Günümüzde hemen hemen hepimizin en az bir kez karşılaştığı DNS sunucu hataları, internet bağlantımızdan veya çeşitli unsurlardan kaynaklanan bir problemdir. DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasının pek çok nedeni olabilir.
Bunlar:

  • İnternet servis sağlayıcısı kaynaklı sorunlar
  • Antivirüs kaynaklı sorunlar
  • Modem yada Router kaynaklı sorunlar
  • TCP/IP/DHCP kaynaklı sorunlar
dns suucu yanıt vermiyor hatası çözümü

İnternet Servis Sağlayıcısı Kaynaklı Sorunlar

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor hatasıyla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken internet bağlantısını kontrol etmektir. Bunun için sırasıyla, Denetim MasasıAğ ve Paylaşım MerkeziSorunları Giderİnternet BağlantılarıSorun Gidericiyi Çalıştır diyerek ilgili sorunların bulunması ve düzenlenmesi için bekleyin.

Antivirüs Kaynaklı Sorunlar

Antivirüs programları da çeşitli sebeplerden internet bağlantınızınk esilmesine neden  olabilmektedir. Bu gibi durumlarda antivirüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakabilir ya da programın güvenlik seviyesini düşürebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı korumak için Windows Güvenlik Duvarı’nın açık olduğundan emin olun.

Modem ya da Router Kaynaklı Sorunlar

Eğer internet bağlantı sorunlarınız modem veya dağıtıcı kaynaklı ise bu durumda modeminizi kapatıp açmayı deneyin. Sorun çözülmezse ince bir araç yardımıyla (kürdan vb.) modeminizdeki reset bölümünden modeminizi yeniden başlatın. Sorun çözülüp daha sonra yine aynı nedenden tekrarlarsa modeminizi değiştirmenizde fayda var.

TCP/IP/DHCP Kaynaklı Sorunlar

Bilgisayarınızın işletim sistemindeki yazılım kaynaklı bu gibi sorunlarda dns sunucu hataları almanız normaldir. IP çakışması olarakta tanımlanabilen bu problemler çoğu zaman bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda düzelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir