Blog » Startup/KOBİ » Google Search Console Web Site Ekleme
Nedir, Nasıl Yapılır? Startup/KOBİ

Google Search Console Web Site Ekleme

Hosting Fiyatları

Günümüzde kullanıcıların çok büyük bir çoğunluğu herhangi bir şey aramak, alışveriş yapmak, bilgi edinmek veya otel rezervasyonu yapmak gibi işlemleri için Google’ı kullanmaktadır. Bu yüzden kullanıcıların internet sitelerini SEO uyumlu yapmaları çok gerekli bir işlemdir.

Bu içeriğimizde site sahiplerine kendi siteleriyle ilgili ipuçları ve performans raporları vermekte olan Google’ın ücretsiz aracı olan “Search Console” hakkında bilgiler vereceğiz.

Google Search Console Nedir?

Search Console“, Google’a ait olan bir web master aracıdır. Bu araç, site yöneticileri tarafından ya da bir SEO ekibi tarafından kullanılır. “Search Console” sayesinde sitenize hangi aramalardan ne kadar tıklama ve gösterim aldığını %99.99 doğruluk payı ile görmeniz mümkün. Üstelik yalnızca organik aranmalardan gelen trafik değil, sitenize gelen backlinkler, siteniz ile ilgili yapısal hatalar “Search Console” üzerinden takip edilebilmektedir.

Daha önce Web Sitesi Açmak İçin Gereken 5 Şey içeriğimizde yer aldığı gibi Search Console, Google tarafında trafiğinizi yönetmek adına kullanmanız gereken olmazsa olmaz bir araçtır.

Search Console’a Site Ekleme Nasıl Yapılır?

İlk olarak “Search Console” kayıt ekranına ulaşmamız gerekmektedir. Bu bağlantıya tıklayarak https://search.google.com/search-console/about/ ilgili bölüme giriş yapmanız gerekmektedir.

İlgili ekrana giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ekranda Mülk Ekle butonuna basmanız gerekmektedir.

Search Console İçin Gerekenler

Search Console kaydı yapabilmeniz için 1 adet Gmail hesabına ve hosting yönetimi sizde olan bir web sitesine ihtiyacınız vardır. Hosting yönetimi doğrulama için gerekmektedir.


Karşımıza gelen “Search Console” site ekleme bölümünde, 2 farklı alan bizleri karşılıyor olacaktır. Alan adı ve URL Ön eki bölümlerinden, URL ön eki bölümünü tercih etmelisiniz.

Webmaster tools site ekleme

Yukarıdaki ekranda URL ön eki yazan bölüme alan adı URL adresinizin tamamını eklemeniz gerekmektedir. 4 farklı URL varyasyonu bulunmaktadır. Siz hangisini kullanıyorsanız onu eklemenizde fayda var. Örneğin;

  • http://www.hosting.com.tr
  • http://hosting.com.tr
  • https://www.hosting.com.tr
  • https://hosting.com.tr

Hosting.com.tr’nin “Search Console” kaydı https://www.hosting.com.tr şeklindedir. Siz sitenizi oluştururken hangisini tercih etmişseniz, o varyasonu tercih etmelisiniz.

Search Console Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Search Console’a eklediğiniz sitenizin doğrulamanız gerekmektedir. Aşağıda bulunan yöntemler ile sitenizi doğrulayabilirsiniz.

Google’ın sunmuş olduğu 5 farklı Search Console ekleme yöntemi bulunmaktadır. Fakat en pratik Search Console doğrulama yöntemi HTML dosya ile doğrulama, HTML etiket ile doğrulama ve Analytics ile doğrulamadır.

  • HTML dosyası ile doğrulama
  • HTML etiketi ile doğrulama
  • Analytics hesabı ile doğrulama
  • Google etiket yöneticisi ile doğrulama
  • Alan adı sağlayıcısı ile DNS güncelleyerek doğrulama

Web master Tools (Search Console) site doğrulama ekranındasınız. Bu bölümde alan adının size ait olduğunu kanıtlamanız için Google tarafından oluşturulan .html dosyasını sunucunuza aktarmanız gerekmektedir.

Eğer sitenizin barındığı sunucuya nasıl bağlanacağını bilmiyorsanız sizler için hazırladığımız Filezilla ile FTP Giriş Ayarları içeriğini incelemenizde fayda var.

Search Console Sahiplik Doğrulama

Gerekli dosyayı public_html veya httpdocs klasörünün içerisine aktardıktan sonra “Doğrula” butonuna basarak Search Console Site Doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde sizler için, “Google Search Console Web Site Ekleme” işlemi nasıl yapılır bundan bahsettik. Umarız ki sizlere faydalı olur, soru ve önerilerinizi yorum olarak iletmeniz içeriğimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Domain Sorgulama