Google Search Console, sahip olduğumuz internet sitesinin organik Google aramalarındaki konumu, trafik ve gösterim alınan anahtar kelimeler gibi birtakım bilgileri görebileceğimiz ücretsiz bir Google ürünüdür. Bu ürüne sitenizi eklemeniz için birtakım doğrulamalar yapmak gereklidir. Biz bu yazımızda meta etiketi ile Google Search Console doğrulama yöntemine değineceğiz.

Doğrulama işlemi, Google tarafından bu sitenin bize ait olup olmadığını anlamak ve bu siteye özel arama verilerini bize raporlamak için kullanılan bir güvenlik adımıdır. Basitçe değinmek gerekir ise Google site sahibine bir kod verir ve o kodu, siteyi kontrol ettiği panelden girmesini ister. Eğer o kod doğru ve Google tarafından doğru ise Google sizi ve sitenizi doğrular ve Search Console erişimini ve raporlama sistemlerini eklediğiniz mülke göndermeye başlar.

Google Search Console Doğrulama Adımları

Öncelikle bir Gmail hesabımızın olması gerekmektedir. Eğer yoksa bir Gmail hesabı açmalıyız. Gmail hesabı açtıktan sonra ”https://search.google.com/search-console” sitesine gitmeliyiz.

Daha sonra sol tarafta bulunan işaretli ” Alan adı” tıklanır ve ”Alan adı veya alt alan adı” dediği yere sitemizin alan adı örnekteki gibi yazılıp ”devam” sekmesine tıklanır. Alan adının sitenize ait olduğu kontrol edilir.

Google Search Console üzerinden URL ön eki bölümü üzerinden sitenizin URL si yazılır ve “Devam” butonuna basılır.

Açılan ekranda HTML etiketi bölümü altında bulunan kod “KOPYALA” butonuna basılarak kopyalanır.

HTML kaydını Hazır Site paketinize ekleyebilmeniz için üye paneli üzerinden “Hostinglerim > Yönet > Site Sihirbazına Giriş Yap” bölümüne giriş yapılır.

Ayarlar sekmesinin altında bulunan “Ayarlar” bölümüne giriş yapılır.

Site ayarları bölümünde “Analitikler” sekmesinin altında bulunan “Google Arama Konsolu Doğrulama Kodu” bölümüne kopyalamış olduğunuz HTML kodu yapıştırılır ve “UYGULA” butonuna basılır.

Bu işlemi yaptıktan sonra Google Search Console üzerinden ‘Mülkü Doğrula’ seçeneğine tıklayarak, Google’ın bu siteyi doğrulamasını talep edebilirsiniz. Bu süreç yaklaşık olarak 2 saate kadar sürebilmektedir.

Sahiplik Doğrulama ekranı görüldükten sonra “MÜLKE GİT” butonuna basılarak kontrol sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir