RAA ( Registrar Accreditation Agreement ) Kayıt akreditasyon anlaşmasıdır. ICANN tarafından hazırlanan politika ve kuralları içerir.

Domain işlemleri, uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu prosedürler ilgili otorite tarafından belirlenmiş, dünya çapında geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır ve tüm domain uzantıları için bağlayıcılık arz etmektedirler.

Domain tescil sürecinde bazı değişiklikler olmuştur. Bu düzenlemeye göre domain tescil edilmesi sırasında kullanılan yönetici e-mail adresine bir tescil onay maili gönderilecektir. Gönderilen mailin içerisindeki onay linkine tıklanarak doğrulamanın yapılması gerekmektedir. 14 gün içerisinde onaylanmaması durumunda domain durdurulacaktır. Eğer domain kayıt için girmiş olduğunuz e-mail adresiniz hatalıysa, doğrulama maili e-mail adresinizi değiştirdiğinizde tekrar gelecektir. Maili onayladığınızda, domain adınız askıya alınmış olsa bile otomatik olarak tekrar aktif olacaktır.

.tr domain tescilleri bundan etkilenmeyecektir.

Yeni tescil işlemlerinde işleyiş şu şekilde olacaktır:

  1. Domainin yönetici e-mail adresine onay maili gönderilecektir.
  2. Eğer onaylama tamamlanmaz ise 7. ve 14. günlerde hatırlatma mailleri iletilecektir.
  3. Gün itibari ile onaylanmayan domainler DURDURULACAKTIR. E-mail onayı tamamlanmadığı sürece domain ASKIDA kalacaktır.
  4. Bu işlemlere ek olarak domainlere yılda 2 defa kontak e-mail adreslerinin doğruluğunu test etmek amaçlı e-mail gönderilecektir. Gönderilen e-maildeki onay süreci tamamlanmaması durumunda tekrardan DURDURMA işlemi gerçekleştirilecektir.

Tescil edilmiş domainlerdeki işleyiş ise; kontak bilgisi güncelleme ve transfer başvurularında tescil sürecindeki mail onay mekanizması aynı şekilde uygulanıyor olacaktır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments