Bu yazımızda e-posta kullanıcılarının en çok merak ettiği sorulardan birisi olan “IMAP Nedir?” konusunu açıklamaya çalışacağız ve IMAP hakkında genel bilgiler vereceğiz.

IMAP, internet üzerinden posta alışverişi sağlamak amacıyla 1986 yılında Standford Üniversitesi tarafından geliştirilmiş bir e-posta protokolüdür. İnternetin ortaya çıkmasıyla beraber bazı işlemleri olanaklı kılmak adına bir takım protokoller geliştirmek gerekliydi. Artan internet kullanımı, tüm kullanıcıların internete daha kolay ulaşması ve insanların hıza olan ihtiyacı nedeniyle internet üzerinden elektronik posta gönderimi ihtiyacı ortaya çıktı. İşte IMAP şuan internet üzerinden elektronik posta gönderimi yapmamızı sağlayan protokollerden birisidir.

IMAP Nasıl Çalışır?

IMAP e-posta alışveriş protokolü, kullanıcının aldığı veya gönderdiği e-postaların tümünün ilgili hesabın kurulu olduğu tüm istemcilerden görüntülenmesiyle çalışmaktadır. Yani, size iletilen veya sizin ilettiğiniz tüm e-postalar, senkronize edilerek sunucuya kopyalanır. Diğer istemcilerden (outlook,thunderbird vs.) e-posta gönder/al işlemi yaptığınızda sunucu üzerindeki tüm veriler tüm cihazlara kopyalanmış olur. Böylece alınan veya iletilen e-postalar tüm cihazlar arasında senkronizasyon olarak kullanıcıya büyük fayda sağlar.

imap protokolü nedir

IMAP ile POP Arasındaki Farklar

Bir üst başlıkta belirttiğim gibi IMAP protokolü tüm cihazlarda senkronizyon sağlayarak çalışacak şekilde bir özelliğe sahiptir. Böylece kullanıcı tüm cihazlardan verilerine erişebilir. Ancak POP protokolünde böyle bir durum bulunmamaktadır.

POP protokolü, tek taraflı çalışmaktadır ve sunucuda bulunan bir ileti sadece ve sadece indirilidiği istemci üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu da kullanıcıların verilerine tüm cihazlar üzerinden ulaşamamasına neden olmaktadır. Bu yüzden farklı istemci ile e-posta kullanımı yapan kullanıcılara POP kurulumu önerilmemektedir.

IMAP Protokolü’nün Tarihçesi

1986 yılında Standford Üniversitesi’nde ortaya çıkan IMAP protokolünün ilk belgelenen sürümü IMAP 2 olarak 1988 yılında yayımlandı ve kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı. IMAP 2 versiyonunun bir üst versiyonu olanı ise gene aynı isimle 1990 yılında yayınlandı. Ancak o zamanlarda IMAP kullanıcıları bu yeni versiyonu kullanmak konusunda pek istekli değillerdi. Bu yüzden geliştiriciler 1991 yılında yeni bir protokol olan IMAP3 protokolünü yayımladı.

IMAP3 hiçbir zaman IMAP kullanıcıları tarafından kabul görmedi ve IMAP2 versiyonu bir süre daha kullanılmaya devam etti. Daha sonra MIME destekli yeni bir protokol geliştirildi ve adına IMAP2bis denildi. Bu geliştirme MIME kullanımının yararlarından faydalanmak adına çok önemli bir güncellemeydi.

1994 yılında IMAP4 protokolü yayınlandı ve bu sürüm günümüzde kullanılan en yaygın protokoldür. Bu protokol günümüzde hala daha geliştirilmeye devam edilmektedir.

imap tarihçesi

IMAP Portu Nedir?

IMAP protokolünü kullanmak isteyen kullanıcılar, kurulum yapmak istedikleri uygulama üzerinde bağlantı tipine göre bir port numarası girmek zorundalardır. Bu port numarası aracılığıyla SMTP sunucusuna bağlantı sağlanacak ve e-posta alışverişi için uygun zemin hazırlanacaktır. IMAP için 2 farklı port seçeneği bulunmaktadır. Bunlar 143 ve 993 numaralı portlardır ve aralarında ufak bir fark bulunmaktadır.

143 Nolu Port: Bu IMAP protokolünün varsayılan port numarasıdır ve herhangi bir güvenlik seçeneği gerektirmez. Bu portu kullanırken güvenlik seçeneğini “Yok” olarak seçilmesi gerekmektedir.

993 Nolu Port: 993 nolu port ise IMAP bağlantısını şifreleme yöntemiyle kullanmak isteyen kullanıcıların tercih edeceği seçenektir. Burada bağlantı türünü “SSL” olarak seçmeniz gerekmektedir. Ancak bu bağlantı türünü sunucunun desteklemesi ve ilgili portun sunucu üzerinde açık olması gerekmektedir.

 

IMAP protokolünü açıkladığımız bu yazımız hakkındaki soru ve görüşlerinizi yorum olarak bize iletebilir ve içeriğin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir