SMTP Nasıl Çalışır
SMTP Nedir Kısaca : İngilizce “Simple Mail Transfer Protocol” (Basit Mail Aktarım Protokolü) ifadesinin baş harfleri ile oluşturulmuş bir kısaltmadır ve dünyada şuan aktif kullanılan mail gönderme işlemlerini düzenleyen endüstri standardı protokolüdür.”

SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü), sunucular arasında e-posta gönderip alırken kullanılan bir TCP / IP protokolüdür. Bununla birlikte, mesajları alıcı tarafında sıraya koyma kabiliyeti ile sınırlı olduğundan, kullanıcının mesajları kaydetmesine izin veren diğer iki protokolden biri olan POP3 (Posta Ofisi Protokolü) veya IMAP (İnternet Mesaj Erişim Protokolü) ile birlikte kullanılır. Başka bir deyişle, kullanıcılar genellikle e-posta göndermek için SMTP ve e-posta almak için POP3 veya IMAP kullanan bir program kullanır.

SMTP Nasıl Çalışır?

SMTP hizmeti; bir İstemci, gönderen sunucu, alan sunucu sıralamasında üç aşamalı bir işlem modeli kullanarak çalışır. Yani ilk  olarak;  Outlook veya Webmail ve buna benzer  bir e-posta istemcisinden bir gönderen e-posta sunucusuna mesaj göndermek için SMTP protokolü kullanılır. İkincisi aşamada gönderen e-posta sunucusu, e-postayı alıcı e-posta sunucusuna göndermek için geçiş hizmeti olarak SMTP’yi kullanır. Son olarak, alıcı sunucu, gelen postayı IMAP veya POP3 yoluyla indirmek için bir e-posta istemcisi (Outlook , Webmail vb) kullanır.

SMTP Nasıl Çalışır
SMTP Protokolü çalışma ve ilerleme şeması.

SMTP ile IMAP Arasında Ne Fark Var?

SMPT Mail iletme, bir başka sunucu adına iletme (relay) veya mail yönlendirme (forwarding) gibi işlemleri yapabilir. Mail almak, okumak veya dizinlemek için ise IMAP protokolü kullanmak gerekir. Yani özetle bir mail istemcisi kullanıyorsak gönderme için SMTP, alma için ise IMAP veya POP ayarlarını yapılandırmamız gerekir.

SMTP’nin Tarihçesi

İlk olarak 1960’lı yıllardan bu yana elektronik haberleşmede değişik yöntemler kullanılmaya başlansada SMTP protokolü ilk olarak 1982 yılında POSTEL firması tarafından standart haline getirildi ve rfc788 kodu ile yayınlandı. Hemen sonrasında ise bu standartı temel alan Unix BSD bazlı ve dünyada en yaygın kullanılan SMTP sunucusu olan Sendmail rfc788 koduyla yayınlandı. Zaman içerisinde açık kaynak kodlu linux işletim sistemleri sunucu hizmetlerinde çok popüler olduğu için SendMail (MTA) en popüler mail aktarım aracısı durumuna geldi. Bugün yüzlerce farklı Mail Server hizmeti yazılımı yayınlanmış durumda. En popüler olanları ise Exim, Postfix, Qmail, Mail Enable, Microsoft Exchange, Icewarp, hMail gibi yazılımları örnek olarak gösterebiliriz.

SMTP Portu Kaçtır?

SMTP protokolü, 25, 465 ve 587 olmak üzere 3 farklı port ve 2 farklı güvenlik katmanı (SSL veya TLS) kullanılmaktatır. Genellikle istemci ve gönderen sunucu arasında SMTP Submission olarak isimlendirilen 587 numaralı port ve TLS güvenlik katmanı en yaygın kullanılanıdır. Mail gönderen ve alan sunucular arasında ise 25 nolu port standart olarak kullanılmaktadır. İki sunucu arasında mail iletimi güvenli katmak ile yapılacaksa SSL veya TLS 465 nolu portu kullanmaktadır. İstemci ile gönderen sunucu arasında neden 587 kullanılıyor diye bir soru sorabilirsiniz. Yıllar önce Türkiye’deki servis sağlayıcılar spam ile mücadelede ADSL için kullanılan IP bloklarında 25 nolu portu kapatma kararı aldığı için istemci ile sunucu arasında 587  nolu port kullanılmaktadır. Bu uygulamadan sonra hızla Türkiye spam mail gönderen ülkeler içerisinde aniden sıralama kaybetmiş ve bu sorunu çözmüştür.

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Yaprak
Ahmet Yaprak
16 Aralık 2019 00:47

Çok yardımcı oldu teşekkürler, gerçekten çok iyi anlatmışsınız hocam

Osman Can Olgun
Yönetici
Osman Can Olgun
17 Aralık 2019 09:51
Reply to  Ahmet Yaprak

Merhabalar, faydalı olmasına çok sevindik. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.