cPanel, Linux tabanlı hosting sunucularda çalışan lisanslı site yönetim aracıdır. Yani bir kontrol panelidir. Aslında Linux sistemlerde kullanılan kontrol paneli cPanel’dir.

Tarayıcı üzerinden yönetilen bu panele, web site adınızla veya hosting sağlayıcınızın size tanımladığı kullanıcı adı şifre gibi bilgilerle erişim sağlayabilir, sitelerinizi yönetebilir veya hosting ile alakalı diğer tüm işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

cpanel nedir

cPanel’e Nasıl Giriş Yapılır?

Hosting paneli üzerinden yani normal bağlantı için: siteadiniz.uzantisi:2086

Güvenli bağlantı (SSL) içinse: siteadiniz.uzantisi: 2082 veya siteadiniz.uzantisi/cpanel linkini kullanabilirsiniz.

IP adresi ile: Web siteniz henüz oluşmamış veya transfer sürecindeyse, yani site erişiminiz henüz kapalıysa, yönetim paneline hosting sağlayıcınızın verdiği site IP adresi üzerinden erişebilirsiniz. Örneğin:  https://1.2.3.4:2083 gibi

Reseller veya WHM üzerinden giriş yapmak içinse: siteadiniz.uzantisi:2096  adresini kullanabilirsiniz.

cPanel Özellikleri Nelerdir?

cPanel’in en kullanışlı ve işinize yarayacak birkaç özelliğinden bahsedelim.

 • Web sitenize özel e-mail hesapları oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. [email protected] gibi,
 • Subdomain, parkdomain ekleme işlemleri yapabilirsiniz. admin.siteadiniz.uzantisi gibi.
 • Sitenize ait Disk kullanımı, Trafik gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • FTP erişimi sağlayabilirsiniz.
 • Phpmyadmin girişi ve veritabanı kurulumu yapabilirsiniz.
 • Site yedeklerinizi yükleyebilir ve yedek alabilirsiniz.
 • Hazır kurumları tek panel üzerinden kolayca yapabilirsiniz. (WordPress vb)

cPanel Ne İşe Yarar?

cPanel, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir hosting kontrol paneli. Hosting kontrol paneli ile sunucunun kod satırında yaptığınız tüm işlemleri bir internet arayüzü aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Örneğin yeni bir site eklemek, yeni bir e-posta adresi oluşturmak, bir FTP kullanıcısı tanımlamak veya subdomain oluşturmak gibi tüm işlemleri ve dahasını kolayca yapabilirsiniz.

cPanel ile Neler Yapılabilir?

Üst başlıkta da belirttiğim gibi cPanel ile;

 • Yeni bir site ekleyebilir, subdomain oluşturabilir,
 • Dosya yükleme ve silme işlemlerini gerçekleştirebilir,
 • Yeni bir e-posta adresi oluşturabilir veya silebilir,
 • E-posta yönlendirmesi yapabilir,
 • Kaynak kullanımlarını görebilir,
 • Cron işlemleri ekleyebilir veya çalıştırabilir,
 • Veritabanı işlemlerinizi yönetebilir,
 • Dosyalarınızı yedekleyebilir,
 • SSL sertifikası kurabilir,
 • PHP versiyonlarının düzenlemelerini

yapabilirsiniz. cPanel kolay ve gelişmiş arayüzü ile sizlere tüm işlemleri kolayca yapma imkanı sağlamaktadır.

cPanel ve Plesk Panel Farklılıkları Nelerdir?

Bu yazımızda cPanelden bahsettik ancak Plesk panel hakkında da biraz bilgi verelim. Plesk’de cPanel gibi bir kontrol panelidir. Linux ve Windows sistemlerde kullanılmaktadır. cPanel veya Plesk panel arasında fonksiyonel olarak herhangi bir fark bulunmamaktadır. cPanel üzerinden yapabildiğiniz tüm işlemleri, Plesk panel üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak iki panel arasında bir arayüz farklılığı vardır. Bu da kullanıcılar için zorluk olabilmektedir. Çünkü çoğu kullanıcı aşina olduğu kontrol panelini kullanmaya isteklidir.

cPanel Nasıl Kullanılır?

Yazımızın başındaki adımlar ile hosting sağlayıcınızın sizlere verdiği kontrol panel erişim bilgileriyle cPAnel’e giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Zaten Türkçe bir arayüze sahip olacağı için menüleri anlamanız ve işlemleri gerçekleştirmeniz oldukça kolay olacaktır.

cPanel ile WordPress Web Site Kurulumu

cPanel içerisinde Softaculous yazılımı bulunmaktadır, bu yazılım ile yüzlerce içerik yönetim sistemini kolayca kurabilirsiniz. cPanel ile WordPress kurulumu için aşağıdaki linkteki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Adım Adım Resimli WordPress Kurulum Rehberi

Neden cPanel’e İhtiyacınız Var?

cPanel olmamış olsaydı, sunucu üzerinde işlemleri yapabilmek için SSH ekranını kullanmanız gerekmekteydi. SSH ekranı siyah bir ekran olup sadece komutlar ile çalışmaktadır. SSH ekranıyla yeni bir e-posta oluşturmak veya subdomain oluşturmak için uzun uzun kod satırları yazmak zorunda kalınacaktı. Bu yüzden her kullanıcı için uygun olmamaktadır. Ancak cPanel, kullanıcılar için bir arayüz oluşturduğu için tüm seviyelerdeki kullanıcılar kolayca işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

cPanel Ücretsiz mi?

cPanel, lisans sistemi ile çalışan bir kontrol paneli. Bu nedenle değişen lisans tarifeleri mevcut. Farklı ihtiyaçlar farklı ücretlerle ücretlendirilmektedir. Sadece 14 günlük ücretsiz bir lisans sağlamaktadır. Bundan sonraki süreçte kullanabilmek adına ücretli lisans alınmalıdır.

cPanel Arayüzünü Tanıyalım

cPanel için bu kadar bilgi verdikten sonra arayüzünü merak etmiş ve kontrol etmek istemiş olabilirsiniz. Aşağıdaki linkte cPanel firması tarafından sağlanan demo arayüze göz atarak, sistemin içeriği ve arayüzü hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. cPanel arayüzü için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir