Blog » Teknoloji » Ping Nedir, Nasıl Düşürülür? Ping Test Etme Ve Ölçme
Domain & Hosting Teknoloji

Ping Nedir, Nasıl Düşürülür? Ping Test Etme Ve Ölçme

Hosting Fiyatları

Ping özellikle çevrimiçi oyun oynayan kullanıcılar için çok önemli bir göstergedir. Ben oyun oynamıyorum, ama internette bir web sayfasından başka bir web sayfasına gezinmekte iyiyim diyorsanız, ping sizin için de önemli bir kavram olmaya başlayabilir.

Peki çevrimiçi kullanıcılar için bu denli önemli olan ping nedir, adım adım inceleyelim.

Ping Nedir?

Ping, bağlantınızın tepki süresidir. Ping, başka bir bilgisayara bir sinyal gönderir ve milisaniye içinde bir yanıt almanın ne kadar sürdüğünü ölçer. Diğer bilgisayar çok uzaksa veya ağ meşgulse, yanıt almanız daha uzun sürer. Bu durumda ping değeriniz yüksektir.

Milisaniye (ms) cinsinden ölçülen bu sinyal, bilgisayar ve sunucusu arasındaki gecikme olarak adlandırılır.

Ping Ne İçin Kullanılır?

Bir web sayfasındaki bir bağlantıyı tıkladığınızda, gitmek istediğiniz web sayfasının anında yüklenmediğini fark ettiniz mi? Bilgisayarınız yeni sayfaya giderken küçük bir gecikme mi yaşadı? İşte ping, bu gecikmeyi ölçmenizi sağlar.

ping nedir

Belki bir web sitesinden başka bir bağlantıya giderken değil ama bu gecikme online oyunlarda daha çok algılanabilir. Örneğin, 20 ms ping ile bir oyun oynuyorsanız, gecikme süreniz çok düşüktür. Yaptığınız tüm eylemler hemen gerçekleşir. 200 ms gibi daha yüksek bir ping’iniz varsa, yaptığınız işlemler belirgin bir şekilde gecikir ve muhtemelen oyunu oynayan diğer insanlara ayak uyduramazsınız.

Düşük Ping ve Yüksek Ping Terimleri Ne Anlama Gelir?

Hem düşük ping hem de yüksek ping ile ilişkili sayılar bir aralık dahilindedir. Şimdi bu aralıklara bakalım ve düşük ve yüksek ping yanıt sürelerinin performansımızı nasıl etkileyeceğiniz görelim.

 • <30 ms – Mükemmel ping; neredeyse hiç farkedilemez; çevrimiçi oyunlar için idealdir.
 • 30 ila 50 ms – Ortalama ping; çevrimiçi oyunlar için iyi kabul edilir.
 • 50 ila 100 ms – Biraz yavaş ping süresi; web’de gezinirken çok fark edilmez, ancak oyun oynarken sizi etkileyebilir.
 • 100 ms ila 500 ms – Yavaş ping; web’de gezinirken minimum etki, ancak çevrimiçi oyunlarda fark edilir bir gecikme yaratır.
 • > 500 ms – Yarım saniye veya daha uzun pingler, tüm isteklere belirgin bir gecikme katar; genellikle kaynak ve hedef, dünyanın farklı yerlerinde olduğunda olur.

Yani kısaca düşük bir ping değerine sahip olmanız, özellikle oyun oynarken daha tercih edilirdir. Örneğin, gerçek zamanlı strateji oyunlarında, yarış oyunlarında ve çok oyunculu oyunlarda düşük ping, veri aktarma ve sunucunun oyun içinde yanıtını almada daha hızlıdır. Bu da daha akıcı bir oyun anlamına gelir. Yüksek pinge sahip olanlar, büyük olasılıkla oyunu oynarken gecikmeler yaşayacak ve bu da oyunun sonucunu etkileyecektir.

Ping Nasıl Düşürülür?

Yüksek ping değeri ile karşılaşmaya başladıysanız ya da ping değeriniz ara sıra yükseliyorsa, ping’inizi düşürmek için aşağıdaki adımlardan yararlanabilirsiniz.

1- WiFi Yerine Ethernet Kullanın

Ethernet’e geçmek, ping’inizi düşürmek için en kolay adımlardan biridir. WiFi bağlantısı; yakındaki elektronik cihazlar, duvarlar ve hatta modemden uzaklık gibi birçok müdahaleye maruz kalabilir. Ethernet kablosuyla doğrudan bağlantı, her türlü paraziti ortadan kaldırır ve mevcut en iyi hızı elde etmenizi sağlar.

Bir aygıta doğrudan Ethernet ile bağlanmak, mümkün olan en düşük ping’e ve çok daha kararlı bir bağlantıya sahip olmanızı sağlamanın en iyi yoludur. Bu yüzden ping’inizi düşürmek istiyorsanız hemen bir Ethernet kablosu satın alın.

2- Arka Plan Programlarını Kapatın

Arka planda çalışan gereksiz programlar da gecikmeyi artırabilir. Bu gecikmenin bir numaralı suçluları Steam ya da Windows Update gibi otomatik olarak güncellenen programlardır. Bunların dışında Netflix, Spotify ve Twitch gibi bant genişliğinizi kullanan başka programlar ve web siteleri de vardır. Bu kadar çok programın arka planda açık olması, grafik kartınıza eklenen baskı nedeniyle video akışı hızı sorunlarına da neden olabilir. En son teknolojiye sahip bir kartınız yoksa, video kalitesi ve netliği üzerinde her zaman bir etkisi olur. Bu yüzden kaliteli bir deneyim sağlamanın en iyi yolu, arka plandaki diğer programları kapatmaktır. 

3- Diğer Cihazları Ağınızdan Kaldırın

Ağınızdaki her ek cihaz bant genişliğinize yük bindirir. Belki bir bilgisayar ve bir cep telefonu işleri önemli ölçüde etkilemez, ama bunlara ek konsollar, tabletler ve ev arkadaşlarınızın ya da ailenizin cihazları  bant genişliğini yiyeceği için ping dalgalanmasını artırabilir. 

Tabii ki evdeki tüm cihazların bağlantısını kesmek mümkün değildir, fakat bağlı cihazların sayısını azaltmak için elinizden geleni yapmak ping’inizi düşürmede büyük bir etki yaratır.

4- Doğru Sunucuya Bağlanın

Konumunuz ile sunucu arasındaki mesafe gecikme sürenizi belirler. Oyun sunucusundan ne kadar uzakta olursanız, o kadar yüksek ping alırsınız. Bunu düzeltmek için geçerli konumunuza en yakın olan bir sunucu bulmanız ve orada bir hesap oluşturmanız gerekir. Neyse ki, oyun sunucuları genellikle coğrafi konumlarına göre adlandırılır, bu nedenle en yakın olanı bulmak kolaydır.

5- Antivirüs ve Güvenlik Duvarı için Oyunlarınızı Beyaz Listeye Alın

Güvenlik ayarlarınızda oyunlarınızı beyaz listeye eklediğinizden emin olursanız, paket kaybını ve ping sürelerini azaltabilirsiniz.

6- Oyun Ayarlarını Optimize Edin

Oyun oynayacaksanız, oyun ayarlarınızın optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Grafik kartınızın, RAM’inizin ve işlemcinizin en akıcı oyun deneyimi için seçtiğiniz ayarları desteklediğinden emin olmanız önemlidir. Bunu optimize etmek biraz ayar gerektirebilir, ancak genel olarak çoğu oyun PC’nizin yapısına bağlı olarak performans için optimize edilebilir.

Bunların dışında;

 • Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız, bilgisayarınızın modemden çok uzakta olmadığından emin olun veya bağlantının gücünü artırmak için bir menzil genişletici kullanın. Modeme ne kadar yakın olursanız o kadar iyi olacağını unutmayın.
 • Kablosuz sinyal gücünüzü artırabilecek küçük bir fiş cihazı olan güç adaptörünü deneyin.
 • Modeminizi yeniden başlatın. Zamanla modeminizdeki önbellek dolar ve cihaz takılabilir. Modemi yeniden başlatmak önbelleği temizler.
 • Bilgisayarınızın ağ kartını veya modeminizi güçlendirin.
 • Mümkün olduğunca süper hızlı (fiber) geniş bant internet kullanın.
 • Çevrimiçi oyun oynarken VPN veya proxy kullanmaktan kaçının. VPN’ler bağlanmak için fazladan bir düğüm ekler ve böylece daha fazla gecikme süresi yaşanır. Bununla birlikte, oyun oynarken neden VPN’i kullanmanız gerektiğine dair farklı yaklaşımlar mevcuttur.
 • Bölgenizde bir sorun olup olmadığını öğrenmek için internet servis sağlayıcınıza danışın.

Yukarıdaki ipuçları ping’inizi düşürmenize yardımcı olacaktır. Fakat her bir ipucu için ayrı ayrı mükemmel bir sonuç beklemeyin. Bu ipuçlarını kombine ettiğinizde, pinginizde bazı belirgin iyileşmeler fark edeceksiniz.

Ping Test Etme Ve Ölçme

Son zamanlarda bir internet hız testi yaptıysanız, indirme ve yükleme hızlarınızın yanı sıra bağlantınızın ping’inin de test edildiğini fark edebilirsiniz. İndirme ve yükleme hızlarının ne olduğu konusunda herkesin bir fikri vardır, fakat ping bize tam olarak ne gösterir?

Ping’in bağlantınızın tepki süresi olduğunu daha önce söylemiştik. Bu nedenle ping testi, bilgisayarınızın ağ üzerinden başka bir bilgisayarla iletişim kurup kurmadığını ve ne kadar verimli çalıştığını ölçer.

Ping testleri internet hız testleriyle aynı şey değildir, ping bağlantı hızını belirlemez. Yükleme ve indirme hızları saniyede megabit olarak ölçülürken, ping testi sonuçları milisaniye anlamına gelen “ms” olarak görülür. Bu nedenle, internet hızı testinizin diğer sonuçlarının aksine, ping sonuçlarınızın mümkün olduğunca düşük olması gerekir.

ping alışveriş örneği

İnternet Hız Testi Verilerine Daha Yakından Bir Bakış

Hız testi, indirme ve yükleme hızınızı ve ping dahil diğer ilgili verileri size gösterir.

İndirme Hızı: İndirme hızı, internet içeriğinin bilgisayarınıza veya ağınıza Mbps olarak ne kadar hızlı aktarıldığını gösterir.

Yükleme Hızı: Yükleme hızı doğal olarak indirme hızının tersidir ve internete ne kadar hızlı içerik yükleyebileceğinizi açıklar. İnternetinizi kişisel videolarınızı, müziklerinizi ve görüntülerinizi düzenli olarak yüklemek için kullanıyorsanız bu önemlidir.

Ping (Gecikme): Ping, bir bilgisayar ağındaki gecikme miktarını ölçerek, bir bilgisayardan diğerine seyahat etmek için gereken süreyi gösterir. Milisaniye cinsinden ifade edilir.

Ping Testleri Nasıl Çalışır?

Ping, istekleri oluşturmak ve yanıtları işlemek için Internet Denetim İletisi Protokolü’nü (ICMP) kullanır.

Bir ping testi yürüttüğünüzde, yerel aygıttan uzak olana ICMP iletileri gönderilir. Alıcı cihaz, gelen mesajları ICMP ping talebi olarak tanır ve buna göre cevap verir.

İsteğin gönderilmesi ile yerel cihazda cevap alınması arasında geçen süre ping süresidir.

En İyi Ping Test Etme ve Ölçme Sitesi

İnternet hızınızı, ping’inizi veya her ikisini birden test etmeniz gerekiyorsa, Google’da arama yaptığınızda çok sayıda site ile karşılaşabilirsiniz. Fakat ping testi ile ilgili en doğru sonuçları veren ve çok popüler olan bir site var: Speedtest.

speed test ölçümü

Siteyi açıyorsunuz, tek bir düğmeye tıklatarak, gerçek zamanlı internet hızınızı ve ping’inizle ilgili değerleri görüyorsunuz. Bazı hız testi sağlayıcılarının aksine, speedtest’in yaratıcısı Ookla bir internet sağlayıcısı değil. Bu nedenle geniş bant hız testi konusunda bir çıkarı olmadığı için sonuçlarına güvenebilirsiniz.

Ookla’nın hız testi ile ilgili harika olan başka bir şey de, kullanıcılara dünyanın herhangi bir yerinde bir test sunucusu seçme fırsatı sunması. Ookla sizi otomatik olarak bölgesel eşleştirecek olsa da, ‘Sunucuyu Değiştir’ (Change Server) bağlantısını tıklayıp arama kutucuğuna bir lokasyon girerek test sağlayabilirsiniz. Özellikle oyun oynarken, oyun sunucusuna yakın bir sunucu da seçebilirsiniz. Bilgisayarınıza veya konsolunuza gelen sinyallerin konuma ulaşması ve bilgileri geri göndermesi daha uzun sürdüğü için, sunucuya kendi konumunuza daha yakın bağlanıldığında daha uzaktaki bir sunucuya kıyasla daha düşük bir ping gösterilir. Sonuçlarınızı diğer kullanıcılarla bile karşılaştırabilirsiniz, böylece oyun oynarken diğer oyuncuların bağlantı hızları açısından neler yaşayabileceği hakkında bir fikriniz olur.

Avantajları

 • Diğer testlere göre nispeten tarafsızdır.
 • Dünya lideridir.
 • Ping testi de yapar.
 • Sunucu seçimi yapmanıza izin verir.
 • Ücretsizdir.

Dezavantajları

 • Reklam içerir.

Yukarıda ‘Ping Nedir, Ping Ne İçin Kullanılır, Düşük Ping ve Yüksek Ping Terimleri Ne Anlama Gelir, Ping Nasıl Düşürülür, Ping Test Etme Ve Ölçme, En İyi Ping Test Etme ve Ölçme Sitesi Nedir?’ sorularının yanıtlarını sizinle paylaştık. Bu yazıyı okuyan bir online oyun tutkunuysanız ve oyun oynarken gecikmeler yaşıyorsanız, hemen ping testinizi yapabilirsiniz. Hayır, oyun oynarken asla gecikme yaşamıyorum diyorsanız, ping’inizi düşürmek için hangi yöntemlerden faydalanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama