redis-nedir

Redis açılımı Remote Dictionary Server olan, açık kodla C ile yazılmış key-value (inmemory) yani anahtar değer şekliyle biçimlendirilen NoSQL bir veritabanıdır. İnmemory olarak çalışmasının yanında verileri diskte saklama özelliğinede sahip olan Redis bu özelliğiyle veri kaybı yaşamanızada engel olur.HASH, STRING, SORTED, LIST ve SET tarzı veri çeşitlerini destekleyen bir sunucudur.

C, C#, C++, D, Erlang, Fancy, Haskell, haXe, Io, Java, Lua, Node.js, Perl, PHP, Pure Data, Python, Ruby, Azure ve daha birçok yazılım dilide Redis’i destekliyor. Resmi olarak Linux sunucularda çalışan Redis, Windows sunucularda da daha eski versiyonuyla çalışabiliyor.

Redis; Instagram, Twitter, Pinterest, Tumblr gibi popüler firmalar tarafından da kullanılmaktadır.

Redis Ne İşe Yarar?

Caching

Okuma ve yazma verileri, alışılagelmiş veri tabanı sunucularıyla yeterli gelmediği durumlarda veya performans azalmalarında verileri ön belleğe işlemi uygularız. Ön belleklemenin amacı, arka plandaki uygulamanın veya veri tabanının yükünü hafifletip, verilere en hızlı ve masrafsız biçimde ulaşmaktır. Redis tam olarak bu işlemi sağlamaya aracı olmaktadır ve öğelere mili saniyenin altında ulaşabilmeye olanak tanır.

Session Store

Redis, oturum açma bilgileri, kullanıcı profilleri gibi birçok veriyi mili saniye hızında okuma görevi görmektedir.

Pub/Sub

Pub/Sub mesajlaşma özelliği nedeniyle Redis 2.0 sürümünden itibaren birçok firma tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Queues

Uygulama veya projelerinizde aynı anda birçok işlem yapmanız gerektiğinde diğer işlemleri kuyruğa ekleyip arka planda çalışmaya devam etmesini isterseniz, Radis bu tarz iş kuyruklarındaki verilere hızla ulaşmanızı sağlamaktadır.

Counters

Redis’te HINGRBY tarzı komutlarla, tasarruf ve tutarlılık sağlayan sayaçlar oluşturmanızı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir