E-ticaret ile uğraşmak isteyen herkesin en az bir kere duymuş olduğu Shopify, temelde bir e-ticaret platformudur. Temel düzey bilgi sahibi kullanıcıların bile sahip oldukları ürün ve hizmetleri kolayca ekleyerek, internet üzerinden satmalarına, işletmelerini büyütmelerine ve cirolarını arttırmalarına yardımcı oluyor.

Shopify’ın tanımını en basit düzeyde yaptık, şimdi sırada yazımızın asıl konusu olan DNS sisteminden bahsedelim. Öncelikle sizlere DNS (Domain Name System) kavramının tanımını yapmak istiyorum.

DNS Nedir?

Uzun hali Domain Name System olan DNS, dilimize Alan Adı Sistemi olarak çevrilmektedir. DNS sistemi, kısacası internetin adres defteridir. Dünya üzerinde bulunan binlerce DNS sunucuları, sahip oldukları internet sitesinin kayıtlarını tüm dünya ile paylaşarak, kullanıcıların bu sitelere kolayca ulaşabilmelerini sağlamaktadır.

Çeşitli kayıt türlerine sahip DNS sisteminin kayıt türlerini aşağıda bulabilirsiniz.

 • A Kaydı
 • CNAME Kaydı
 • Name Server Kaydı
 • MX Kaydı
 • PTR Kaydı
 • TXT Kaydı
 • SRV Kaydı

Evet, yazımızın bu kısmına kadar DNS sistemi ve DNS kayıtları hakkında da kısaca bilgi vermiş olduk. Şimdi gelelim yazımızın asıl konusuna. Yazımızın geri kalanında sahip olduğunuz alan adının DNS kayıtlarını, Shopify sistemine yönlendirme işlemlerini adım adım sizinle paylaşıyor olacağız.

Alan Adımın DNS Kayıtlarını Shopify Sistemine Nasıl Yönlendirebilirim?

Sahip olduğunuz alan adının DNS kayıtlarını yönlendirmeden önce edinmeniz gereken birkaç bilgi vardır. Bunlar, Shopify üzerinde bulunan alan adınızın DNS kayıt bilgileridir. Bu kayıt bilgilerini Shopify yönetim paneliniz üzerinden alarak, Hosting.com.tr DNS sistemi üzerinden yönlendirmeniz gereklidir.

Shopify DNS kayıtları genel olarak aşağıdaki gibidir.

NameKayıt TürüValue
siteisminiz.comA23.227.38.65
wwwCNAMEshops.myshopify.com.

Ama yine de emin olmak için aşağıdaki adımları uygulayarak, Shopify üzerinden kayıt bilgilerini alabilirsiniz.

 1. Shopify yöneticinizde Ayarlar > Alan Adları‘na gidin.
 2. IP adresini bulmak istediğiniz alan adına tıklayın.
 3. Alan adı ayarları > DNS ayarlarını düzenle‘ye tıklayın.
 4. A KAYDI bölümünde, Şuna yönlendirir: sütununda Shopify IP adresinizi bulun.

Sahip olduğunuz IP adresini lütfen bir yere not edin. Bunu yönlendirme işlemlerinde kullanacağız. Aşağıdaki adımları takip ederek alan adınızın DNS yönlendirme işlemlerini yapabilirsiniz.

1-) Hosting.com.tr Müşteri Panelinize Giriş Yapın

Müşteri paneli sayfamızdan kayıtlı e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapın. Eğer hali hazırda giriş yaptıysanız sistem sizi aşağıda ekran görüntüsü bulunan sayfaya yönlendirecektir.

2-) Alan Adlarım Sayfasına Geçiş Yapın

Müşteri paneli sayfasından Alan Adlarım sayfasına geçiş yapın ve açılan sayfada DNS yönlendirme işlemi yapmak istediğiniz alan adının yönet butonuna tıklayınız.

3-) Alan Adınız İçin Domain Park Etkinleştirin

Alan adınızın yönet ekranında iken, aşağıdaki görselde bulunan yere tıklayarak, domain park etkinleştirebilirsiniz. Bu park pozisyonu sayesinde DNS yönetim ekranına erişim sağlayabileceğiz.

Eğer alan adınız için park pozisyonu etkin değil ise DNS yönetim ekranına erişimimiz sağlayamayacağız.

4-) DNS Zone Yönetimine Geçiş Yapın

Alan adınız için domain park özelliğini etkinleştirdikten sonra aşağıdaki görselde işaretlenmiş DNS Zone Yönetimi sayfasına geçiş yapınız.

5-) DNS Zone Yönetimi Sayfasında A ve CNAME Kayıtlarını Silin

Alan adınızın DNS kayıtlarını Shopify’a yönlendirmek için silmeniz gereken 2 adet DNS kaydı bulunmaktadır. Bunlar;

 • A Kaydı
 • CNAME Kaydı

Bu kayıtları DNS kayıtları arasında seçerek, silme işlemini gerçekleştirin.

6-) Shopify Üzerinden Aldığınız IP Adresini Kayıt Edin

Yazımızın başında Shopify tarafından aldığımız ve not ettiğimiz alan adını DNS Kaydı Ekle kısmından Name kısmına sonunda nokta olacak şekilde alan adınız, Value kısmına da IP adresi olacak şekilde ekleme yapınız. Ardından Kaydet butonuna tıklayınız

Daha sonra CNAME değerini giriniz. Bu değer için de Name kısmına sadece www, Value kısmına ise sonunda nokta olacak şekilde shops.myshopify.com. giriniz. Kaydet butonuna tıklayınız. İşte bu kadar. Tüm adımları takip ederek, alan adınızı Shopify’a yönlendirme işlemini tamamladınız.

Bundan sonraki süreçte DNS kayıtları tüm global sunucularda güncellenmesi gerekmektedir. Bu süreç 2-24 saat arasında sürmektedir. Eğer 24 saat sonunda siteniz hala Shopify üzerinde çalışmıyor ise lütfen destek talebi ile bize ulaşınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir