FTP üzerinden dosyaları yüklerken kimi zaman dosyaların aktarım esnasında bozulmasından kaynaklı hata ile karşılaşabiliriz. Tarayıcı üzerinden kontrol ettiğimizde bu bozuk dosyalarda aşağıdaki gibi bir hata ekrana yansır.

This image can not be displayed because it contains errors

Bu hatanın sebebi dosyaları aktarırken ASCII dosya aktarım tipinin seçilmiş olması, FTP nin bu aktarım tipini otomatik olarak kullanmasından kaynaklanır. ASCII aktarım tipi, dosyaları metin dosyası gibi aktarmaktadır. Bu sebeple zip, png, jpeg, exe gibi uzantılara sahip dosyaların aktarımında hata söz konusu olabilmektedir.

Herhangi bir sorun yaşamamak için FTP programınızı Binary aktarım tipi seçerek dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu tip hataların tek sebebinin dosya aktarım tipinden kaynaklanmadığını da belirtmek isteriz. Yerel güvenlik duvarı yazılımınızdaki güncellemeleri ve ayarları da kontrol etmeniz gerekecektir.

Filezilla FTP programını Binary aktarım tipine değiştirme

Tüm FTP programlarında bu özellik kullanılabilirdir. Filezilla FTP programını buraya tıklayarak indirip kurulum yapabilirsiniz. Daha sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek aktarım tipini değiştirebilirsiniz.

Öncelikle FTP programınızı açın. Ardından Düzenle menüsüne tıklayarak açılan kutucuktan Ayarlar ‘a tıklayın.

Açılan sayfada “Sayfa Seçin” kutusunda yer alan Aktarım altında bulunan “FTP:Dosya Türleri” seçeneğini tıklayın.

Varsayılan Aktarım Türü altında bulunan Binary(İkili) seçeneğine tıklayarak Tamam ‘a tıklayınız.

Bu yöntemi kullanarak  FTP ile dosya aktarımı yapmanız durumunda, aktarım sırasında dosya bozulmalarına engel olabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments