VCRuntime140.dll Nedir?

Vcruntime140.dll Windows sistem klasöründe bulunan ve çeşitli programların Windows İşletim Sistemiyle uyumlu çalışmasını sağlayan bir kod kaynak kitaplığıdır. Bilgisayarımızın işletim sisteminin kurulduğu diskte Windows/System32 klasöründe bu ve bunun gibi çok sayıda  dll uzantısıyla biten dosya mevcuttur. Bu DLL ( Dynamic Link Library ) adı verilen dosyalar zamanla bozulabilir veya kullanıcılar tarafından bilinçsizce silinebilir.

Windows işletim sistemi içinde düzgün çalışabilmek için bu dosyanın veri ve kod kitaplığına ihtiyaç duyan uygulama, program veya oyunlar eğer dosyada bozukluk meydana geldiyse veya dosya tamamen silindiyse çalışamaz duruma gelecektir.

 ‘VCRuntime140.dll dosya yolu bulunamıyor’ vs. gibi bir hata mesajı aldıysanız ilk yapacağınız iş www.google.com a bu mesajı yazmak olacak. Doğal olarak bu dosyayı indirebileceğiniz çok sayıda web sitesi listelenecek. Bu aşamada dikkatli olun ilk gördüğünüz linkte tıklayıp dosya indirmek başınıza daha büyük belalar açabilir.

 Ancak merak etmeyin çözümü yazımızda bulacaksınız. Lütfen yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

VCRuntime140.dll Hatası Nasıl Çözülür?

VCRuntime140.dll hatasının çözümü için çok sayıda yöntem bulunur. Adım adım yöntemleri size anlatmaya başlıyoruz.

Sorunlu Programı Silip Yeniden Yüklemek

İlk yapmanız gereken şey programı kaldırıp yeniden yüklemek olmalıdır. Yükleme esnasında meydana gelmiş bir takım sorunlar hataya sebep olabilir. Programı yeniden yükledik ve hata devam ediyorsa

sfc / scannow Komutunu Kullanmak

Bu komutu kullanabilmek için Yönetici (Administrator)  modunda ‘CMD’ komut istemcisini çalıştıralım.

Bu ekranda öncelikle ‘regsvr32 /u VCRUNTIME140.dll‘ komutunu giriyoruz. ‘ENTER’ tuşuna basıp işlemi tamamlatıyoruz.

Sonrasında yine CMD ekranında ‘regsvr32 VCRUNTIME140.dll

Bu işlemden sonra bilgisayarımızı yeniden başlatmayı unutmayalım. Hala hata mesajı almaya devam ediyorsak;

‘WINDOWS’ + ’R’ tuşlarına basarak açılan pencereye ‘cmd’ yazarak ‘ENTER’ a basarak CMD uygulamasını başlatalım. Ve açılan pencerede sfc / scannow  komutunu aynen yazıldığı şekilde yazarak ‘ENTER’ tuşuna basalım.

Bu komut sayesinde hatalı veya eksik bir dll dosyası var ise bulup düzeltmeye çalışacaktır.

CMD çalıştırmada sorun yaşıyorsak ‘WINDOWS’ + ‘X’ tuşlarına birlikte basalım ve açılan menü ekranında Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayalım.

Bir diğer komuta yazabileceğimiz PowerShell açılınca aynı komutu sfc / scannow ekrana yazalım ve ‘ENTER’ a basalım.

Hala sorunumuz devam ediyorsa diğer adıma geçiyoruz.

‘Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir ‘ i Yeniden Yüklemek

Dosyanın üreticisi Microsoft olduğundan oraya başvuruyoruz. ‘Microsoft Visual C++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir’ doğru versiyonunu linkten indirelim ve bilgisayarımızda bulunan versiyonu program kaldırmadan kaldırıp indirdiğimiz versiyonu kuralım. Sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım. Bu işlem .dll dosyalarındaki hataların düzelmesini sağlayacaktır.

Bu işlemler bana zor geldi daha kolay bir yöntem yok mu diye soruyorsanız onu da anlatalım.

VCRuntime140.dll Dosyasını Elle Yüklemek

Yazımızın başında bahsettiğimiz durumda, arama motoruna dosya adını yazıp dosyayı indirmek diğer bir seçenek ancak bu işlem bir takım riskler barındırıyor.

 DLL dosyaları sistem dosyalarıdır ve Windows’un çalışmasını sağladığı için güvenlik açısından ekstra riskler barındırır. DLL dosyasına eklenmiş bir kod yüzünden sisteminizin tamamen virüse teslim olmasına neden olabiliriz.

O yüzden kendiniz arayıp yükleyecekseniz önce bir virüs tarama programıyla dosyayı taratın. Eğer sisteminizde yüklü virüs tarama programı yok ise bir online virüs tarama sitesinde tarama yapmanız mümkün.

Bu işlemde oluşabilecek diğer bir sıkıntı dosyaların paylaşımını yapanlar genelde kendi işletim sisteminden temin ettikleri dosyaları paylaşırlar. Bu sebeple sizin sıkıntınızı çözmeyebilir.

İndirilecek dosyanın 32 veya 64 bit olması önemlidir. Sisteminizi kontrol edin genelde 64 bit çıkacaktır. Endişe etmeyin iki DLL dosyasını da aşağıda paylaşıyoruz.

vcruntime140.dll 32 bit indir

vcruntime140.dll 64 bit indir

İndirdiğiniz dosyanın güvenli olduğundan emin olduktan sonra Bilgisayarım ‘ı tıklayın C diskine girip Program Dosyaları (086x) klasörünü bulun arama çubuğuna ‘vcruntime140.dll‘ yazıp aratın ve indirdiğiniz versiyonu buraya yapıştırın. Dosya aynı isimle klasörde olacağı için dosya değiştirilecektir gibi bir uyarı mesajı alacaksınız, devam edin.

Şimdi tekrar deneyelim eğer ilk olarak bu adımı denediniz ve sıkıntı devam ediyorsa daha önce bahsettiğim diğer yollara başvurmanız sorunu çözecektir

Programın Üreticisine Başvurmak

Programı aldığınız üreticiden dosyayı isteyebilirsiniz. Bazı yayımcılar sistem dosyalarıyla ilgili sorun yaşanırsa bu konuda destek verebiliyor. Bu yola başvurmanız da mümkün.

vcruntime140.dll sorununu çözmüş olduğunuzu umarak iyi çalışmalar diliyorum. Başka sorunlarınız için de bilgi bankasını takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir