Kuşkusuz internette gezinirken zaman zaman bazı web sitelerini görüp “ben de bir web sitesi sahibi olmalıyım” dediğiniz anlar olmuştur. Kimi web sayfalarının içeriğini yetersiz bulup “ben olsam daha ayrıntılı bilgi verirdim” gibi cümleleri içinizden geçirmişsinizdir. Belki de uzman olduğunuz veya yazmayı zevk aldığınız konuda paylaşımlar yapmak için sosyal medya hesabınız artık yeterli gelmemektedir. Ya da bir blog sayfası yayınlayarak, internetten reklam geliri elde etmek istiyorsunuzdur. Sattığınız ürün ve hizmetleri internet ortamına taşımayı da planlıyor olabilirsiniz.

internet sitesi kurma rehberi

Kısacası bir web sitesi sahibi olmanın kişiye göre değişen birçok sebebi vardır. Eğer siz de kendi sebebinizi belirlediyseniz, bu yazımızı okuduktan sonra nasıl web sitesi sahibi olacağınızı öğreneceksiniz. İnanın bir web sayfası yayınlamak gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. Anlattıklarımızı uygulamanıza müteakip, 30 dakika ile 1 saat arasında sizin de bir web siteniz olabilir.

Bir web sitesini yayınlamak için alan adı, hosting ve script olmak üzere üç adet temel ihtiyacınız bulunmaktadır. Şimdi mümkün olan en kısa şekilde, kafanızı karıştırmadan, bu gereksinimlerin ne olduğunu açıklayalım.

Domain Nedir?

İnternet siteleri “konut” olarak kullandığımız siteler ile aynı mantıkta inşa edilirler. Dolayısı ile gerçek bir sitenin tüm gereksinimleri, web sitesinin de gereksinimidir. Domain; web sitenizin adresidir. Birisi sizin sitenize gelmek istediğinde, domain adresinizi ziyaret etmesi gerekir. Bu sebeple “domain” terimin dilimizdeki karşılığı; “alan adı” şeklindedir.

Her alan adının bir uzantısı olması gerekmektedir. Dünya üzerinde satışa sunulan birçok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan alan adları ise .com, .net, .org, .com.tr, .xyz ve .me uzantılarına sahiptir.

.TR uzantılı alan adları haricinde kalan alan adlarının neredeyse tamamı, herhangi bir belge gerekmeden satın alınabilmektedir. Birçoğu da “ilk gelen satın alır” prensibi ile satılır. Yani kullanmak istediğiniz domain boşta ise satın alabilirsiniz. Eğer web sitenize almak istediğiniz alan adını sorgulamak istiyorsanız, domain sorgulama ekranı bu isteğinize cevap verecektir.

Ek olarak daha detaylı bilgi için Domain Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Hosting Nedir?

Hosting web sitenizi kurduğunuz sanal araziye verilen isimdir. Bu sanal araziler; “datacenter” (veri merkezi) olarak tabir edilen yerlerde, web sitelerine ait dosyaların 365 gün saklı ve erişime açık tutulduğu bilgisayarlar tarafından sağlanır. Başka bir deyişle; “24 saat açık tutulan yüksek özelliklere sahip bilgisayarlardan alan kiralama” olarak da tabir edilebilir. Bu sebeple dilimize “web barındırma hizmeti” şeklinde tercüme edilmiştir.

Hosting web sitenizi kurduğunuz sanal araziye verilen isimdir. Bu sanal araziler; “datacenter” (veri merkezi) olarak tabir edilen yerlerde, web sitelerine ait dosyaların 365 gün saklı ve erişime açık tutulduğu bilgisayarlar tarafından sağlanır. Başka bir deyişle; “24 saat açık tutulan yüksek özelliklere sahip bilgisayarlardan alan kiralama” olarak da tabir edilebilir. Bu sebeple dilimize “web barındırma hizmeti” şeklinde tercüme edilmiştir.

Hosting firması seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, o firmanın kaç yıldır sektörde olduğudur. Çünkü hosting; genelde yıllık peşin olarak ödenerek satın alınan bir üründür. Sektördeki kanayan yara ise “ucuz hosting” vaadi ile açılan ve birkaç ay içinde yeteri kadar satış gerçekleştiremediği için kapanan hosting firmalarıdır. Üstelik bu firmaların yarattığı mağduriyetler, sadece maddi kayıp değildir. Sitenizin dosyalarına ulaşamazsanız, onca verdiğiniz emeğin ziyan olması da söz konusudur. O güne kadar girdiğiniz içerikler ve sitenize yaptırdığınız modifikasyonlar boşa gidebilir.

“Web barındırma hizmeti kaç paraya mal olur?” sorusuna yanıt bulmak için hosting fiyatları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak daha detaylı bilgi için Hosting Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Script Nedir?

Bir web sitesinin fiziksel görünüşünü ve alt yapısını sağlayan yazılımlara script denir. Ziyaretçilerin gördüğü içerik, site sahibin yönettiği admin paneli, sayfaya ait her türlü eklenti ve modifikasyon scriptin içerisindedir.

script nedir

Scriptler; PHP ve ASP gibi çeşitli kodlama dilleri ile yazılırlar. Bu kodlama dillerini, gerçek binaların yapıldığı malzemeler olarak da değerlendirebilirsiniz. Gerçek bir binayı; betonarme, ahşap, çelik konstrüksiyon ile yapmak mümkün olduğu gibi; bir web sitesini de çeşitli malzemelerle inşa etmek mümkündür.

Web Sitesi Kurarken Kullanılan Yan Ürünler

Bir web sitesi kurmak için çeşitli yan ürünlerde kullanılabilir. Bu ürünler gereksinim olmamakla beraber, kullanımı halinde fayda getirirler.

SSL Sertifikası

Web sitesine kurulması halinde, “https” protokolü ile erişimi mümkün kılar. Kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiklerinde girdiği önemli bilgileri (örneğin kredi kartı bilgisi) şifrelemekte kullanılır. Bu sayede sitenizdeki ziyaretçilerin veri güvenliği sağlanır.

Diğer Güvenlik Modifikasyonları

Güvenilir bir hosting şirketi ile çalışıyorsanız ve lisanslı yazılımlar kullanıyorsanız; bu modifikasyonlara ihtiyacınız olmayacaktır. Altını çizmekte fayda görüyoruz; güvenilir bir hosting firması ile çalışsanız dahi, lisanssız yazılımlar kullanmanız halinde sitenizde güvenlik açıkları oluşmasının önüne geçemezsiniz.

Önbellekleme Yazılımları

Başlangıç seviyesindeki web site sahiplerinin çok ihtiyacı olmasa da ziyaretçi sayınız ve site içeriğiniz arttıkça, önbellekleme yazılımlarına ihtiyacınız olacaktır. Şimdilik bu tarz yazılımların olduğunu bilmeniz yeterlidir. Zira işin içine girdikçe öğreneceğiniz bir konudur.

Web Sitesi Kurma Yöntemleri

Yazımızın devamında, 4 farklı yolla web sitesi kurmayı anlatacağız. Herhangi bir yöntemde bahsettiğimiz adımları uygulayarak, çok kısa sürede web sitenizi yayına alabilirsiniz.

Hazır Site Tasarım Aracı

İnternet sitesi kurmanın belki de dünyadaki en kolay yolu, Hazır Site Tasarım Aracı kullanmaktır. Bu aracı kullanmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Eğer bir Instagram hesabı ya da Facebook sayfası yönetecek kadar internet bilginiz var ise üç adımda web sitenizi canlıya alabilirsiniz. Bu arada web dünyasında bir yazılımı ya da web sitesini kullanıma hazır hale getirmeye “canlıya alma” denir.

hazır site tasarım aracı

İnternet sitesi kurmanın belki de dünyadaki en kolay yolu, Hazır Site Tasarım Aracı kullanmaktır. Bu aracı kullanmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Eğer bir Instagram hesabı ya da Facebook sayfası yönetecek kadar internet bilginiz var ise üç adımda web sitenizi canlıya alabilirsiniz. Bu arada web dünyasında bir yazılımı ya da web sitesini kullanıma hazır hale getirmeye “canlıya alma” denir.

Bunların dışında “mobil uyumlu web site” kurmaya da olanak sağlayan Hazır Site Tasarım Aracı, taşınabilir cihazlarda da mükemmel kullanıcı deneyimi yaratır. Bu aracı kullanmanız halinde, sitelerinizi mobil uyumlu hale getirmek için ekstra bir işlem yapmanız gerekmemektedir. Cep telefonları ve tabletlerle yapılan web sitesi ziyaretleri adedi günümüzde, masaüstü cihazlardan yapılan ziyaretlerden daha fazla sayıdadır.

Hazır Site Tasarım Aracı; “Medium” ve “Large” paketlerinde, e-ticaret sitesi kurmanıza da olanak sağlamaktadır.

WordPress ile Web Sitesi Kurmak

CMS (content management system) olarak bilinen yazılımların dünyada en çok tercih edileni WordPress’tir. Dilimizde “içerik yönetim sistemi” olarak da ifade edilebilir. WordPress; hiçbir kod bilgisi olmadan blog oluşturmayı hedefleyen bir yazılımdır. Eğer bir blog oluşturacaksanız, Hazır Site Tasarım aracından sonra tavsiye edebileceğimiz ilk yöntemin WordPress olduğunu söyleyebiliriz.

WordPress; zaman içinde gönüllüleri ve ticari geliştiricileri tarafından geliştirilerek, blog dışındaki web sitelerinde de kullanılabilir hale gelmiştir. Günümüzde WordPress ile kurumsal web siteleri, haber siteleri ve hatta e-ticaret siteleri yapmak mümkündür. Ancak WordPress kullanarak blog dışında bir sayfayı canlıya almak için bir miktar teknik bilgi gerekebilir.

wordpress ile site kurmak

WordPress ile yayın yapan bir sayfayı barındırmak için WordPress Hosting Paketi satın almanız akıllıca bir çözüm olacaktır. Zira bu yazılım yapısı itibarı ile RAM ve CPU gibi sunucu kaynaklarını haddinden fazla tüketir. Bu durum da sitenize gelen ziyaretçilerin; donma ve kasma problemleri yaşamasına neden olur. WordPress hosting hizmetinde ise sunuculara kurulan yazılımlar sayesinde, bu kaynak tüketimi nispeten daha aşağıya çekilir. Ziyaretçileriniz WordPress kaynaklı erişim problemlerinden daha az etkilenir. Ayrıca WordPress hosting hizmeti aldığınızda, WordPress kurmak için zaman kaybetmezsiniz. Bu hizmet paketinde WordPress siteniz kurulu olarak gelir. Size sadece yönetim ekranından içerik eklemek ile istediğiniz tema ve eklentileri kurmak kalır.

OpenCart ile E-Ticaret Sitesi Kurmak

Eğer derdiniz kurumsal bir site ya da blog sahibi olmak değil de, profesyonel görünümlü bir e-ticaret sitesi yayınlamaksa; kesinlikle OpenCart isimli hazır e-ticaret yazılımını denemelisiniz.

opencart ile site kurmak

OpenCart yazılımı da tıpkı WordPress gibi bir CMS sistemdir. Tek farkı sadece e-ticaret alanında kullanılıyor olmasıdır. Satın aldığınız Linux Hosting paketinin yönetim paneli cPanel ise, iki – üç tıklama ile OpenCart tabanlı web sitenizi canlıya alabilirsiniz.

OpenCart sitenize kredi kartı ile ödeme seçeneği ekleme imkanı da sunar. PAYTR, iyzico, PayU gibi popüler ödeme sistemlerinin tamamı için, ücretsiz OpenCart modifikasyonu temin etmeniz mümkündür.

Diğer CMS Sistemleri ile Web Sitesi Kurma

Bu yazıyı okuduğunuzdan dolayı web sitesi kurma işinde acemi olduğunuzu varsayarak, herhangi bir web sayfası yayınlamak için, ilk üç yöntemden birini uygulamanızı tavsiye ederiz. Fakat yine de bilginiz olması açısından, diğer CMS sistemlerinden de bahsetmek istiyoruz.

JOOMLA

WordPress benzeri bir CMS sistemidir. Hatta WordPress’ten sonra en popüler CMS sistemi olduğu söylenebilir. cPanel üzerindeki Softaculous uygulaması ile yüklenebilir. Kullanımı ve yönetilmesi için uzmanlaşmak gerekir.

Drupal

Son zamanlarda bazı güvenlik açıkları nedeni ile eleştirilse de, çok kullanılan bir başka CMS sistemidir. Ancak başlangıç seviyesindeki webmasterlar için önermemekteyiz.

Typo3

Eğer bir miktar kodlama bilgisi edinmişseniz, WordPress’ten daha işlevsel hale getirerek web portalı inşa edebileceğiniz bir CMS sistemidir. Ancak herhangi bir kodlama bilginiz yoksa, tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

Magento

E-ticaret alanında en başarılı CMS yazılımı desek abartmış olmayız. Ancak geliştirmesi OpenCart’a göre daha masraflıdır. Zira bu CMS sistemine adam akıllı eklenti ve modifikasyon üreten yazılımcı sayısı azdır. Bu sebeple maliyetler yüksektir.

PrestaShop

E-ticaret sitesi kurabileceğiniz bir başka CMS yazılımıdır. OpenCart ve Magento gibi sistemler varken, üçüncü tercih olarak değerlendirebilir.

Web Sitesi Kurma Maliyetleri

Bir web sitesini yayına almak için, alan adı ve hosting ödemesi yapmanız yeterlidir. WordPress ya da OpenCart gibi CMS yazılımlarını tercih ederseniz, script için ekstra bir ödeme yapmanıza gerek kalmamaktadır. Yazımızda bahsettiğimiz Hazır Site Tasarım Aracı paketini tercih etmeniz halinde ayda 0,99 Cent (1 USD’den daha az bir tutar) ödeyerek web sitenizi yayınlayabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Eğer web sitesi kurmak ve yönetmek ile alakalı herhangi bir sorunuz olursa, konu altındaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz. En kısa sürede size cevap vermeye çalışacağız. Kuracağınız web sitesinin çok ziyaret edilmesi dileği ile…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir