Bu makalemizde FileZilla programı üzerinden Aktif FTP bağlantısının nasıl yapılabileceğini detaylı olarak inceleyeceğiz. FileZilla üzerinden FTP bağlantısı yapmaya çalıştığınız da karşınıza aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi bir hata çıktığında FileZilla ayarlarınız da gerekli düzenlemeyi sağlayarak FTP bağlantınızı başarılı şekilde sağlayabilirsiniz.


Durum: webadresim.xyz için adres çözümleniyor
Durum: 77.245.159.99:21 bağlantısı kuruluyor…
Durum: Bağlantı kuruldu, karşılama iletisi bekleniyor…
Durum: TLS başlatılıyor…
Durum: Sertifika doğrulanıyor…
Durum: TLS bağlantısı kuruldu.
Durum: Oturum açıldı
Durum: Klasör listesi alınıyor…
Komut: PWD
Yanıt: 257 “/” is your current location
Komut: TYPE I
Yanıt: 200 TYPE is now 8-bit binary
Komut: PASV
Yanıt: 227 Entering Passive Mode (77,245,159,99,193,40)
Komut: MLSD
Hata: İşlem 20 saniye içinde yapılamadığından bağlantı kesildi
Hata: Klasör listesi alınamadı
Durum: Sunucu ile bağlantı kesildi


FileZilla Programı üzerinden ;

1) FileZilla Programını açıktan sonra üst menüde bulunan ” Düzenle -> Ayarlar “ adımlarını takip ediyoruz.

2) Karşımıza gelecek olan ayar penceresi üzerinden ” Ayarlar -> FTP -> Aktarım Kipi -> Aktif “ işlemlerini gerçekleştirerek ” Tamam ” butonuna tıklıyoruz.

3) FileZilla programı üzerinden üst menü aracılığı ile ” Dosya -> Site Yöneticisi “ adımlarını takip ediyoruz.

4) Site yöneticisi üzerinde ” Genel ” ayarları aracılığı ile ilgili bölümleri aşağıdaki şekilde dolduruyoruz.

 • Sunucu : ftp.alanadınız.uzantınız
 • Şifreleme : Yalnız düz FTP kullanılsın
 • Kullanıcı : ftp kullanıcı adınız
 • Parola : ftp şifreniz

5) Genel sekmesinde işlemlerimizi tamamlamamız ardından ” Aktarım Ayarları “ sekmesine tıklayarak aşağıdaki düzenlemeleri gerçekleştiriyoruz.

 • Aktarım Yöntemi -> Aktif
 • Eş zamanlı bağlantı sayısı sınırlansın -> Kutucuğu işaretli
 • En fazla bağlantı sayısı (2)

Yukarıdaki işlemleri tamamlamız ardından ” Tamam “ butonuna tıklayarak işlemlerimizi sonlandırıyoruz. Yapılan işlemler sonunda başarılı şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

| Hosting.com.tr

Comments

 1. Alican Gürdağ

  Merhaba, hocam file zilla son güncellemesinden sonra bu işlem işe yaramamaya başladı. Konu ile alakalı herhangi güncelleme var mı? Teşekkür ederim.

  1. Alican Gürdağ

   Valla helal olsun. Benden sonra yorum yazan kişi olumlu mesaj yazdığı için onaylanmış ve teşekkür edilmiş. Ben son güncellemeden sonra işe yazamadığını yazdığım için ne onaylanmış nede bir cevap verilmiş. Tabi ki zorunlu değilsiniz ama ayıp denen bir şey var. Aynı zamanda yıllardır da müşterinizim.

  2. Fatih Gülsuyu

   Merhaba

   Aktif bağlantı sizin modeminizi veya internet erişimi sağladığınız kurumun port kısıtlaması, gelen ve giden yönde aktif firewall olan erişimlerde uygulanabilecek bir durum. Eğer böyle bir port kısıtlamasına maruz kalmıyorsanız Passive bağlantıyı kullanmanızı öneririm. Kullanıcı doğrulaması sonrasında Passive Port aralığından bir port seçip sunucu sizi örnek olarak 49152 nolu porttan iletişiminiz sürdürecek şekilde yönlendirecektir. Firewall kullanılan sistemler bu portu kapatmaya zorluyorsa Passive bağlantı sürdürülemez.

   Ayrıca bağzı sunucular eş zamanlı bağlantı sayısı için engelleme yapabilir. Bu durumda 10 yerine 5 eş zamanlı bağlantıyı deneyin. Hala teknik sorun varsa hizmet aldığınız firmayı bilgilendirerek destek istemenizi öneririm.

 2. Alican Gürdağ

  Yorumumu eleştirdiğim için kaldırdığınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Yıllardır hosting.com.tr ile çalışıyorum ve bütün müşterilerime hosting.com.tr ile çalışmalarını öneriyordum. Fakat bu yaptığınız saygısızlıktan sonra en kısa sürede sizde kayıtlı olan bütün domainlerimi taşıyacağım. Bir daha da kimseye sizi önermem. Teşekkür ederim.

  1. Alican Gürdağ

   Yorumumu geri alıyorum. Gerçekten çok ilgilenildi. Pandemiden kaynaklı bir aksaklık yaşanmış. En çok güvendiğim hizmet sağlayıcısı olan hosting.com.tr bizimle ilgilenmediğini zannettiğim için biraz kızdım. Fakat haksızlık ettim. Kendilerine teşekkür ederim.

 3. Asim

  merhaba hocam programi dakika basi guncelleme versin baglandigim ftp ye boyle bir ftp programi varmidir her dakikada guncelleme yapsin bildiniz bi program varsam maill le yardim ederseniz sevinirim [email protected] herkese tesekurler

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar, FTP programları arasında en popüler ve sorunsuz kullanılabilen program Filezilla’dır, ancak WinScp isimli programı da denemenizi tavsiye ederiz.

 4. Alican

  Merhaba hocam bu makale işime yaradı. Ftp ile ilgili bu tarz bir sorun yaşamak gerçekten can sıkıcı iyi çalışmalar

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar Alican Bey, İçeriğimizin sorununuzu çözmesine çok sevindik. Sizler için en doğru çözümler sunan içeriklerimizi yazmaya devam ediyoruz. Bilgi bankamızı sık sık ziyaret ederek, yeni içeriklerimiz hakkında bilgi sahibi olmanızı rica ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir