalarına olanak tanır.

4. Uygun maliyet

Dijital reklamcılık, genellikle geleneksel reklamcılık biçimlerinden daha uygun maliyetlidir. Bunun nedeni, işletmelerin belirli sayıda gösterim için ödeme yapmak yerine yalnızca insanların gördüğü ve tıkladığı reklamlar için ödeme yapmasıdır.

5. Esneklik

Dijital reklamcılık esnektir ve kampanyanın performansına göre kolayca ayarlanabilir. Bu, işletmelerin anında değişiklik yapmalarına ve reklamlarının olabildiğince etkili olmasını sağlamalarına olanak tanır.

6. Katılım

Dijital reklamcılık, işletmelerin sosyal medya ve diğer çevrimiçi kanallar aracılığıyla müşterilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasına olanak tanır. Bu, marka sadakati oluşturmaya ve bir işletme etrafında bir topluluk duygusu oluşturmaya yardımcı olabilir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital Pazarlama Kanalları

Aşağıdakiler dahil birçok dijital pazarlama türü vardır:

1. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

SEO, arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmak için bir web sitesini Google gibi arama motorları için optimize etmeyi içerir.

2. İçerik pazarlama

İçerik pazarlama, açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmayı ve dağıtmayı içerir.

3. Sosyal medya pazarlama

Sosyal medya pazarlama, müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının kullanılmasını içerir.

4. E-posta pazarlama

E-posta pazarlama, müşterilerle iletişimde kalmak ve potansiyel müşterilerle etkileşimi artırmak için e-posta kullanmayı içerir.

5. Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC)

PPC, belirli anahtar kelimeleri aradıklarında kullanıcılara reklam göstermek için Google Ads (aka. Adwords) gibi platformların kullanılmasını içerir.

6. Affiliate pazarlama

Affiliate pazarlama, diğer işletmeler adına ürün veya hizmetlerin tanıtımını ve yönlendirme yoluyla yapılan her satış için komisyon kazanmayı içerir.

7. Mobil uygulama pazarlaması

Mobil uygulama pazarlaması, indirmeleri ve kullanımı artırmak için bir mobil uygulamanın tanıtımını içerir.

8. Video pazarlama

Video pazarlama, sosyal medya platformları aracılığıyla veya bir şirketin web sitesinde ürün veya hizmetleri tanıtmak için video kullanmayı içerir.

9. Influencer pazarlama

Influencer pazarlama, ürün veya hizmetleri tanıtmak için influencer’larla ortaklık yapmayı içerir.

10. Yerel SEO

Yerel SEO, bir kullanıcının belirli bir yerde bir ürün veya hizmeti araması gibi yerel arama sonuçları için bir web sitesini optimize etmeyi içerir.

İşletmeler Neden Dijital Pazarlamayı Benimsiyor?

İşletmelerin dijital pazarlamayı benimsemesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler aşağıdaki şekildedir:

1. Daha geniş bir kitleye ulaşmak

Dijital pazarlama, işletmelerin geleneksel pazarlama biçimlerinden daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Bu, özellikle televizyon veya radyo gibi daha geleneksel kanallar aracılığıyla reklam yayınlayacak kaynaklara sahip olmayan küçük işletmeler için geçerlidir.

2. Belirli müşteri gruplarını hedeflemek

Dijital pazarlama, işletmelerin yaş, konum, ilgi alanları ve çevrimiçi davranış gibi özelliklere dayalı olarak belirli müşteri gruplarını hedeflemesine olanak tanır. Bu, işletmelerin ürün veya hizmetleriyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilere ulaşabileceği anlamına gelir.

3. Pazarlama çabalarının başarısını izlemek

Dijital pazarlama, işletmelere kampanyalarının başarısı hakkında, reklamlarını kaç kişinin gördüğü ve kaç kişinin tıkladığı da dahil olmak üzere ayrıntılı veriler sağlar. Bu, işletmelerin pazarlama çabalarının yatırım getirisini izlemelerine ve pazarlama bütçelerini nereye tahsis edecekleri konusunda bilinçli kararlar almalarına olanak tanır.

4. Tasarruf etmek

Dijital pazarlama genellikle geleneksel pazarlama biçimlerinden daha uygun maliyetlidir. Bunun nedeni, işletmelerin belirli sayıda gösterim için ödeme yapmak yerine sadece insanların gördüğü ve tıkladığı reklamlar için ödeme yapmasıdır.

