Bazı durumlarda cPanelde PHP Debug modunu aktive etmek gerekebiliyor. Bu basit işlemin nasıl yapıldığını bu yazıda bulabileceksiniz. İsterseniz şimdi gerekli adımları aktarmaya başlayalım. İşlemi yapabilmeniz için aşağıdaki birimlere ihtiyacınız olacak;

  • Aktif bir hosting.com.tr müşteri hesabı 
  • cPanel ile ilişkili bir hosting ürünü

1.Hosting.com.tr Müşteri Paneline Giriş

Yukarıda belirttiğimiz üzere işlemi yapabilmeniz için öncelikle hosting.com.tr üzerinde kayıtlı bir müşteri hesabınız ve cPanel ile ilişkili bir hosting ürününüz olması gerekiyor. Bu ürünlere sahipseniz öncelikle Müşteri paneline giriş yapın.

2.İşlem Yapacağınız Hosting Ürününü Seçme

Müşteri panelinize giriş yaptığınız zaman size aşağıda belirtildiği gibi bir menü gösterimi yapılacaktır. Hostinglerim sekmesine gelerek işlem yapmak istediğiniz hosting ürününün yanındaki “Yönet” butonuna basın.

3. cPanel’e Giriş Yapma

Açılan ekranda cPanel’e Giriş Yap butonuna basarak cPanel hizmetine giriş yapın.

4.cPanel Menüsünde PHP Selector Aracını Bulma

cPanel menüsünde ister üstte bulunan arama çubuğuna PHP Version yazın ya da isterseniz Yazılımlar sekmesine gelerek Select PHP Version aracının üzerine tıklayın.

5. PHP Selector Uygulamasında Debug Modunu Açma

  • PHP Selector uygulamasının Options sekmesine gelin ve açılan menüde display_errors seçeneğinin tıklanmış ve seçilmiş olmasına dikkat edin.
  • Sonra hemen altında bulunan error_reporting seçeneğinin yanında bulunan Choose any value (Bir değer seç) butonuna basarak E_ALL seçeneğini tıklayıp seçin. 

İşlemi tamamladınız. Ancak bazı durumlarda WordPress kullanıyorsanız, WordPress’ten kaynaklı olarak bu ayarlarınız çalışmayabilir.  Bunun önüne geçmek için bir işlem daha yapmanız gerekiyor.

6. Eğer WordPress Kullanıyorsanız Yapmanız Gereken İlave İşlem 

  • cPanel üzerinde Dosyalar sekmesine gelin ve  Dosya Yöneticisi aracını bulun.
  • Dosya yöneticisi açılınca wp-config.php dosyasını bulup sağ tıklayarak bir notepad veya varsa kullandığınız diğer text editor uygulaması yardımıyla açın.
  • Bu dosyada aşağıda vereceğimiz kod dizisini kopyalayıp yapıştırın ve kaydederek çıkış yapın.
// Enable WP_DEBUG mode
define( 'WP_DEBUG', true );

// Enable Debug logging to the /wp-content/debug.log file
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

// Disable display of errors and warnings
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
@ini_set( 'display_errors', 0 );

// Use dev versions of core JS and CSS files (only needed if you are modifying these core files)
define( 'SCRIPT_DEBUG', true );

  • Bu kod dizisi sayesinde PHP Debug modu aktive olacak ve tüm hataları bildirim ve uyarıları wp-content dizininde debug.log adlı bir dosya üzerinde kaydedecektir. Bunun yanında sayfa oluşturmaya engel olacak hataların da önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir