Blog Açmak: 6 Farklı Yolla Yeni Başlayanlar için Blog Açma Rehberi

Blog Açmak: 6 Farklı Yolla Yeni Başlayanlar için Blog Açma Rehberi
Hosting Fiyatları

Bir blogun nasıl açılacağına ilişkin bilgilendirmelere geçmeden önce, blog ile ilgili bazı genel bilgileri anlatarak yazımıza başlayalım. Blog’un ne anlama geldiğine dair hiçbir fikriniz yoksa veya temel bilgilerden daha fazlasını bilmek istiyorsanız, şimdi size blogla ilgili daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Hadi başlayalım!

Blog Nedir?

Blog Nedir?

Blog (weblog’un kısaltılması), yazılı içeriğe odaklanan bir web sitesi türüdür. Aslında blog için çevrimiçi bir günlük veya bilgilendirici bir web sitesi de diyebiliriz.

Popüler kültürde çoğunlukla haber bloglarını veya ünlü blog sitelerini duysak da, aklınıza gelebilecek her konuda başarılı bir blog açabilirsiniz. Bir yazar, hatta bir grup yazar bireysel bir konu hakkındaki görüşlerini de paylaşabilir.

Blog yazarları genellikle okuyucularıyla doğrudan bağlantı kurmalarına izin veren kişisel bir perspektiften yazar. Buna ek olarak, çoğu blog’un okuyucularla iletişim kurabileceği bir “yorum” bölümü vardır. Yorumlar bölümünde okuyucularınızla etkileşim kurmak, okuyucu ile aranızdaki bağlantıyı daha da geliştirmeye yardımcı olur.

Okuyucu ile doğrudan bağlantı kurmak, bir blog açmanın ana avantajlarından biridir. Bu bağlantı, benzer düşünen kişilerle etkileşim kurmanıza, fikirlerinizi paylaşmanıza ve okuyucularınızla güven oluşturmanıza olanak tanır. Okuyucularınızın güvenine ve sadakatine sahip olmak da, size blogunuzdan para kazanmanın kapılarını aralar.

Neden Bir Blog Açmalısınız?

Neden Bir Blog Açmalısınız?

İnsanlara mesaj vermek, bilgili olduğunuz konularda deneyim paylaşmak ya da takipçi ve hayranlarınızı markanızdaki en son yenilikler hakkında bilgilendirmek mi istiyorsunuz?

Yukarıda sorulardan birine evet cevabını verebiliyorsanız ve blog konunuz hakkında netseniz, bir blog; insanları bilgilendirmenize, eğitmenize, ürünlerinizi tanıtmanıza ve hatta satmanıza yardımcı olabilir.

Bu nedenle, vermek istediğiniz mesajı ve amacınızı gerçekten anlamlı bir hale getirmek için biraz zaman ayırmalı ve kendinize neden blog yazıyorum diye sormalısınız.

 1. Yazma ve düşünme becerilerinizi mi geliştirmek istiyorsunuz,
 2. Uzmanlığınızı mı göstermek istiyorsunuz,
 3. Yazmak özgüveninizi artırmanıza yardımcı mı oluyor,
 4. Sektördeki diğer insanlarla iletişim kurmak mı istiyorsunuz,
 5. Yoksa tek amacınız para kazanmak mı?

Blog yazarak para kazanmanın birçok yolu vardır; çevrimiçi müşterilerin %61’i bir blogdan gelen önerileri göz önüne alarak alışveriş yaptığı için blog sayesinde; ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak satabilir, blogunuza reklam yerleştirebilir ya da blogunuzda markaların tanıtımını yaparak çabalarınızı oldukça karlı bir işe dönüşebilirsiniz.

Blog ve Web Sitesi Arasındaki Fark Nedir?

Blog ve Web Sitesi Arasındaki Fark Nedir?

Bir blog ile web sitesi arasında herhangi bir fark olup olmadığı merak edilen bir konu. Birçok şirket aynı işlevi gerçekleştirmek için bloglarını sitelerine entegre ettiği için bugün ikisi arasında ayrım yapmak daha da zor.

Blog ve web sitesini ayırmak zor olsa da, blogları web sitelerinden ayıran en önemli özellik sık ​​sık güncellenmesidir. Yemek tarifleri paylaşan bir gıda blogu veya sektör haberleri hakkında yazan bir şirket blogunu düşünün. Sık sık içerik paylaştıklarını göreceksiniz.

Bloglar web sitelerinin aksine okuyucu katılımını teşvik eder. Okuyucular yorum yapma ve eleştirilerini blog yazarına bildirme şansı yakalar. Statik web siteleri ise statik sayfalarda sunulan içerikten oluşur. Statik web sitesi sahipleri sayfalarını nadiren günceller. Blog sahipleri ise sitelerini düzenli olarak yeni blog yazılarıyla günceller.

Ziyaretçi perspektifinden bakıldığında, statik bir sitedeki içerik bir ziyaretten diğerine değişmez. Bir blogdaki içerik blog sahibinin yayın zamanlamasına bağlı olarak; her gün, her hafta veya her ay yeni bir şeyler sunma potansiyeline sahiptir.

En İyi Blog Platformunu Nasıl Seçersiniz?

En İyi Blog Platformunu Nasıl Seçersiniz?

Sizin için önereceğimiz en iyi blog platformlarını listelemeden önce, bir blog platformunda ne aradığınızı bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Başlangıç olarak, kurulumu kolay, düşük öğrenme eğrisine sahip ve herhangi bir kodlama becerisi gerektirmeyen bir bloglama platformu istemeniz muhtemel. Fakat gelecekte ne tür bir blog oluşturmak istediğinizi de düşünmeniz gerekir.

Blogunuzun okuyucu kitlesi arttıkça, sitenizin görünümünü değiştirmek ve büyüyen kitleniz için daha fazla özellik eklemek isteyebilirsiniz. Bu, büyümek için esnek bir blog platformu seçmenin önemli olduğu anlamına gelir. Yanlış platformdan başlamak daha sonra farklı bir platforma geçmeyi zorlaştırabilir.

Son olarak, şu anda blogunuzdan para kazanma planınız olmasa bile, gelecekte bunu yapma seçeneğiniz olduğundan emin olmak akıllıca olacaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni başlayanlar için en iyi blog platformlarını aşağıda sizin için listeledik.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 6 Blog Platformu

1. WordPress.org

WordPress.org

WordPress.org, dünyanın en popüler bloglama yazılımıdır. Şu an internetteki tüm web sitelerinin %30’undan fazlasının kullandığı WordPress, 2003 yılında piyasaya sürülmüştür.

WordPress.org, web sitenizi veya blogunuzu birkaç dakika içinde oluşturmanıza izin veren açık kaynaklı bir ücretsiz bloglama platformudur.

Kendinden barındırılan bir çözümdür. Blogunuzun geleceği üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız WordPress.org harika bir seçenektir.

Artıları

 • WordPress.org, web siteniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.
 • WordPress.org ile blogunuzu büyütebilir; forum, çevrimiçi mağaza ve ücretli üyelik gibi ekstra özellikler ekleyebilirsiniz. Bu, WordPress’i para kazanmanız için en iyi blog platformu haline getirir.
 • WordPress için binlerce ücretsiz tema vardır. Bu, güzel görünümlü bir web sitesi oluşturmanıza izin verir.
 • WordPress ile 54.000’den fazla ücretsiz eklentiye erişebilirsiniz. Bu eklentiler; iletişim formu, galeri vb. özellikler eklemenize izin verir.
 • WordPress arama motoru dostudur. Yayınlarınız için kolayca SEO dostu URL’ler, kategoriler ve etiketler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, ek özellikler için çok sayıda harika SEO eklentisi var.

Eksileri

 • Web sitenizi yönetmek için daha kolay yazılımlar var. WordPress kullanmak biraz çaba gerektiriyor. Fakat internette bu konuyla alakalı size yardımcı olacak çok fazla yazı var.
 • Yedeklerinizi ve güvenliğinizi kendiniz yönetmeniz gerekiyor.

Fiyatlandırma

WordPress yazılımı ücretsizdir, ancak bir alan adınızın ve hosting’inizin olması gerekir.  

Domain ve hosting sektörünün en önemli şirketlerinden biri olan hosting.com.tr, WordPress.org ile bir blog açmak istediğinizde, hem alan adınızı kaydetmenizi hem de uygun fiyatlı hosting planları ile profesyonel bir hizmet almanızı sağlar.

2. Constant Contact Website Builder

Constant Contact Website Builder

Constant Contact Website Builder, yapay zeka yardımı ile dakikalar içinde ücretsiz bir blog, web sitesi ve hatta bir çevrimiçi bir mağaza oluşturmanıza olanak tanıyan güçlü bir web sitesi oluşturucudur.

Geniş bir şablon yelpazesine ve kullanımı kolay bir sürükle bırak arayüzüne sahiptir. Ayrıca özel bir logo tasarımcısı, 550.000’den fazla profesyonel stok görsel kütüphanesi ve çok daha fazla yardımcı araca erişebilmenizi sağlar.

Artıları

 • Teknik beceri gerektirmeyen, kullanımı kolay bir sürükle bırak arayüzüne sahiptir.
 • Hızlı ve kolay kurulum yapmanızı sağlar.
 • 60 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahiptir.
 • Tüm ücretli planlara ücretsiz SSL sertifikası dahildir.

Eksileri

 • Geliştirici ekosistemi küçük olduğu için WordPress gibi çok sayıda üçüncü taraf eklentisi yoktur.
 • Üçüncü taraf platformlarla sınırlı entegrasyona sahiptir.
 • Sitenizi Constant Contact web sitesi oluşturucusundan başka bir platforma aktarmak zordur.

Fiyatlandırma

60 günlük ücretsiz bir deneme sürümüne sahip olan Constant Contact ile özel alan adı, ücretsiz SSL sertifikası ve diğer platform özelliklerine erişmek için ayda 10 dolar ödemeniz gerekir.

3. Blogger

Blogger

Blogger, Google tarafından sunulan ücretsiz bir blog hizmetidir. Teknoloji konusunda bilgili olmayan kullanıcıların hızlı ve kolay bir şekilde blog oluşturmanıza izin verir.

Blogger, var olan en eski blog oluşturma platformlarından biridir. İlk kez 1999 yılında Pyra Labs tarafından piyasaya sürülmüştür. Daha sonra 2003’te Google, Blogger’ı satın alarak bugün bildiğimiz ürün olarak yeniden tasarlamıştır.

Blogger’da ücretsiz bir blog açmak için tek ihtiyacınız olan bir Google hesabıdır. 

Artıları

 • Blogger ücretsizdir.
 • Herhangi bir teknik beceri olmadan kullanımı ve yönetimi kolaydır.
 • Google gibi bir dünya devinin olduğu için sağlam bir güvenlik altyapısına sahiptir.

Eksileri

 • Temel blog oluşturma araçlarıyla sınırlısınız ve blogunuz popülaritesi arttıkça yeni özellikler ekleyemezsiniz.
 • Tasarım seçenekleri sınırlıdır.
 • Blogger sık sık ​​güncellenmez ve yeni özellikler sunmaz.
 • Google blogunuzu istediği zaman askıya alabilir, hatta Blogger hizmetini tamamen iptal edebilir.

Bazı kullanıcılar ücretsiz olduğu için Blogger’a başlar, ancak blogları büyüdükçe daha fazla özellik için Blogger’dan WordPress’e geçerler.

Fiyatlandırma

Blogger’ı https://hosting.blogspot.com gibi bir Blogger alt alan adıyla ücretsiz kullanabilirsiniz. Özel bir alan adı kullanmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir alan adı kayıt kuruluşundan domain satın almanız gerekir.

4. Tumblr

Tumblr

Tumblr diğer bloglama platformlarından biraz farklıdır. Diğer blogları takip etme, yeniden bloglama ve daha fazlasını içeren sosyal ağ özelliklerine sahip bir mikro blog platformudur.

Artıları

 • Tumblr’ı https://hosting.tumblr.com gibi bir alt alan adıyla ücretsiz kullanabilirsiniz. Ayrıca premium özel alan adı bağlamanıza da izin verir.
 • Kurulumu ve kullanımı çok kolaydır.
 • Entegre bir sosyal medya bileşeni var.

Eksileri

 • Tumblr, blogunuz büyüdükçe genişletemeyeceğiniz sınırlı özelliklere sahiptir.
 • Tumblr için kullanılabilir birçok tema vardır, ancak size ek özellikler sunmaz.
 • Tumblr blogunuzu yedeklemek veya diğer platformlara aktarmak zordur.

Fiyatlandırma

Tumblr kullanımı ücretsizdir. Tumblr blogunuz için özel bir alan adı kullanabilirsiniz. Ayrıca satın alınabileceğiniz üçüncü taraf temaları ve uygulamaları da vardır.

5. Medium

Medium

Medium, sınırlı sosyal ağ özellikleri ile kullanımı kolay bir blog platformudur. 2012 yılında piyasaya sürülen Medium şu an; yazarlar, bloggerlar, gazeteciler ve uzmanlardan oluşan bir topluluk haline gelmiştir.

Medium, bir hesap oluşturabileceğiniz ve makalelerinizi yayınlamaya başlayabileceğiniz bir sosyal ağ sitesi gibi çalışır. Kaydolduktan sonra, https://medium.com/@kullaniciadi gibi bir profil adresiniz olacaktır. Fakat kendi alan adınızı kullanamazsınız.

Artıları

 • Kurulumu kolaydır ve hiçbir kodlama becerisine gerek yoktur.
 • Benzer ilgi alanlarına sahip mevcut bir çevrimiçi topluluk topluluğuna erişmenizi sağlar.
 • Bir web sitesi tasarlamak yerine yalnızca yazmaya odaklanabilirsiniz.

Eksileri

 • Özellikler tasarım veya marka oluşturma açısından çok sınırlıdır.
 • Kendi alan adınızı kullanamazsınız. Facebook gibi bir profil sayfası alırsınız.
 • Para kazanmak için kendi reklamlarınızı yayınlayamazsınız.

Fiyatlandırma

Medium kullanımı ücretsizdir. Platform ilk başta çekici görünse de, para kazanma ve kontrol eksikliği çoğu insanın Medium’dan WordPress’e geçmesine neden oluyor.

6. Squarespace

Squarespace

Squarespace, kolay sürükle bırak araçlarıyla çekici web siteleri oluşturmanızı sağlayan bir web sitesi oluşturma hizmetidir. Çevrimiçi bir varlık oluşturmak için kolay bir yol arayan küçük işletme sahiplerine odaklanır.

Şu anda çevrimiçi milyonlarca web sitesinin altyapısı 2003 yılında piyasaya sürülen Squarespace tarafından sağlanır.

Artıları

 • Squarespace, yeni başlayanlar için basit ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.
 • Profesyonelce tasarlanmış çekici şablonları vardır.

Eksileri

 • Squarespace, yerleşik olan özelliklerle sınırlıdır.
 • Entegrasyonları belirli birkaç hizmet ve araçla sınırlıdır.

Fiyatlandırma

Squarespace, web siteleri ve çevrimiçi mağazalar için farklı fiyatlandırma planlarına sahiptir.

Kişisel web sitesi planı için fiyatlandırma aylık 16 dolardır. Yıllık ödemek isterseniz, bu fiyat 12 dolara düşer. İş planı için fiyatlandırma ayda 26 dolardır, yıllık ödeme yapmak istediğinizde ise 18 dolara düşer.

Online mağazalar için fiyat aylık 26 dolardan başlar ve 40 dolara kadar çıkar.

Kullanıcılar genellikle masraflarını en aza indirmek ve web sitelerine daha fazla özellik eklemek için Squarespace’den WordPress’e geçer.

İhtiyaçlarınız için doğru platformu bulmanın en iyi yolu, her bir platformun yeni başlayanlara mı yoksa uzmanlara mı odaklandığını, maliyetlerinin ne olduğunu ve ne kadar özelleştirme sunduğunu anlamaktan geçer.

Çoğu durumda daha iyi bir platforma geçmenin daha kolay olacağı bir seçim yapmanız bu noktada çok önemlidir. Kullanımı kolay bir seçenekle başlamak, yeni başlayan ve bir blogun nasıl açılacağını öğrenmek isteyen herkes için harika olacaktır.

Bir blog açmayı başardıysanız, bir sonraki adımınız, gelecekteki okuyucularınızın memnun kalmasını sağlamak için blog içeriğiniz üzerinde çalışmaktır.

Domain Sorgulama