5. Esneklik

Dijital pazarlama esnektir ve kampanyanın performansına göre kolayca ayarlanabilir. Bu, işletmelerin anında değişiklik yapmalarına ve pazarlama çabalarının olabildiğince etkili olmasını sağlamalarına olanak tanır.

6. Müşterilerle etkileşim kurmak

Dijital pazarlama, işletmelerin sosyal medya ve diğer çevrimiçi kanallar aracılığıyla müşterilerle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasına olanak tanır. 

Genel olarak, dijital pazarlama, herhangi bir modern işletme stratejisinin önemli bir parçasıdır ve işletmelerin yeni müşterilere ulaşmasına, marka bilinirliğini artırmasına, satışları ve geliri artırmasına yardımcı olabilir.

10 Adımda Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? 

10 adımda başarılı bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

1. Hedef kitlenizi tanımlayın

Dijital pazarlama çabalarınızla kime ulaşmak istediğinizi belirleyin ve ideal müşterilerinizi temsil edecek alıcı kişilikler oluşturun.

2. Hedefler belirleyin

Marka bilinirliğini veya satışları artırmak gibi dijital pazarlama çalışmalarınızla neyi başarmak istediğinizi belirleyin.

3. Rakiplerinizi araştırın

Rakiplerinizin dijital pazarlama için neler yaptığını analiz edin ve rakiplerinize karşı kendinizi farklılaştırabileceğiniz alanları belirleyin.

4. Bir içerik pazarlama planı oluşturun

Hedef kitlenizi çekmek ve elde tutmak için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmak ve dağıtmak için bir plan geliştirin.

5. Web sitenizi optimize edin

Web sitenizin gezinmesi kolay, mobil uyumlu ve arama motorları için optimize edilmiş olduğundan emin olun.

6. Sosyal medyayı kullanın

Hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından yararlanın.

7. E-posta pazarlamasından yararlanın

Müşterilerinizle iletişimde kalmak ve potansiyel müşterilerle etkileşimi artırmak için e-posta kullanmayı içerir.

8. Ücretli reklamcılığı düşünün

Daha geniş bir kitleye ulaşmak için Google AdWords gibi ücretli reklam platformlarını veya sosyal medya reklamcılığını kullanmayı düşünün.

9. Sonuçlarınızı ölçün ve analiz edin

Dijital pazarlama çabalarınızın performansını izlemek ve veriye dayalı kararlar almak için analiz araçlarını kullanın.

10. Sürekli iyileştirme ve uyum sağlama

Sektör trendlerinden haberdar olun ve hedeflerinize ulaşmak için dijital pazarlama stratejinizi sürekli olarak optimize edin ve uyarlayın.


İlgili İçerikler:

UI (User Interface) & UX (User Experience) Nedir? İnternet Sitesi Yapımında ve Dijital Pazarlama Çalışmalarında UI & UX Önemi

KPI Nedir? Dijital Pazarlama Çalışmalarında Kampanya Başarı Faktörlerini/Metriklerini Belirleme

OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yen Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google’ın Yerini Alabilir mi?

SEO Analizi Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin SEO Analiz Rehberi

Youtube SEO Nasıl Yapılır? Video İzlenmesini Artırmak İçin Yapılacak Optimizasyonlar

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gereken 3 Temel SEO Optimizasyonu

Küçük İşletmeler İçin Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları

ASO Nedir? Yeni Başlayanlar İçin App Store SEO Rehberi

Google Trends Nedir, Ne İşe Yarar? Dijital Pazarlamada Kullanıcı Eğilimlerini Anlama

Google Analytics Nedir, Nasıl Kurulur?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Landing Page Nedir? Satışları ve Leadleri Artıracak Açılış Sayfaları Nasıl Geliştirilmeli ve Optimize Edilmelidir?

TikTok Nedir? İşletmeler için TikTok Pazarlama Nasıl Yapılır?

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Design Thinking Nedir? 5 Adımda Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking)

Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

Instagram Reels Etkileşimlerinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Instagram Reklam Verme Stratejisi ve Kampanya Kurgusu Nasıl Yapılır?

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Instagram Etkileşim Saatleri, Ne Zaman Instagram’da Paylaşım Yapılmalı?

Pazarlama Stratejisi Nedir? En Verimli 10 Pazarlama Stratejisi

A/B Testing Nedir? Dönüşüm Oranı Optimizasyonunda A&B Testing Rolü

Domain Sorgulama