Hosting.com.tr olarak çoğunlukla yaşadığınız Dns ön belleği ve Tarayıcı ön belleği sorunlarınızın bu içeriğimizde çözümünü sizlere sunacağız.

DNS Önbelleğini Sıfırlama

Aşağıdaki adımları uygulayarak DNS önbelleğini silebilirsiniz.

1) Başlat(Windows simgesi)’a tıklayarak -> cmd.exe yazıyoruz ve Enter’a basıyoruz.

2) Bu ekran üzerinde ” ipconfig /flushdns ” yazıyoruz.

3) Enter tuşuna bastığımızda DNS ön belleğinizi temizlenmiş olucak ve aşağıda ki ekranı görüceksiniz.

İkinci olarak Tarayıcı Ön Belleklerini Temizleme işlemine değineceğiz.

GOOGLE CHROME TARAYICIDA ÖN BELLEĞİ TEMİZLEME ;

1) Google Chrome’un en sağında yer alan 3 tane alt alta nokta işaretine basıyoruz ve açılan menu üzerinde aşağıda yer alan ” Ayarlar ” butonuna tıklıyoruz.

2) Ayarlar sekmesi açıldıktan sonra sayfayı biraz aşağı kaydırdığımız da Gizlilik Menüsu altında ” Tarama Verilerini Temizle… ” İfadesine tıklıyoruz.

3) Açılan pencere aşağıda ki gibi olucaktır. Buradan aşağıda gördüğünüz gibi En Baştan seçeneğini seçerek “ Tarama Verilerini Temizle ” diyoruz.

MOZİLLA FİREFOX TARAYICIDA ÖN BELLEĞİ TEMİZLEME ;

1) Mozilla Firefox tarayıcısının en sağında yer alan 3 tane alt alta çizgi işaretine basıyoruz ve açılan menu üzerinde yer alan ” Seçenekler ” butonuna tıklıyoruz.

2) Seçeneklere tıkladıktan sonra gelen ekran üzerinden ” Gizlilik ” sekmesine tıklayarak devam ediyoruz.

3) Karşımıza gelen ekran üzerinde ” Yakın Geçmişinizi Silebilir ” kelimesi üzerine basıyoruz.

4) Karşımıza gelen ekran üzerinde Temizlenecek zaman aralığı seçeneğini ” Her Şey ” olarak değiştirerek aşağı taraftan Şimdi Temizle butonu ile temizleme işlemini gerçekleştiriyoruz.

MİCROSOFT EDGE TARAYICIDA ÖN BELLEĞİ TEMİZLEME ;

1) Microsoft edge tarayıcısının en sağında yer alan 3 tane yan yana nokta işaretine basıyoruz ve açılan menu üzerinde yer alan ” Ayarlar ” sekmesine tıklıyoruz.

2) Açılan pencere üzerinde Gözatma verilerini temizle seçeneği altında ” Temizlenecek Öğeleri Seç ” butonuna tıklıyoruz.

3) Açılan pencere üzerinde ” Temizle ” butonuna basarak işlemi tamamlıyoruz.

İNTERNET EXPLORER TARAYICIDA ÖN BELLEĞİ TEMİZLEME ;

1) İnternet Explorer tarayıcısının sağında yer alan çark simgesine tıklıyoruz açılan pencereden ” Güvenlik ” sekmesinin üzerine geliyoruz ve yan pencereye geçerek ” Gözatma Geçmişini Sil… ” sekmesine basıyoruz.

2) Karşımıza çıkan pencere üzerinden ” Sil ” butonuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz de tarayıcı ön bellekleriniz ve DNS ön belleğiniz temizlenmiş olucaktır.

| Hosting.com.tr

Comments

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar Ali Bey,

   Sitenizin tüm çerez ve önbelleğini tamamen sildiğiniz için ilk bağlantıda tüm bunlar tekrar oluşturulur. Bu nedenle belirttiğiniz gibi ilk açılış diğerlerine göre daha yavaş olmaktadır.

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar Gürkan Bey,

   içeriğimizde anlatılan adımlar ile sorun çözülmediyse, bağlantı kurduğunuz modem üzerinde de önbellekleme sistemi bulunabilir. Buna göre kontrollerinizi sağlayarak modem önbelleğinizi de temizleyebilirsiniz.

 1. Derya

  Ben yurtdışından giriş yapan bir üyeyim iyi makaleye. 403 hatası alıyorum ve dünden beri sisteme giremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bellek temizliğini yaptım.

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar, farklı bir sorun yaşıyorsanız, belirtmeniz durumunda daha iyi yardımcı olabiliriz.

 2. Evrim Erdem

  dns bellek sildim. geçmiş sildim. tarayıcıları sildim. localhost yazıyorum sayfa açılmıyor. localhost/phpmyadmin yazıyorum açılmıyor. localhost/siteadı.com.tr/wp-login açılmıyor. hiçbirşey hiçbir tarayıcı da açılmıyor. çıldırıcam valla 🙂

  1. Osman Can Olgun

   Merhabalar,

   Sanıyorum localhostta sitenizi barındırıyorsunuz. Localhost servislerinizin düzgün çalıştığından emin olmanızı rica edeirz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir