URL Nedir? Link Nasıl Kısaltılır?

URL kısaltma
Hosting Fiyatları

Açılımı Uniform Resource Locator (Bir örnek Kaynak Konumlayıcı) olan URL; internet üzerindeki belge veya görsel vb. kaynağın adresini belirten, belli bir formatta standartlaştırılmış karakter düzenlemesidir. Tekdüze Kaynak Bulucu olarak da bilinen URL; kaynak belirtmenin yanı sıra HTTP, HTTPS ve FTP gibi protokollerin nasıl alınacağını da belirtir.

URL bileşenleri; protokol, subdomain, alan adı (domain), alan adı uzantısı, ülke uzantısı ve dosya uzantısından oluşur. Bir URL yapısında maksimum sınır 2.083 karakterdir.

URL kısaltma

URL’nin Çalışma Prensibi Nasıl İşler?

URL, bir web sitesinde depolanan tüm klasörleri ve oturum kimliği gibi parametreleri de içeren bir bağlantı yapısıdır. Bir bilgisayar internetteki bir siteye bağlanabilmek için o sitenin belli sayılardan oluşan ve veri alışverişini sağlayan IP adresini kullanır. URL, bilgisayarın sunucu ile iletişim kurabilmek için kullandığı bu IP adresini metne çevirerek, internet kullanıcıları açısından akılda kalıcı hâle getirir. Aynı zamanda, bir web sitesinin ne ile ilgili olduğuna dair arama motorlarına da bilgi verir.

URL kısaltma

Arama motoru sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için URL yapısının, web sitesine dair anahtar kelimeleri içermesi avantaj sağlar. İdeal bir URL yapısı için göz önünde bulundurmanız gereken bazı SEO kriterleri vardır.

  • Kolay hatırlanabilir, kısa ve net olmalı,
  • Web sitesi, içerikleri ve ürünleri hakkında bilgi veren anahtar kelimeleri içermeli,
  • Dil kurallarına uygun olmalı,
  • Kültürel faktörler dikkate alınarak kelime anlamlarına dikkat edilmeli,
  • Yasaklı kelimeleri içermemeli,
  • Telif hakkına giren marka isimleri kullanılmamalı,
  • Hizmeti tanımlayan ve güven veren bir domain uzantısı seçilmeli,
  • Tire ile ayrılmamış yalın URL yapısı kullanılmalı,
  • Marka kimliğini korumak için diğer alan adı uzantıları da satın alınmalıdır.
link kısaltma

URL Nasıl Alınır?

Bir web sayfasının, görselin veya arama sayfasının URL’sini bulup almak oldukça kolay bir işlemdir. Web sitesini ziyaret ettikten sonra ya da arama motorunda arama yapıldıktan sonra tarayıcının adres çubuğunda yer alan URL’nin tamamı seçilip kopyalanarak URL alınabilir.

Bir görselin URL’sini almak için ise, arama sonucunda bulunan görsele sağ tıklandıktan sonra “Görselin URL’sini kopyala”, “Görselin adresini kopyala” ya da “Resim adresini kopyala” seçeneğine tıklamak yeterlidir.

bitly ile link kısaltma

URL Nasıl Kısaltılır?

URL kısaltma işlemi, link kısaltma olarak da bilinen bir yöntemdir. Kısaltılmış bir URL, ilgili web sayfasına yönlendirme yapan ek adres işlevi görür. URL kısaltma işlemi ile orjinal link uzunluğu, 15 karaktere kadar düşebilir. Özellikle Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki karakter sınırlamasından dolayı, URL kısaltma işlemi kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. İstatistiklere göre kısaltılmış linkler, %39 daha fazla tıklanma alıyor. Mevcut URL yapısını kısaltmak için popüler link kısaltma servislerinden yararlanabilirsiniz.

URL kısaltma

Popüler link kısaltma servisleri, kullanım açısından oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, kopyaladığınız URL adresini link kısaltma sitesindeki metin kutusuna yapıştırmaktır. Aşağıdaki listeden en iyi ücretli ve ücretsiz URL kısaltma servislerini inceleyebilirsiniz.

URL kısaltma

Eğer sizin de kullanıp memnun kaldığınız URL kısaltma sitesi varsa yoruma yazın, listeyi birlikte genişletelim. 🙂

Domain Sorgulama