Cloud

Redis Nedir? Cache ve Depolama İçin Kullanımı, Kullanım Alanları

Hosting Fiyatları

Bilgisayar ve yazılım dünyasının en önemli terimlerinden biri de hiç şüphesiz ki Redis oluyor. Güçlü, zengin ve kullanışlı özelliklere sahip bir veri tabanı arayanlar, ilk olarak Redis’ten yararlanmak istiyor. Veri tabanları arasında en popüler olanlardan biri Redis oluyor. Biz de bu yazımızda Redis ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

Redis Nedir?

Redis (Remote Dictionary Server) Türkçe olarak uzak sözlük sunucusu anlamına geliyor. İlişkisel olmayan anahtar ve değer veri tabanlarını, bunun yanı sıra önbellekleri uygulamak için kullanılıyor. Redis, açık kaynaklı bir bellek içi veri deposu olarak da biliniyor.

Redis, yüksek yapıya sahip verileri saklama ve kullanma yeteneğine sahip olmasıyla da diğer veri depolarından ayrılıyor. Verileri bellekte tutan açık kaynaklı bir NoSQL veri tabanı olan Redis, teknik olarak bir veri deposudur. Redis, in memory yani bellek içi veri tabanıdır. Yani bu durumda verileri RAM bellek üzerinde saklar. İsteğe bağlı olacak şekilde de belirli zaman aralıklarıyla diske kaydeder. 

Redis, saniyede birbirinden farklı birden çok isteğe hızlı bir şekilde yanıt verebilir. Önbelleğe alma, sohbet, mesajlaşma, medya akışı, gerçek zamanlı analitik uygulamaları için de iyi bir seçenek olmasıyla bilinir.

Redis’in Özellikleri Nelerdir?

 • Redis, yüksek düzeyde veri yapısı ile bilinir. Değerler için beş farklı veri seçeneği sunar. Bu seçenekler; listeler, kümeler, diziler, karmalar ve sıralanmış kümelerdir.
 • Karmaşıklığı en az düzeyde tutar ve olay tabanlı bir performans sistemine sahiptir. Bu sayede okuma ve yazma için çok iyi performans sergiler.
 • Redis, bağımlı ve bağlı yapıya sahip değildir. Tüm POSIX ortamlarında kusursuz bir biçimde çalışır. 
 • Yüksek kullanılabilirliği sayesinde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlar. 

Redis Nasıl Çalışır?

Redis, STRING, LIST, SET, HASH, ZSET olmak üzere 5 farklı veri yapısından biriyle eşleşen anahtarları depolayarak çalışır. Redis, veri tabanının bütünlüğünü korumak adına 4 ana sürüme sahiptir.Bunlar;

 • Bağımsız Redis
 • Redis Master- Slave Replication
 • Redis Sentinel
 • Redis Cluster olarak bilinir.

Redis Nerede Kullanılır?

Redis, yüksek performansı sayesinde önbelleğe alma amacıyla kullanılır. En çok bu alanda parlar ve iş görür. Yüksek trafiğe ve statiğe sahip sayfaları önbelleğe almak için de Redis kullanılır. Sayfanın içeriği değişkense ve dinamik oluşturulmuşsa Redis kullanılması önerilmez. 

Bunun yanı sıra Redis, oturumları saklama amacıyla da kullanılır. Memcached, Redis’ten farklı olarak kalıcı değildir. Redis, kalıcı olduğu için oturum depolamasına izin verir. Redis bu sayede kullanıcı deneyimi de artırmış olur. Verilerin kaybını önlemek için oturumların kalıcı olması gerekir. Bu, özellikle internet alışverişlerinde sıklıkla karşımıza çıkar. 

Redis Kullanım Örnekleri

Redis’in birçok farklı kullanım örneği bulunur. Şimdi gelin bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.

 • Redis en çok oturum önbelleği oluşturmak için kullanılır. Bunun amacı da web sitelerinin deneyimlerini hızlandırmaktır. Bu sitelerin verileri geçici olarak RAM üzerinde bulunur. Bu sebeple Redis burada aktif ve büyük bir rol oynar. Çevrimiçi mağazalar bunu sıklıkla kullanır.
 • Redis, bir tam sayfa önbelleği olarak da kullanılır. WordPress’te Pantheon, web sitelerinin en hızlı şekilde yüklenmesini sağlayan wp-redis isimli bir eklentiye sahip.
 • Mesajlaşma, site trafiği, veri toplama, iş yönetimi için de Redis Queses sıklıkla kullanılır.
 • Skor tablosu oluşturmak için de Redis kullanılır. Oyun geliştiriciler, Redis Sorted Set veri yapısını kullanarak sıralanmış listeyi korur ve öğelerin benzersizliğini sağlar.
 • Redis, sosyal ağ siteleri tarafından da sıklıkla kullanılır. Verileri iyi analiz etmesi,çevrimiçi reklam kampanyaları için de çok iyi çalışır.
 • Yayınla ve Abone ol kullanımını da destekler. Liste veri yapılarını çok iyi şekilde kullanır.

Redis Avantajları

 • Redis, hızlı bir şekilde yanıt veren bir veri tabanına sahiptir. Okuma ve yazma işlemlerinde hızıyla ileri taşır.
 • Süreçler için tasarlanmış olan disk depolamayı kullanır. Bu sayede veri kümeleri de kalıcı hale gelir.
 • Redis’te saklayabileceğiniz veriler herhangi bir boyutta ya da işlevde olabilir. İkili dosyalar için güvenlik ve kolaylık sağlar.
 • Anahtar tabanlı bir erişim sistemine sahiptir. Bu da erişimin verimli bir şekilde gerçekleşmesine destek olur.
 • Redis, geliştirilmeye açık bir yazılım dilidir. Bu sebeple entegrasyonlara da açıktır.
 • Açık kaynaklı bir projedir. Satıcı ve teknoloji kilitlenmesi yaşanması da mümkün değildir.

Redis Cache ve Depolama İçin Kullanımı

Verilerin gelecek zamanda daha hızlı bir şekilde erişilebilir olması için depolanma süreci önbellekte gerçekleşir. Bu sebeple önbelleğe alma, önbellekte saklama işlemi olarak da bilinir. Redis de disk veya SSD ile veri erişiminin yavaşlamasının önüne geçer. Bu sebeple de bellek içi önbellek uygulamak için iyi bir seçimdir. Sık kullanılan nesnelerin önbelleğe alınması, kalıcı oturumun önbelleğe alınması,web sayfasının önbelleğe alınması gibi Redis ile önbelleğe alma çözümleri arasında en popüler olanlardır. 


İlgili İçerikler

SQL (Structured Query Language) Nedir? Kullanım Alanları ve Örnekleri

PostgreSQL Nedir? Özellikleri, Avantajları ve SQL’den Farkları

MongoDB Nedir? MongoDB Veri Tabanı Avantajları, Kullanım Alanları ve Örnekleri

Elasticsearch (Esnek Arama) Nedir? Ne İşe Yarar

Domain Sorgulama