.htaccess HTTPS Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Chrome, Firefox gibi internet tarayıcıları SSL sertifikası olmayan sitelerde veya SSL sertifikası olup da arka plandaki istekleri https olmayan isteklere sahip siteler “Güvenli değil” uyarısı ile açılmaktadır.

Web sitenizin SSL sertifikası kurulu olduğu halde “Güvenli değil” uyarısı ile açılıyorsa tüm istekleri https olarak ayarlamanız gerekiyor. Bu durumda kod tarafında tüm http:// şeklinde olan istekleri https:// olarak düzenlemeniz gerekiyor. Daha kolay bir çözüm olarak .htaccess dosyasına http’den https’e yönlendirme yapan kod satırları eklemek olacaktır.

Aşağıda alternatif olarak 3 farklı http’den https’e yönlendirme yapan .htaccess kodları bulunmaktadır. Web siteniz için en uygun olan kodu .htaccess dosyasında en üst satıra ekleyebilirsiniz. En uygun kodu, sitenizin açılış sayfasına göre seçebilirsiniz. Bu konuda bilginiz yoksa en üstteki koddan aşağıya doğru deneyerek ekleyebilirsiniz. Eklemeden önce mevcut .htaccess dosyasının yedeğini almanızı tavsiye ederiz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.hosting.com.tr/$1 [R,L]

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^hosting\.com.tr [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.hosting.com.tr/$1 [R,L]

.htaccess dosyasına FTP ile veya kontrol panellerinin Dosya Yöneticisi üzerinden erişebilirsiniz. .htaccess dosyası websitesine ait kök dizinin altında yer almaktadır.

FileZilla ile .htaccess dosyası düzenleme

FileZilla FTP erişimi sağlayan bir uygulamadır. Bu sayede hosting paketindeki web sitesine ait dosyalara erişebilir, değişiklik yapabilir, dosya işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hosting.com.tr’de bulunan bir hosting paketinize ait FTP erişim bilgilerini öğrenmek için bu konuda hazırladığımız dokümanı inceleyebilirsiniz. FileZilla ile erişim sağlamak için dokümanımızı inceleyebilirsiniz.

FileZilla ile erişim sağladıysanız .htaccess dosyasına sağ tıklayıp View/Edit seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Metin editörü açıldığında uygun olan kod satırını dosyanın en üstüne ekleyerek kaydediniz. Ardından FileZilla programına geldiğinizde beliren uyarıyı okuyup eğer .htaccess dosyası ile ilgili değişiklik onayı ise Yes butonu ile dosyanın değişimini sağlayınız.

Eğer .htaccess dosyası yoksa web sitesine ait kök dizinde herhangi bir boş alana sağ tıklanır ve Dosya oluştur butonuna tıklanır. .htaccess adında bir dosya oluşturulur. Bir önceki adımlar uygulanarak htaccess HTTPS yönlendirme yapılır.

cPanel Dosya Yöneticisi ile .htaccess HTTPS yönlendirme ekleme

cPanel kontrol panelinde Dosyalar alanındaki Dosya Yöneticisi tıklanır.

Web sitesine ait klasör açılır. .htaccess dosyası gizli dosya olduğu için görünmüyor olabilir. Gizli dosyaları göstermek için sağ üst köşedeki Ayarlar butonuna tıklanır. Gizli dosyaları göster (dotfiles) kutucuğu seçilir ve Save butonuna tıklanır.

.htaccess dosyasına sağ tıklanır ve Edit butonuna tıklanır.

Uygun olan kod satırını en üst satıra ekledikten sonra Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayarak kaydedilir.

Eğer .htaccess dosyası yoksa Dosya Yöneticisi sayfasında sol üstteki artı işareti ile birlikte Dosya yazan butona tıklayarak .htaccess adında bir dosya oluşturulur. Bir önceki adımların aynısı uygulanıp htaccess HTTPS yönlendirme yapılır.

Plesk Dosya Yöneticisi ile .htaccess HTTPS yönlendirme ekleme

Plesk kontrol panelinde bulunan Dosya Yöneticisi sayfası açılır.

.htaccess dosyasına tıklanıp kod düzenleyicisi alanına geçiş yapılır.

En üst satıra https yönlendirme kodları eklenip Tamam butonuna tıklanır.

Eğer .htaccess dosyası yoksa Dosya Yöneticisi > Artı Simgesi > Dosya Oluştur adımları takip edilir ve .htaccess adında bir dosya oluşturulur. Bir önceki adımlarda belirtildiği gibi htaccess https yönlendirme kodları eklenir.

DirectAdmin Dosya Yöneticisi ile .htaccess HTTPS yönlendirme ekleme

DirectAdmin kontrol paneline websitesine ait kullanıcı seviyesinde erişim sağlanır. Dosya Yöneticisi sayfasına geçiş yapılır.

.htaccess dosyasına çift tıklanır.

En üst satıra https yönlendirme kodları eklenip Dosyayı kaydet butonuna tıklanır.

Eğer .htaccess dosyası bulunmuyorsa Dosya Yöneticisi‘nde solda bulunan alandaki Metin dosyası ekle > Diğer seçeneği seçilir ve .htaccess adında bir dosya oluşturulur. Sonrasında bir önceki adımlar uygulayarak htaccess https yönlendirme yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir