Spyware ya da Casus Yazılım, kötü düşünceli hackerlerın bilgisayarlarımızın ya da hosting serverlarına saldırılarıdır. Bu yazılımlar cihazlarımıza erişim sağlayarak ekran takip, klavye takip yazılımları, Truva atı, Trojan gibi kötücül yazılımların cihazlarımıza zarar vermesi, bilgilerimizin çalınması gibi yazılımlardır. Bu tür yazılımlar güvenliği düşük seviyede olan her türlü cihaz içerisine sızması kolaydır.

Örneğin; Herhangi bir sitenin ana sayfasına girildiğinde POPUP olarak adlandırılan reklam pencerelerine tıklandığında sızma girişimine yol açmış oluruz.

Nasıl Güvenliğimizi Arttırabiliriz?

Bu tür yanlış tıklamalardan, kullandığımız harici disklerden gelen virüslerden korunmak için Antivirüs yazılımlar bizlere yardımcı olurlar. Eğer antivirüs programı kullanmak istemiyorsanız Windows kullanıcıları için Windows Defender da düşük seviyeli koruma durumunu biraz daha yukarıya çıkararak bazı sızma girişimlerine engel olur. Ayrıca antivirüs programları ile cihazlarımızı tarama yaptığımız vakitte cihazlarımız da bulunan kötücül yazılımları bularak temizlememiz gerekmektedir ki bu virüslerden kıurtularak daha sağlıklı cihazlarımız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir