Hosting.com.tr olarak, üyelerimizin veri ve hesap güvenliği için her geçen gün geliştirmelerimize devam etmekteyiz. Son olarak üyelerimizin birçok fatura, ürün yönetimi ve teknik işlemlerini gerçekleştirdiği üye panelimizin girişi için “2 Aşamalı Doğrulama” özelliğini aktif ettik.

İki aşamalı güvenlik aktivasyonunun nasıl aktif edileceğini bu içeriğimizde adım adım anlatacağız. Dilerseniz bu adımları takip ederek, Hosting.com.tr üye panelinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İki Aşamalı Doğrulama (Two-Factor Authentication) Nedir?

Kısaca “2FA” olarak kısaltılan ve uzun hali “Two-Factor Authentication” olan iki aşamalı doğrulama sistemi, yaygınlaşan internet ile birlikte ortaya çıkan kişilerin bilgi güvenliği ve bu sahipliğinin kanıtlanması amacıyla oluşturulmuş bir doğrulama adımıdır.

İki aşamalı doğrulama kodu ile birlikte kullanıcının giriş bilgilerini doğru girmesi yeterli olmamaktadır. Doğru bilgiler ile giriş yaptıktan sonra, uygulama aracılığıyla, e-posta aracılığıyla veya SMS olarak size iletilen doğrulama kodunu belirtilen süre içerisinde doğru olarak girerek sahipliğinizin kanıtlanması gerekmektedir. Eğer sahiplik belirtilen süre içerisinde sahiplik kanıtlanmaz ise yeni bir kod üretilerek giriş yapılması denenmelidir. Tüm bunların sonunda doğrulama başarısız olursa, sistem sizin bir sonraki adıma geçmenize müsaade etmeyecektir.

İki aşamalı doğrulama kodunun hali hazırda kullandığımız mecralar kredi kartı ile ödemelerde 3D kod ekranları ve bankaların internet şubelerine giriş olarak düşünülebilir. Orada banka tarafından size iletilen SMS ile sahiplik kanıtlayarak alışverişi tamamlayabilir veya internet şubenize giriş yapabilirsiniz.

İki Aşamalı Doğrulamayı Nasıl Aktif Edebilirim?

Öncelikle iki aşamalı doğrulamanın aktif edilmesi için tüm üyelerimize “Google Authenticator” uygulamasının telefonlarınıza indirilmesini tavsiye ederiz. İndirme bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Android Telefonlar İçin: İndirme Linki

IOS Telefonlar İçin: İndirme Linki

1-) Play Store Üzerinden Uygulamayı İndirin

Yukarıdaki linkten uygulamayı telefonunuza yükleyiniz.

2-) İnternet Sitemiz Üzerinden 2FA Aktif Edin

Hosting.com.tr sitemize üye girişi yaptıktan sonra aşağıdaki bağlantıya geçiş yapın ve sol menüdeki “Güvenlik Ayarları” sekmesine tıklayınız.

Bağlantı adresi: https://www.hosting.com.tr/musteri-paneli/bilgilerim/

hosting.com.tr üye bilgileri

3-) İki Aşamalı Doğrulama Özelliğini Aktif Edin

iki aşamalı doğrulama aktivasyonu

Aktivasyon butonuna bastıktan sonra son adım olarak “Hemen Başla” butonuna tıklayınız.

iki aşamalı doğrulama son aktivasyon adımı

5-) Telefonunuzda “Authenticator” Uygulamasını Çalıştırın

Uygulamanızda uygulamayı çalıştırdıktan sonra açılan ekranın sağ altında artı (+) işareti bulunuyor. Bu simgeye tıklayarak “QR Kodunu Tara” veya “Kurulum Anahtarını Gir” özelliklerini görebilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz “QR Kodu Tara” seçeneğiyle ilerleyin ve kameranızın açılmasını sağlayın.

Daha sonra telefonunuza, Hosting.com.tr sitemizdeki QR kodu okutunuz.

qr kod ekranı

Kodu okuttuktan sonra uygulama üzerinden size verilen 6 haneli şifreyi “Doğrulama kodu giriniz” alanına girerek “Submit” butonuna tıklayınız. Böylece Hosting.com.tr üye hesabınız üzerinde iki aşamalı doğrulamayı aktif edebilirsiniz.

QR kodu okuttuktan sonra telefon üzerindeki uygulamanızda “Hesabı Ekle” butonu ile de Hosting.com.tr hesabınızı ekleyebilir ve sonraki girişlerde doğrulama kodlarınızı kolayca alabilirsiniz.

iki aşamalı doğrulama yedek kod

Yukarıdaki ekran, Hosting.com.tr üyelik hesabınız üzerinde iki aşamalı doğrulamanın aktif edildiğini gösterir. Yedek kod kısmında size iletilen kodu kaydetmenizi tavsiye ederiz, doğrulama kodunu alamadığınız durumlarda bu yedek kodu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

İki Adımlı Doğrulama ile Üye Paneline Giriş

Tüm işlemleri tamamladınız ve iki aşamalı doğrulamayı hesabınızda aktif ederek, hesabınızın güvenlik seviyesini başarıyla yükselttiniz. Bir sonraki adım, üye paneline girişlerde kullanacağız kodu girilmesinde. Kayıtlı mail ve şifreniz ile giriş yaptığınızda sizleri aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak.

iki aşamalı doğrulama girişi

Burada uygulama üzerinden size iletilen güvenlik kodunu girerek üye paneline giriş yapabilirsiniz. Eğer bir şekilde doğrulama kodu alamıyorsanız, “Yedek Kod ile Giriş Yapın” kısmından 5. adımda kaydetmenizi önerdiğimiz kodu buraya girerek müşteri panelinize giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir