Linux Hosting Sınırsız Performans paketlerde toplam 2 adet, Sınırsız Performans Plus paketlerde ise kaynakların izin verdiği ölçüde istediğiniz kadar add-on domain ekleyebilirsiniz.

  1. www.hosting.com.tr adresinden şifreniz ile müşteri girişi yapınız.
  2. Gelen ekranda Hostinglerim tuşuna basarak hosting yönetim sayfasına giriniz.
  3. Addon domain eklemek istediğiniz hosting hesabınızın sağ tarafındaki Yönet butonuna basın.
  4. Gelen sayfada Cpanel’e Giriş Yap butonuna basın.
  5. cPanel üzerinde Etki Alanları sayfasından hosting paketine yeni domain ekleyeceğimiz panele ulaşıyoruz.
  1. Gelen sayfada “Create a New Domain” butonuna tıklanır.
  1. Cpanel üzerinde Eklenti Etki Alanı oluşturmamız için gerekli alana ulaşmış bulunuyoruz. Etki Alanı satırına eklemek istediğimiz alt etki alanı yazılır, ardından Gönder butonuna tıklanır.
  • Etki Alanı : -> Yeni oluşturmak istediğimiz alanı ifade etmektedir.
  • Document Root : -> Yeni ekleyeceğiniz alan adına bağlı dosyalarımızın Dosya yöneticisinde hangi dizin altında bulunmasını ifade etmektedir.
  • Alt Etki Alanı : -> cPanel’lerde her eklenen eklenti etki alanı (addon domain) aynı zamanda ana domaini alt etki alanı olarak eklenmektir. Bu satırda özel bir tercihiniz yoksa değiştirilmez. Eğer aynı isimde alt etki alanı varsa addon domaini eklerken hata verecektir. Bu yüzden alt etki alanı satırındaki ön adı değiştirmeniz gerekecektir. Buradaki isim site adına bir etkisi yoktur.

Hosting paketiniz içerisine Add-on domain olarak yeni bir hosting oluşturma işlemi tamamlandı. Domainin hosting paketinden yayınlanabilmesi için Name Server yönlendirmesinin ns1.hosting.com.tr ve ns2.hosting.com.tr olması gerekmektedir. Name Server yönlendirmesi yapıldığında, dns sunucularının bu değişikliği algılaması 24 saate kadar sürebilir. DNS’ler tüm dünyaya yayıldıktan sonra alan adı hosting paketi üzerinden yayınlanmaya başlayacaktır.

“etki alanı kullanıcı verilerinde zaten var.” hatası alıyorum.

Eğer “Hata: (XID 5nj7e9) “addondomain.uzanti” etki alanı kullanıcı verilerinde zaten var.” şeklinde bir uyarıdan dolayı domain ekleyemiyorsanız, eklemek istediğiniz domain hosting paketinin bağlı olduğu sunucuda ekli olduğu içindir. Bu konuda detaylı bilgi almak için müşteri panelinizdeli bulunan Destek Merkezi alanından destek alabilirsiniz. Destek Ekibi sizlere en kısa sürede bu hatanın neden kaynaklandığı hakkında bilgi verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir