QUIC, Google’ın UDP üzerinden gerçekleştirdiği deneysel ve düşük gecikmeli yeni bir internet protokolüdür. Genellikle hızın önemli olduğu ve gecikmeye tahammülün olmadığı alanlarda UDP kullanılıyor. QUIC Google’ın geliştirdiği bir protokol olarak karşımıza çıkmaktadır. Adını ise zaten hızı anlatmak için kullanılan İngilizce’deki Quick ifadesinden almaktadır. Hosting.com.tr teknik ekibi olarak tüm sunucularımızda aktif olarak QUIC protokolünü aktifleştirdik. Bu sayede sitelerinizin gecikmelerinde önemli düzeyde iyileştirmeyi sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmadan gerçekleştirmiş olduk.

QUIC çoğaltılmış bağlantı kümelenmesini desteklemektedir ve TLS/SSL ile benzer özellikler taşıyarak güvenli bir şekilde veri iletimini sağlamayı amaçlamaktadır. HTTP/2 protokolü ile aynı yapıda çalışmaktadır, ancak HTTP/2 protokolünün sağlayamadığı özellikler içermektedir. QUIC paket kaybı ve uzun RTT’lerin (Gidiş-Dönüş Zamanları) sorunlarını ele alarak gecikmeyi azaltmada yeni bir yaklaşım benimsemiştir. UDP (Kullanıcı Veri Birimi Protokolü) ile her yerde bulunan TCP’yi kullanarak eskisini yönetir ve ardından ikincisi ile gönderici ve alıcı arasındaki gidiş dönüş sayısını en aza indirir.

Web sitelerinde TCP bazlı gecikmeler bazen milisaniyeleri aşıp saniye bazına kadar ulaşıyor. Google’ın yeni protokolü QUIC ise işte tam olarak burada devreye giriyor. UDP ve TCP iletişim kurallarının en faydalı ve en iyi özellikleri alınıp ortaya harmanlanmış, modern, güvenli bir araç ortaya çıkmış oldu. Tarafımızda tüm sunucularımızda aktif olarak QUIC protokolü üzerinden hizmet sağlayarak bağlantı gecikmelerinizi minimum seviyeye çekmiş durumdayız.

Quic ve Pagespeed Açısından SEO ilişkisi Nedir?

Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi Quic, Google’ın geliştirdiği yeni bir protokol ve internet sitesine bağlanan kullanıcılara ilk tepki (TTFB) süresinin iyileştirilmesi , paket kaybının minimize edilmesi gibi hız problemlerinin çözülmesi amaçlanmıştır. Quic’in SEO ile ilişkisi ise bildiğiniz gibi site açılış hızları Google’ın en önem verdiği SEO kriterlerinden biridir ve yapılan bir araştırmaya göre site açılış süresinin 2 ila 3 saniye arasında olması sitenize ziyaret gerçekleştiren kullanıcıların %40 oranında sitenizden ayrılması anlamına gelmektedir. Bu durum ise hiçbir site sahibinin ve Google’ın hiç istemediği bir durumdur. Quic yardımı ile sitenizde herhangi bir değişiklik veya işlem yapmadan sayfa açılış hızınızı arttırabilirsiniz. Bu da ziyaretçilerinizin sitenizden hemen çıkma oranını düşürerek iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır.

TCP + TLS + HTTP2’ye göre QUIC’in temel özellikleri:

  • Bağlantı kurma süresi kısaldı
  • Çerezleri depolayarak RTT süresini sıfırlama
  • Paket kaybını en aza indirme
  • UDP engellendiği durumlarda otomatik TCP’ye geçişi
  • Tek istekte tüm iletişimi tamamlama

Hosting.com.tr Sunucuları QUIC Protokolünü Destekliyor mu ?

Firma olarak sektörümüzde ki tüm yenilikleri, öncelikli olarak takip ederek müşterilerimizin en kaliteli hizmeti alması için özen gösteriyoruz. Bu kapsamda Türkiye de henüz çoğu firmanın desteklemediği QUIC Protokolü tüm sunucularımızda aktif olarak sağlanmaktadır. Hosting.com.tr teknik ekibi olarak sitelerinizin açılış hızlarının, son kullanıcı memnuniyetinin siz müşterilerimiz için ne kadar önemli olduğunun bilinci ile tüm yenilikleri ve güvenlik önlemlerini yakından takip ettiğimizi ve sistemlerimizi sizler için devamlı güncel tutmaktayız.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir