MySQL, Unix ve Windows gibi sistemlerde kullanılan veritabanı yönetim sistemidir. MySQL, PHP ile çok iyi çalışan bir sistem olduğu için Unix tabanlı sistemlerde daha çok tercih edilir.

PHP denince akla gelen ilk yazılım elbette WordPress’tir. WordPress, PHP + MySQL işbirliği ile çalışan en iyi içerik yönetim sistemidir. WordPress’te yaptığınız her işlem veritabanına işlenir. Örnek vermek gerekirse, eklediğiniz bir yazı, yorum hatta kullanıcı bilgileri bile veritabanına işlenir.

MySQL denince aklınıza sadece Unix tarafında tercih edilen PHP değil, özellikle Windows işletim sisteminde kullanılan ASP‘de de tercih edilen bir veritabanı yönetim sistemidir.

MySQL veritabanının en iyi avantajlarından birisi de ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasıdır. Genel Kamu Lisansı (GPL) denilen lisans türü ile herkesin kullanımına sunuluyor. Bunun yanında, ticari olarak kullanmak isteyenler için ücretli sürümü ayrıca bulunmaktadır.

MySQL ile Çalışan WEB Yazılımları

MySQL destekleyen, dünyada en çok tercih edilen (blog, forum,e-ticaret v.b…) web yazılımları nelerdir? Dünyada en popüler web yazılımları MySQL ile çalışmaktadır. İşte MySQL ile çalışan web yazılımlarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

MySQL Hangi Tabloları Destekler

MySQL’in desteklediği 2 farklı tablo türü bulunmaktadır;

  • Transaction işlem tablosu
  • Atomik işlem tablosu

Bu tablolar da kendi içinde ayrılmaktadır;

Transaction Tabloları

  1. InnoDB
  2. Berkeley DB

Atomik İşlem Tabloları

  • MyISAM
  • ISAM
  • HEAP
  • MERGE

MySQL’in Özellikleri

UNIX ve Windows desteği vardır. Bir çok işletim sistemini destekler.
Farklı karakter setlerini destekler.
Kullanıcı yetkilendirme ve sınırlandırma özellikleri mevcuttur.
Birden fazla tablo tipini destekler.
PHP ile yüksek performanslı çalışır.

Bu içeriğimizde sizler için “MySQL Nedir?”, “MySQL’in kullanım avantajları ve özellikleri nelerdir?” Bunlardan bahsettik. Konu ile alakalı soru ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments