Yukarıda bulunan hatayı çözmek karışık gibi görünse de aslında o kadar da zor değildir. Doğru yöntemler bilindiği sürece kullanıcıların işi çok kolay olacaktır. Bu hatayı çözmek için en az 5 adet yöntem uygulanabilir. Bu yöntemler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MIS MATCH Hatası Çözüm Aşamaları

SSL / TLS Sertifikasının Kontrol Edilmesi

Bu hatayı çözmek için başlangıç aşamasında iyi bir yöntem olarak uygulanabilir. Eğer SSL / TLS sertifikası eski olan kullanıcılar her defasında internet gezintisi yaparken hata mesajı ile karşı karşıya gelir. SSL / TLS Sertifikasını kontrol etmek için SSL Labs kullanılır. Bu yöntem ile birlikte kullanıcıların sunucularına puanlar verilir ve herhangi bir uyuşmazlık ile karşı karşıya olunduğu takdirde uyarılır.

TLS 1.3 Desteğini İyileştirmek

TLS yani, Transport Layer Security – Taşıma Katmanı Güvenliği tarayıcı ve web sitesi arasında güvenli bir yol izler. Bu katman SSL teknolojisinin mirascısıdır. Bu özellik devre dışı bırakılmış ise tarayıcının bazı web sitelerinin sertifikalarını reddetmesi olası bir durumdur. Modern tarayıcıların birçoğu TLS 1.3 ile çalışmaktadır ve bu özellikleri bakımından kullanıcıları şanslı kılar.

QUIC Protokolünü Devre Dışı Bırakmak

UIC yani, Quıck UDP Internet Connections – Hızlı UDP İnternet Bağlantıları protokolü UDP kullanarak bağlantı olmadan basit paketler yollayabilen bir projedir. Bu protokolü devre dışı bırakmak için kullanılacak adımlar şu şekildedir:

  • Chrome açılır, adres çubuğuna chrome://flags yazılır ve giriş yapılır.
  • Deneysel özellik sayfasına yönlendirilir. Buradan QUIC bulunur.
  • Bu adımdan sonra QUIC protokolü devre dışı bırakılır.

Web Geçmişini / Ön Belleği Temizlemek

Web geçmişi daha önce ziyaret edilen web sitelerine dair bilgiler ile doludur. Bir nevi geçmiş gibi düşünülebilir. Bazı durumlarda eski ön belleği depolamak ziyaret edilen siteler güncellenmiş ise kötü bir durum olarak geçer. Uzun zaman boyunca ön bellek silinmezse SSL sertifikası sorunu ve uzun vadede güvenlik sorunları yaşanır. Cihazın ön belleğini temizlemek bu hatayı çözmek için önemli bir adımdır.

Antivirüs Programını veya Güvenlik Durumunu Devre Dışı Bırakmak

Güvenlik duvarı ayarını varsayılan olarak bırakmak en doğru seçenek olacaktır. Kullanıcılar bir antivirüs programı kullanıyorlarsa yazılım otomatik SSL tarama özelliğine sahip olabilir. SSL tarama özelliği devre dışı bırakılarak web sitesindeki hata mesajları ortadan kalkar.

Adımlar İşe Yaramazsa Ne Yapılmalı

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa web tarayıcısının yeniden yüklenmesi önerilir. Bununla birlikte tarayıcının sürümü de kontrol edilmelidir. En yeni sürüme güncellenerek daha sağlıklı bir yol izlenebilir. Eski işletim sistemleri SSL hatasına daha yatkındır. Bu yüzden hatayı en aza indirmek ya da yaşamamak adına güncellemek en doğrusu olacaktır. En güncel işletim sistemine sahip olan kullanıcılar ise en yeni büyük güncellemeleri takip edebilir.

Hatayı düzeltmek yukarıda gösterilen şekilde en sağlıklı biçimde yapılacaktır.

ERR _ SSL _ VERSION _ OR _ CIPHER _ MIS MATCH Hatası ile Neden Karşılaşılır
ERR _ SSL _ VERSION _ OR _ CIPHER _ MIS MATCH Hatası ile Neden Karşılaşılır

ERR _ SSL _ VERSION _ OR _ CIPHER _ MIS MATCH Hatası ile Neden Karşılaşılır?

Bu hata desteklenmeyen protokol hatası olarak kabul edilir. Bu hata özellikle Google Chrome kullanan kullanıcıların karşısına sıklıkla çıkabilen bir hatadır. Bu hata mesajı, kullanıcıların tarayıcılarının güvenli olmayan web sitelerine erişmesini engelleme yöntemidir. Bir web sitesi, kullanıcıların cihazına ya da web sitelerine giden bilgilere zarar verebilecek güvenlik açıklarına sahip bir protokolün desteklenmeyen bir sürümünü kullanabilir.

ERR _ SSL _ VERSION _ OR _ CIPHER_ MIS MATCH Hatası Nedir?

Kullanıcılar her defasında bir web sitesine bağlanmaya çalıştıklarında tarayıcıları web sitesinin SSL sertifikasını otomatik olarak kontrol edecektir. Sertifika kontrol edildiğinde erişilmeye çalışılan web sitelerinin güvenli olduğunu ve bağlantıyı güvenceye almak için doğru protokolü kullandığından emin olur. Web sitesinin sunucusundaki yapılandırılmış olan protokol güvenli değilse kullanıcıların tarayıcıları otomatik olarak bu hatayı gönderecektir. Bu verilen mesaj kısacası kullanıcıların web sitelelerini güvenli olmayan diğer web sitelerinden korumayı açıklar ve bunun göstergesi olarak kabul edilir. Bu problem daha çok Google Chrome ya da Internet Explorer’da yaşanır.

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_ MIS MATCH Hatasını Neler Tetikler?

Temel anlamda bir tarayıcı, kullanıcılar gezinirken onları güvende tutmak ve güvenli olmayabilecek sitelere erişmeyi engellemek amacı ile hata mesajını tetikler ve sürekli olarak bildirim gönderir. Bir site, güvenliğinde zayıflıklar olduğunda, desteklenmeyen bir protokol sürümünü kullanabilir. Bunlar site için ve cihaz için risk oluşturabilir niteliktedir. Bir web sunucusu ise aşağıdaki nedenler dahil olmak üzere çeşitli nedenler ile ortak bir SSL protokolünü desteklemeyebilir.

Eski TLS Sürümleri

Bir web tarayıcısı, modern tarayıcılar tarafından kullanılan ve desteklenmeyen eski bir TLS sürümünü kullanabilir.

Geçersiz Sertifika

Web sitesinde bulunan SSL sertifika, sertifika hatasına neden olabilecek alternatif bir alan adı takma adına atanabilir.

Tarayıcı Önbelleği

Bir tarayıcının önbelleği ve verileri, sitenin güvenliğini yansıtmayabilir.

Eski bir işletim sistemi veya tarayıcı

En yeni TLS sürümü, daha eski olan bir işletim sistemi tarafından çoğu zaman desteklenmeyebilir niteliktedir.

Antivirüs yazılımı

Antivirüs yazılımı yanlış kurulduğunda yanlış alarma sebep olabilir ve böylelikle bu hataya sebebiyet verir.

QUIC Protokolü

Popüler güvenlik çözümlerine alternatif olarak hizmet veren bu protokoller bu hataya neden olabilir.

ERR _ SSL_ VERSION_ OR _ CIPHER_ MIS MATCH Varyantları

Google Chrome’da bu hatanın ismi aynı bu şekilde görünecektir. Aynı hata mesajı farklı isimlerle ve yöntemlerle de görülebilir. Microsoft Edge kullanırken ‘’Bu site için bağlantı güvenli değildir.’’ uyarısı ile karşı karşıya kalınır. Aynı siteyi Firefox ile ziayret eden kullanıcılar için benzer hata farklı isimle görünecektir. Firefox’ta ss_error_no_cyper_overlap hata kodu ile birlikte ‘’Güvenli bağlantı başarısız oldu.’’ şeklinde görülür.

Durum ne olursa olsun sitelere ulaşmak ve sitelerde gezinmek mümkün değildir.

Virüsler Bu Hataya Nasıl Neden Olur?

 Kötü amaçlı bir yazılım, işletim sisteminde, tarayıcılarda ve kayıt defterinde bazı değişikliklere sebep olur. Böylece sistem kararsız hale gelir. Bu tür sorunlar, sistemde bulunan popüler kaynaklar bile bir tehdit olarak algılandığında sorunlara neden olmaktadır. Tüm bunların olası nedeni SSL protokollerinde oluşan tutarsızlıklardır.

Çözümlerden birkaçı ise yönlendiricide bulunan DNS ayarının kontrol edilmesidir. Virüsün adres değiştirme olasılığı oldukça düşüktür. Sistemde virüs taraması yapılması için popüler olan antivirüs tarayıcılarının kullanılması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir :

  1. Malwarebytes (Ücretsiz)
  2. AdwCleaner
  3. Malwarebytes Anti – Rootkit
  4. Zeman kötü amaçlı yazılımdan koruma

Taramadan önce antivirüsün devre dışı bırakılması önerilir. Sistem birkaç antivirüs taraması ile kontrol edilirse daha güvenlikli bir yol izlenmiş olacaktır. Uygulamaların neredeyse tamamı ücretsizdir. Resmi sitelerinden indirilmesi gerekmektedir.

Hataların ve engellemelerin nedeni daha çok sık bir şekilde virüs değil, antivirüs yüklü olmasıdır. Uygulama, gelen trafiği kontrol eder ve erişimi reddeder.

Uygulamayı kapatmak ve çevrimiçi olmak denenir. Hata bu şekilde ortadan kalktı ise trafik kontrolü bölümündeki antivirüs ayarlarına gidilir ve devre dışı bırakılır. Antivirüsler, tarayıcılar için yardımcı olan uygulamalar ve uzantılar yükleyebilirler. Bunları devre dışı bırakabilirler ve görev yöneticisinde bulunan işlemleri kontrol edebilirler.

Böylece hatanın nedenleri belirlenmiş olacaktır. Bütün bu işlemler kullanıcılara zor gibi görünse de maddeler halinde teker teker uygulandığı takdirde aslında kolay olduğu anlaşılacaktır.


İlgili İçerikler:

SSL Nedir, Nasıl Çalışır?

WordPress Cloudflare SSL Kurulumu

SSL Nasıl Kurulur? SSL Yükleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir