Bu yazımızda sizlere Webmail nedir, nasıl giriş yapılır, şifre nasıl değiştirilir ve mailler nasıl silinir gibi temel soruların cevaplarını vermeye çalışacağız umarım sizler için faydalı bir yazı olur. Keyifli okumalar dilerim.

Webmail Nedir?

Webmail, oluşturmuş olduğunuz mail hesaplarınızı mail programları (Outlook vs.) kullanmadan internet tarayıcınız (Chrome, Firefox, Safari gibi.) üzerinden görüntüleyebildiğiniz e-posta yönetim aracıdır. Bu araç ile web sitesi sahipleri Webmail ile kendilerine bir alan adı aldıkları zaman bu alan adı uzantısına sahip olan mail adresleri oluşturabilirler.

E-posta hesaplarınız ile Outlook ve benzeri programları kurduğunuzda e-posta hesabınızı sadece kurulu olan cihazdan açabilirsiniz. Ancak Webmail ile giriş yaptığınızda tüm cihazlardan e-mail hesaplarınıza erişim sağlayabilir, gelen maillerinizi kontrol ederek, mail gönderimi yapabilirsiniz.

Webmail kullanarak gelen mailler mevcut mail kutunuzun kotasından düşer. Yani Webmail de çok sayıda mail biriktirirseniz yeni mailleriniz gelmeyebilir ya da maili gönderen kişiye ‘kota aşıldı’ hatası gidebilir. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak adına maillerinizi düzenli aralıklarla silmeniz veya bilgisayarınıza yedeklemeniz gerekir. Bazen bu işlemi sizin adınıza size bu hizmeti sunan firma da üstlenebilir. Ancak siz yine de geriye dönük maillerinizi görebilmek isterseniz Outlook, Thunderbird gibi programlar kullanarak maillerinizi indirebilir ve saklayabilirsiniz.

Genellikle bir firmanın internet sitesindeki iletişim bölümünü incelediğinizde Gmail, Hotmail, Yahoo gibi mail servislerini göremezsiniz. Bunun sebebi firmaların kendi alan adı uzantısına sahip olan ([email protected]) mail adreslerini tercih etmesidir. Sadece info değil firmanın büyüklüğüne bağlı olarak farklı ön ekler de kullanıldığını görmeniz mümkündür. Örnek vermek gerekirse, [email protected] veya [email protected] gibi çoğaltılmış ön ekler ile sorunları farklı departmanlar arasında bölebilir ve işlerinizin daha az yorucu olmasını sağlayabilirsiniz.

Maillerinizi web üzerinden okuyabilmeniz için alan adınızın başına ‘webmail.’ Sözcüğünü koyarak bu adrese bağlanmalısınız. Örnek vermek gerekirse, alan adınızın sirketim.com olduğunu varsayalım. Webmail kullanımı için “webmail.sirketim.com” adresini kullanmanız gerekir.

Webmail Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Şifrenizi değiştirebilmeniz için Webmail’e kullanıcı adınız ve parolanız ile giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda yer alan ‘Kişisel Ayarlar’ bölümüne gitmelisiniz. Açılan sayfada ‘şifre’ sekmesine tıklayın. Daha sonra ise sırasıyla ‘Şu anki Parola’ bölümüne giderek kullandığınız şifreyi, ‘Yeni Parola’ ve ‘Yeni Parolayı Onaylayın’ bölümlerine ise kullanmak istediğiniz yeni şifrenizi yazmalısınız.

Güvenliğiniz için şifre belirlemede uygulamanız gereken belirli kriterler vardır. Bunlar;

  • Şifreniz en az 8 karakter olmalı,
  • Şifrenizde sadece rakam ya da sadece harfler olmamalı,
  • Şifreniz en az 1 adet büyük harf, 1 adet küçük harf, 1 adet rakam ve 1 adet noktalama işareti içermelidir.
  • Kullanıcı adınızın aynısı ya da doğum tarihiniz gibi basit şifreler olmamalı.
  • Yeni şifreniz, eski şifrenizden farklı olmalıdır.

Webmail’de E-posta Nasıl Silinir?

İlk olarak e-posat listenizde yer alan silmek istediğiniz mailleri üzerine tıklayarak açmalısınız. Daha sonra yukarıda bulunan ‘Postayı Çöpe Taşı’ butonuna tıklayınız.

Eğer birden fazla mail silmek isterseniz klavyenizin ‘Shift veya CTRL’ tuşuna basılı tutarak silmek istediğiniz mailleri seçmelisiniz. Daha sonra ise ‘Postayı çöpe taşı’ butonuna tıklamalısınız.

Silinen e-postalar ‘Çöp’ bölümüne iletilir. Bu e-postalara artık ihtiyacınız olmayacağından eminseniz, çöp bölümünden de silebilmek için sol alt kısımda bulunan ‘klasör eylemleri’ butonuna tıklayarak ‘boşalt’ kısmına tıklamalısınız. Aksi halde sildiğiniz e-postalar da aslında kotanızda yer işgal etmeye devam edecektir.

E-postalar Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Webmail’de yer alan mail iletilerinizi bilgisayarınıza indirmek isterseniz, üst kısımda bulunan ‘Diğer eylemler’ butonuna tıklamalısınız. Ardından ‘indir (.eml)’ sekmesine tıklayınız. Dosyayı kaydedeceğiniz yeri seçtikten sonra ‘tamam’ butonuna tıklayınız.

Webmail’e Nasıl Giriş Yapılır?

Webmail’e giriş yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  1. com.tr adresinden Müşteri Panelinize giriş yapınız.
  2. Müşteri paneline giriş yaptıktan sonra Hostinglerim’e tıklayınız.
  3. Webmail’ine girmek istediğiniz hostingin en sağında ki Yönet butonuna tıklayınız.

4. Açılan sayfada Webmail’e Giriş Yap butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Bu işlem sonrasında mail adresinize başarı ile giriş yapmış olacaksınız. Sol menüde yer alan “Gelen”, “Taslak”, “Giden”, “İstenmeyen” ve “Çöp” gibi bağlantıları kullanarak maillerinizi görüntülemeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz ‘ileti gönder’ butonunu kullanarak yeni mailler gönderebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Webmail nedir, nasıl giriş yapılır gibi temel bilgileri iletmeye çalıştık. Eğer sizde mail hesaplarınızı herhangi bir mail programı olmadan direk tarayıcınızdan açmak gelen maillerinizi direk görüp, anında cevap vermek isterseniz Webmail tam da size uygun bir araçtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir