Cron job, genel anlamda Linux sunucularda bulunan zamanlanmış ve zamanı geldiğinde otomatik olarak çalışacak belirli görevlerdir. Bu görevler görevler sayesinde yazılımcı, gün içerisinde tekrar edecek görevleri belirli bir zaman aralığıyla yeniden çağırabilir ve böylece bu komutu tekrar tekrar yazmak durumunda kalmaz.

Windows sunucularda cron job işlemlerinin adı Zamanlanmış Görevler olarak bulunmaktadır. İşlevsel olarak cronjob ile aynı özelliklere sahip olup sadece platform ve panel farklılıkları nedeni ile ismi bu şekilde telaffuz edilmektedir.

Windows Sunucuda Cronjob

Windows sunucularda zamanlanmış görev çalıştırmak için ilgili sunucuda powershell özelliğinin aktif olması gerekmektedir. Powershell özelliği aktif olmadan ne yazık ki cronjob işlemleri çalıştırılmamaktadır.

Ancak powershell de beraberinde birçok güvenlik problemlerine sebep olmaktadır. Kullanıcıların veri güvenliği ve sistemin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için paylaşımlı sunucularda powershell özelliği deaktif edilmektedir. Yazılımınız için zamanlanmış görevler olmazsa olmaz ise powershell engellenmiş sunucularda Curl ile zamanlanmış görevler yaratabilirsiniz.

Curl ile Zamanlanmış Görevler

Curl ile zamanlanmış görevler çalıştırabilmek için öncelikle Curl’ün sunucu üzerinde yüklü olması gerekmektedir. Eğer paylaşımlı sunucuda bir hizmetiniz var ise bunu hosting firmanızdan talep edebilirsiniz. Ancak kendi sunucunuza sahip iseniz Curl’ü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

https://curl.se/windows/

Daha sonra bu Curl kurulumundan sonra sunucu üzerinde Curl ile cronjob oluşturabilirsiniz.

Plesk Panelde Curl ile Cronjob Ekleme

1- Plesk kontrol panel arayüzünden “Zamanlanmış Görevler” kısmına geçiş yapıyoruz.

plesk arayüzü

2- Açılan ekranda önceden eklenmiş cronjob işlemlerini görebilirsiniz. Burada “Görev Ekle” butonu ile ilerliyoruz.

cronjob ekleme

3- Açılan sayfada eklenecek görev hakkında birkaç bilgi girmemizi istiyor. Bu bilgileri, eklenecek göreve göre düzenleyerek giriyoruz.

cronjob görev ayarları

Tamam butonuna tıkladığımızda cron job görevi eklenmiş olmaktadır. Yaptığınız konfigürasyona göre ve süre seçimine göre çalışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir