Bu makalemizde Windows hosting hizmeti kullanan müşterilerimizin Plesk kontrol panel üzerinde veritabanı yedeklerini nasıl alabileceği (export) ve var olan veritabanlarını Plesk kontrol panel üzerinden nasıl yükleyebileceklerini (import) detaylı olarak inceleyeceğiz.

1) Öncelikle hosting.com.tr üzerinden müşteri girişi yapmamız ardından ” Hostinglerim -> Yönet ” adımları ile devam ediyoruz.

2) Hosting yönetim paneli üzerinde bulunan ” Kontrol Paneline Gir “ butonu ile Plesk panele giriş yapıyoruz.

3) Kontrol panelimizin sağ bölümünde bulunan ” Veritabanları “ butonuna tıklayarak veritabanı işlemlerimizi gerçekleştireceğimiz alana ulaşıyoruz.

Veritabanı Yedekleme

Yedeklemek istediğimiz veritabanımız için ” Dökümü Dışarı Aktar “ butonu ile istediğimiz cihaza indirebiliriz. Dökümü dışarı aktar butonuna bastıktan sonra hangi dizin içerisine dökümü oluşturmak istediğimizi ve dökümün oluşması ardından indirmek isteyip istemediğimizi soracaktır. ” Döküm oluştuktan sonra otomatik indir “ kutucuğunu seçerek ” Tamam “ butonuna tıklıyoruz. Bu işlem ile birlikte veritabanımızı yedeklemiş olmaktayız.

Veritabanı Yükleme

Daha önce almış olduğumuz bir veritabanı yedeğini Plesk panel üzerinde ” Dökümü İçeri Aktar “ adımı ile geri yükleyebiliriz. Dökümü içeri aktar butonuna basmamız ardından açılan sayfa üzerinde ” Gözat “ butonuna basarak cihazımız üzerinde daha önce almış olduğumuz yedeği seçerek ” Tamam “ butonuna tıklıyoruz.

| Hosting.com.tr

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ulus Matbaa
Ulus Matbaa
26 Ocak 2021 12:37

Teşekkürler.