Günümüzde elimizdeki akıllı telefon veya bilgisayarlarımızdan internete giriş yapmak için, internet servis sağlayıcımız ISP ( Internet Service Provider) tarafından bize açılan ağa bağlanıp, tarayıcımıza adres girmek yeterli oluyor.

Bu işin gerçekleşmesi ve cihazlar arasında veri alışverişi olması için arka planda neler oluyor, hangi araçlar neler yapıyor derseniz, en sık kullanılan haliyle, TCP (Transmission Control Protocol) ve IP (Internet Protocol) bu işin gerçekleşmesine imkan sağlayan, önemli bir protokoldür.

TCP/IP,  verilerin aktarılmadan önce nasıl paketleneceğini, bu paketlerin nasıl taşınacağını, nasıl adresleneceği ve hedef tarafından nasıl çözümlenerek alınacağını kontrol eden veri iletim protokolüdür.  

İnternetin Keşfi ve Standardizasyonu

İnternet yıllar önce ilk keşfedildiğinde, işlemlerin nasıl olacağını, verilerin hangi protokollerle aktarılacağı ve adreslemenin nasıl olacağı ile ilgili belirli birçok standart oluşturulmuştur.

IEEF ( The Institute of Electrical and Electronics Engineers ) üyeleri Vinton G. Cerf ve Robert E. Kahn, 1974 yılında yayınladıkları bir içerikte sundukları ve oluşturdukları standartlar sayesinde bugün kullandığımız internetin babaları olarak adlandırılmaktadırlar.

Sonrasında 1989 yılında IETF ( Internet Engineering Task Force ) Internet Mühendisliği Görev Gücü olarak bilinen bağımsız kuruluş, internetteki belirlenen iş akış biçimleri ve standartlarını toplayarak, temel kaynak haline getirmiştir. Çalışma grupları sayesinde yeni standartlar ve prensipler oluşturmaktadır

IETF’ nin bu standartları oluşturma amacı, bu standartların herkesçe kullanması sağlamak ve sağlıklı bir internet altyapısı oluşturulup geliştirilmesine ve sağlıklı internet iletişimine olanak sunmaktır.

IETF tarafından yayınlanan TCP/IP’ ye ait standartlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Günümüzde gerçekleştirdiğimiz birçok internet işlemi sırasında, arka planda bu ve buna benzer protokoller işlev görmektedir.

TCP/IP Nasıl Çalışır?

TCP/IP veri iletim protokolü, çeşitli katmanlar halinde bulunur ve işlemler bu katmanlarda çözümlenir.

TCP/IP Nasıl Çalışır?
TCP/IP Katmanları ve Protokolleri

Uygulama Katmanı (Application Layer)

Kimlik kontrolü yaparak verilerin paketler haline getirilmesinde işlev gören ve dosya türüne göre ayrı paketler haline getirilmesini sağlayan katmandır.

Uzaktan oturum açma protokolü TELNET, dosya aktarım protokolü FTP, basit posta aktarma protokolü SMTP, HTTP veya HTTPS de bu katmanda kullanılan protokollerdir.

Uygulama katmanı, herkesin kullanabileceği standart İnternet servislerini ve ağ uygulamalarını tanımlar. Bu hizmetler, veri gönderip almak için taşıma katmanıyla birlikte çalışır.

Taşıma Katmanı ( Transport Layer ):

Taşıma katmanı, uygulama katmanından gelen mesaj üzerine kurulur. Veri birimlerinin numaralandırır, hatasız ve sırayla teslim edilmesini sağlar. Bir hata oluşursa geri döner ve hatasızlık oluşana kadar tekrar eder.

Bu katman veri akış kontrolü, hata kontrolü, işlevlerini yerine getiren diğer önemli katmandır.

İnternet Katmanı (Internet Layer)

Ağ katmanı olarak da bilinir. Bu katmanda taşıma katmanından gelen paketler kabul edilir ve hangi adrese gideceği belirlenir. Verici ve alıcı arasındaki bağda çalışan katmandır.

TCP/IP protokolünde belirtilen IP, bu katmanı ifade eder. ARP ( The Address Resolution Protocol) adres çözümleme protokolü bu katmanda kullanılan protokollerdendir.

IPv4 ve IPv6 adlı 2 çeşit versiyonu kullanılmaktadır. Bu versiyonlar bizim internette gezinirken kullandığımız IP adreslerinin versiyonlarıdır. Internet Protocol (IP) internet ağında bulunan tüm bileşenlerin rakamsal değerlerle adreslenmesini sağlamaktadır.

İnternet katmanı verilerin uçtan uca aktarılması sırasında süreklilik sağlar ancak Taşıma Katmanı‘ndan farklı olarak hata kontrolü oluşturmaz.

Ağ Arayüz Katmanı (Network Interface Layer)

Fiziksel ağ katmanı veya bağlantı katmanı adı da verilen bu katmanda cihazların hangi protokolleri kullanarak ağa bağlandığı kontrol edilir.

Bağlantı katmanındaki protokoller, belirli bir donanım üzerinden gönderilen elektronik sinyallerin aktarım ortamı ile nasıl etkileşime gireceğini belirler.

Bu katmanda kullanılan protokoller ağa bağlanmak için kullanılan donanıma göre değişiklik gösterir. (IEEE 802.2  IEE 802.3 PPP  Point-to-point Protocol gibi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir