Merhaba,  Bu makalemizde Apple kullanıcılarının OS X  işletim sisteminde yer alan e-posta programını nasıl kuracaklarını resimlerle anlatacağız.

 

Mac-Kurulum-1

Kurulum için menü içeriğinde yer alan Sistem Tercihleri butonunu tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

 

 

Mac-Kurulum-2

Sistem tercihleri penceresini açtıktan sonra karşımıza gelen ekranda “İnternet Hesapları” menüsüne tıklayarak e-posta hizmetini ekleyeceğimiz sayfaya giriş yapıyoruz.

 

 

Mac-Kurulum-3

İnternet hesapları ikonuna tıklayıp, Bu hesaplar arasında Manuel e-posta kurulumu yapacağımız içinBaşka Bir Hesap Ekle butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

 

 

Mac-Kurulum-4

Açılan pencerede, “Bir mail hesabı ekleyin”i seçip  Yaratbutonuna tıklayarak devam ediyoruz.

 

 

Mac-Kurulum-5

“Bir Mail Hesabı Ekleyin” ikonunu seçtikten sonra karşımıza açılan sayfada e-posta hesabımıza ait isim, soyisim, e-posta ve e-postamıza ait parola ekranı gelecektir. İlgili bilgileri bu bölüme girdikten sonra “Yarat” butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz.

Mac-Kurulum-6

Buradan hesap türümüzü belirleyerek “POP”u  seçerek kullanıcı giriş bilgilerimizi girdikten sonra kuruluma “Sonraki” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

  1. Adınız                              :  İsminiz ve Soyisminiz
  2. E-posta Adresi               : [email protected]
  3. Hesap Türü                    :  POP3
  4. Gelen Posta Sunucusu : mail.siteisminiz.com
  5. Giden Posta Sunucusu : mail.siteisminiz.com
  6. Kullanıcı Adı                   : [email protected]
  7. Parola                               : şifreniz

 

 

Mac-Kurulum-7

Belirtilen şekilde e-posta bilgilerimizi, ilgili bölümlere girdikten sonra karşımıza sunucu bilgileri ekranı gelecektir ve bu kısımda “Gelen Posta Sunucusu (POP3):” kısmı Mac’te “Kapı” olarak nitelendirilmiştir. Bu kısımı “587“ olarak belirlememiz gerekiyor. Apple, e-posta hizmetinizin kurulumunu tamamladığınızda, eğer e-posta yapılandırmanızda ya da  e-posta içerikleriniz ile ilgili sorun var ise sizi, “bunu işaretlemeniz gerekiyor şeklinde” uyaracaktır.Sonraki diyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

 

 

Mac-Kurulum-8

Yapılandıracağımız bir diğer önemli ayar ise giden posta sunucusu bilgilerini gireceğimiz ekrandır. Burada manuel olarak “Giden Posta Sunucusu (SMTP):” kısmını “587 olarak belirtmemiz gerekiyor. Ancak Apple, Mac bilgisayar platformunda kurulum sırasında, giden posta sunucusunu otomatik olarak algılayabiliyor. Bu da Apple’ın bir güzelliği. Sadece mail sunucumuzu, kullanıcı adı ve şifremizi girerek kurulum ekranındanYarat butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Giden posta sunucusu bilgilerini girip Yarat dedikten sonra açılan pencerede sol tarafta hesap isminiz görünecektir. Bu E-Posta hizmetinizi başarılı bir şekilde oluşturduğunuz anlamına gelmektedir.

|Hosting.com.tr

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments