Elektronik posta kullanımında bir çok teknoloji karşımıza çıkıyor. Web üzerinden e-postalarınızı kontrol ettiğiniz gibi bunun yanında e-posta istemcilerine de kurulum yapabiliyoruz. IMAP, POP3, SMTP gibi çoğu e-posta sağlayıcısında desteklenen protokoller bulunurken daha gelişmiş kurulumlar da mevcut. MAPI/EWS protokolü de bunlardan biridir.

MAPI nedir?

Messaging Application Programming Interface kelimelerinin baş harflerinden oluşan MAPI, Türkçe ifadesiyle Mesajlaşma Uygulama Programlama Arayüzü olarak söylenebilir. Microsoft tarafından sağlanan bir protokoldür. MAPI desteği olan bir e-posta sağlayıcısının Microsoft Exchange gibi davranmasını sağlar. Bu sayede e-posta istemcilerinde Exchange kurulumu yapılabilirken e-postalar ile birlikte Takvim, Kişiler, Görevler, Notlar senkronize olabilmektedir.

MAPI protokolü; Windows cihazlarda Outlook 2016 ve sonrasındaki uygulamalar desteklenmektedir.

EWS Nedir?

Exchange Web Server kelimelerinin baş harflerinden oluşan EWS, Microsoft’un MAPI’den önce kullanıma sunduğu protokoldür. Aynı şekilde e-postalar ile birlikte Takvim, Kişiler, Görevler, Notlar gibi diğer özellikler  senkronize olabilmektedir.

EWS protokolü; MacOS cihazlarda Outlook 2016 ve sonrası uygulamalarda, Apple Mail ve eM Client uygulamalarında desteklenmektedir.

MAPI/EWS Kurulumu Nasıl Yapılır?

MAPI/EWS kurulumu için gereksinimler şu şekildedir:

  • E-posta sağlayıcısında MAPI/EWS seçeneği aktif olmalı
  • DNS ayarlarında autodiscover ayarları yapılmış olmalı

Gereksinimler sağlandıysa e-posta istemcisinde Microsoft Exchange seçeneği seçilir. Ardından e-posta adresi ve şifresi yazılması yeterlidir.

ProMail MAPI/EWS Protokolünü Destekliyor mu?

ProMail MAPI/EWS protokolünü desteklemektedir. ProMail üzerinden oluşturduğunuz kurumsal e-postalarınızı Windows veya MacOS masaüstü bilgisayarlarda Outlook, eM Client gibi uygulamalar ile Exchange kurulumu yapabilirsiniz.

MAPI/EWS ile IMAP Arasındaki Fark Nedir? (MAPI vs IMAP)

 MAPI/EWSIMAP
Senkronizasyon sıklığıAnlıkE-posta istemcisindeki ayarlara bağlı
Eşitleme seçenekleriE-postalar, Takvim, Kişiler, Görevler, NotlarE-postalar
Eşitleme süresiSunucunun izin verdiği süredeki e-postalarTüm e-postalar
Çevrimdışı çalışmaE-posta istemcisi ayarına bağlıAktif
Canlı bağlantıAktifGönder/al yaparken
Kurulum adımlarıE-posta adresi + ŞifreIMAP sunucu adı + IMAP Port numarası + SSL seçeneği + E-posta adresi + Şifre
Bağlantı noktası443993 (SSL sertifikalı)
143 (SSL sertifikasız)
SSL zorlamalıEvetHayır
GereksinimleriAutodiscover ayarları yapılmış olmalıBağlantı noktası erişimi, e-posta sunucusunun güvenlik duvarında izin verilmiş olmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir