Günümüz internet kullanımı yaygınlaştıkça kullanıcılar daha fazla işlemi internet ortamında yapmaya başladı. İnsanların birçok resmi veya gayrı resmi işlemi internet ortamında gerçekleştirmesi, kötü niyetli internet kullanıcılarının hedefi olmanın yolunu açıyor.

Bu yazıda internet kulanıcılarının bilgilerini almaya çalışan kişilerin sık kullandığı zararlı yazılım olan  “Keylogger nedir? Nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir?” konularında bilgiler vereceğiz.

Keylogger Nedir?

Key-logger tuş kaydedici olarak Türkçeye çevrilebilmekle beraber klavye dinleme veya klavye kaydedici olarak da tanımlanabilir. Keylogger yazılımları, bilgisayar kullanıcısının klavye hareketlerini takip eden, bir şifre girerken veya yazı yazarken basılan tuşları dinleyen bir yazılım sayesinde gizliliğinizi manipüle eden zararlı yazılımlardır. Keylogger bulaşmış bir bilgisayarla işlem yaparken sizin ne yaptığınızı öğrenmek çok basittir.

Keylogger Nedir?
Keylogger nedir?

Bir web sitesine girmek isterken URL adresini yazmak için klavye kullanırız, bunun yanında örneğin sosyal medya hesabınıza girmek için şifre girmek veya bankacılık işleminde parola girmek yine klavye kullanarak yaptığımız işlemlerdir.

Siz bu işlemi yaparken bastığınız her tuş ve bunun sonucunda oluşan karakter keylogger tarafından üçüncü kişilerle paylaşılarak veri hırsızlığının önünü açıyor. Bu şekilde bilgilerinizi alan kişiler sizin adınıza o hesaplara giriş yaparak zarara uğramanıza veya kişisel bilgilerinizin ifşa olmasına neden olabilir.

Keylogger Zararlı Yazılımı Nasıl Bulaşır?

Keylogger bir programdır ve bilgisayarınıza yüklenmesi gerekir. Birçok zararlı yazılım gibi “Keylogger” programları da ziyaret edilen sitelerden, sosyal medya mesajlarından, e-mail yoluyla gelen linkler, indirilmek istenen uygulamalar veya programlardan bilgisayarınıza bulaşır. Bu şekilde güvenilirliği olmayan warez sitelerden dosya indirmek veya bir şekilde size gelen bu linklere tıklamak süreci başlatır.

Eğer siber güvenlik yazılımları (antivirüs, anti malware) kullanılan bir bilgisayara sahip değilseniz ve güncel bir işletim sisteminiz yoksa size hiç farkettirmeden yüklenebilirler. Özellikle dosya indirme veya program yükleme esnasında ekrana gelen uyarıları titizlikle inceleyin.  

Bilgisayarınıza yüklenen bu program arka planda çalışmaya başlar ve sizin tüm klavye hareketlerinizi kaydeder. Böyle devam eden bir süreçte hangi bilginin karşı tarafa geçeceği tamamen sizin bilgisayar kullanma alışkanlığınızla bağlantılıdır.

Keylogger Programlarından Nasıl Korunurum?

  • Kritik önem arz eden bilgileri kullandığınız bir bilgisayara internetten asla lisanssız yazılım yüklemeye çalışmayın.
  • Her kaynaktan gelen linki tıklamadan önce gerekirse online virüs tarama hizmeti veren sitelerde taratın.
  • Uygulama veya programları kaynağından yani üreticisinden edinmeye çalışın.
  • Bilgisayarınızda ekran klavyesi kullanmak da bulaşma olsa bile korunmanızı sağlar.
  • Lisanssız işletim sistemi kullanmayın ayrıca işletim sisteminizi güncel tutun.
  • Bilgisayarınızda güncel anti malware (zararlı yazılım) antivirüs programı kullanın.
  • Bilmediğiniz kaynaklardan (sms, e-mail, sosyal medya mesajları) gelen linkleri tıklamayın.
  • Bildiğiniz tanıdığınız kişilerden gelen linkleri de, o kişi tarafından teyit gelmedikçe açmayın.

Keylogger Yazılımları Nasıl Temizlenir?

Bu işi yapabileceğiniz ücretli veya ücretsiz birçok yazılım var ancak size daha önceden söylediğimiz üzere hemen bir web sitesine girip yazılım indirmeyin. Bu işler için ücretli olan ancak ücretsiz deneme sürümü de olan birkaç anti malware öneriyoruz.

Malware Bytes
Plumbytes Anti Malware

Eğer bilgisayarınızda böyle bir zararlı yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız, tespit etmek ve sistemden kaldırmak için;  Malware Bytes ve Plumbytes Anti Malware uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu programları demo olarak yükleyip sisteminizi taratabilir ve zararlı yazılım varsa sistemden silebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir