Cloudflare, kullanıcılarına uzun zamandır kendi arayüzüne eklenen ve trafiği kendi üzerinden geçirilen tüm siteler için ücretsiz SSL sertifikası sağlamaktadır. WordPress altyapıya sahip siteler için de sağladığı SSL sertifikasını, eklenti üzerinden SSL kurulumu ve düzenlemesi yapma imkanı sunmaktadır.

Cloudflare tarafından SSL sertifikasının aktif edilmesi için aşağıdaki maddelerin yapılmış olması gerekir.

 • Websitesinin bağlı olduğu alan adının isim sunucuları Cloudflare’e yönlendirilmiş ve tam DNS kaydı yapılmış olmalı.
 • SSL sertifikası istenen websitesine ait DNS kaydının Proxied konumunda olmalı.
 • SSL/TLS sayfasındaki ayarlarda sertifika ayarları yapılmış ve aktif edilmiş olmalı.

Buna göre aşağıdaki adımlar takip edilerek WordPress Cloudflare SSL kurulumu yapabilirsiniz.

 1. WordPress admin panele giriş yapılır. Eklentiler > Yeni Ekle adımları takip edilerek eklenti yükleme alanı açılır.
 1. Arama kısmına Cloudflare kelimesi yazılır ve Cloudflare’in resmi eklentisi Şimdi Kur butonu ile kurulur.
 1. Kurulum tamamlanınca Etkinleştir butonuna tıklanır.
 1. Cloudflare eklenti sayfası açılır. İster Eklentiler sayfasından Settings bağlantısı ile eklenti ayarlarını açabilirsiniz, isterseniz Ayarlar > Cloudflare adımlarını takip ederek eklenti sayfasını açabilirsiniz.
 1. Gelen sayfada Cloudflare bilgileri istenmektedir.
  • Eğer daha önceden Cloudflare üyeliğiniz yoksa bu sayfada bulunan Create Your Free Account bağlantısı ile sadece e-posta adresi ve şifre girerek hızlıca üye olabilirsiniz. Sonrasında wordpress sitenizin bağlı olduğu alan adını Cloudflare’e site ekleme adımlarını takip ederek ekleyebilirsiniz.
  • Daha önce oluşturulmuş ve wordpress sitenizin ekli olduğu bir Cloudflare hesabınız varsa “Have an account already? Sign in here.” alanından devam edebilirsiniz.
 1. Sign in here” bağlantısına tıkladıktan sonra gelen sayfada Cloudflare’e üye olduğunuz e-posta adresini ve Cloudflare’den alabileceğiniz API anahtarı ile ilgili alanlara giriş yaparak devam edebilirsiniz.
 1. Cloudflare Global API Key için “Get your API Key from here” bağlantısına tıklandıktan sonra aşağıdaki adımlar takip edilir.
 • Cloudflare’e giriş yapılır.
 • WordPress sitesine ait alan adına tıklanır.
 • Açılan sayfada aşağı doğru inildiğinde API başlığı altında Get your API  token bağlantısı tıklanır.
 • API Keys başlığı altında Global API Key satırındaki View butonuna tıklanır.
 • API anahtarını almak için Cloudflare şifrenizi girip insan doğrulamasını yapmanız gerekiyor.
 • Doğrulamadan sonra gelen sayfada API anahtarını Click to copy butonu ile kopyalayabilirsiniz. Daha sonra WordPress Admin panele geri dönülerek Cloudflare eklentisinde bulunan Global API Key alanına kopyalanan API anahtarı yapıştırılır.
 1. Save API Credentials butonu ile Cloudflare ile WordPress bağlantısı kurulmuş olur.
 1. WordPress tarafındaki ayarlardan önce Cloudflare tarafında SSL sertifikasının aktif olup olmadığı kontrol edilir. Websitesine ait yönetim sayfasından SSL/TLS > Overview sayfası açılır.
 1. Full seçili olmalı. Full seçeneği, hem sunucu ile Cloudflare arasındaki trafiği hem de tarayıcı ile Cloudflare arasındaki trafiği şifreler.
 1. Alan adına ait isim sunucuları yeni yönlendirilmişse 1 saat içerisinde SSL sertifikası globale yansıyacaktır. https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html sayfasından sertifikanın yüklü olup olmadığı ara ara kontrol edilir.
 1. Sorgu sonucunda ünlem işareti varsa ve Server Type alanında cloudflare yazıyorsa SSL sertifikası yüklenmemiş olduğu anlaşılır. Bu durumda Cloudflare üzerinde kontrol gerekir.
 1. Cloudflare > domain.uzantı > SSL/TLS >  Edge Certificates > Disable Universal SSL alanında Enable Universal SSL butonu ile SSL sertifikası aktif edilir. Disable Universal SSL yazıyorsa tıklanıp tekrar aktif edilir.
 1. Birkaç dakika içerisinde SSL sertifikası globale yansıyacaktır.
 1. WordPress Admin panele geri dönülür ve Cloudflare eklentisindeki Settings sayfası açılır.
 1. Security kısmında Automatic HTTPS Rewrites seçeneğinin On olarak işaretlenmesi yeterlidir.
 1. WordPress Admin panelde Ayarlar > Genel sayfası açılır ve http olan site adresi satırı https olarak düzenlenir ve Değişiklikleri Kaydet butonu ile kaydedilir.

Cloudflare ücretsiz planda alan adına bağlı tüm siteler için Cloudflare yönetimini ortak yapar. Bu yüzden WordPress’e eklediğiniz Cloudflare eklentisindeki ayarlar alan adına bağlı tüm siteler için geçerlidir. Her bir siteyi ayrı ayrı kontrol etme imkanı sunan APO özelliğini satın almış olursanız WordPress eklentisinde Cloudflare’i ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir