Ortak çalışma alanına sahip olmanın bir parçası, dosya yükleme ve paylaşma yeteneğidir. Ekip Çalışma Alanı düzenleyicisi, çalışma alanı için dosya yükleme izinlerini belirleme özelliğine sahiptir. Herkesin dosya yüklemesine izin verebilir, yalnızca dosya yüklemelerini sadece kendilerine yüklemek veya sınırlamak için yetkili kullanıcıların (giriş yapan kullanıcıların) yüklemesine izin verebilir. Bununla birlikte, Ekip Çalışma Alanında yer alan herkes, paylaşılan dosyaları indirebilir. NOT: Bir Ekip Çalışma Alanında yüklenen dosyalar için yönetim, dosya yükleme becerisine kimin sahip olduğuna bakılmaksızın, yalnızca çalışma alanı düzenleyicisine aittir. Bu, tüm dosyaların çalışma alanının bir parçası olarak düzenleyicinin takdirine bağlı olarak korunmasını sağlamaktır. Bu nedenle, çalışma alanı yüklemeleri için kullanılan disk alanı ayrıca, düzenleyicinin toplam disk alanına doğru sayılır.

Dosya Yükleme İzinlerini Ayarlama

Çalışma Alanı düzenleyicisi, paylaşılan dosyaları yükleyebilen katılımcıların türlerine izin verme olanağına sahiptir. Bu, Ayarlar alanında yapılır:

Katılımcı dosya yükleme izinlerini ayarlama seçenekleri şunlardır:

  • Yalnızca Organizatör– Ekip çalışma alanına dosya yükleyebilen tek kişi, ekip çalışma alanını ilk sırada kuran kullanıcıdır.
  • Kimliği Doğrulanmış Kullanıcılar– Ekip çalışma alanına giriş yapan katılımcılar dosya yükleyebilir; Konuklar yükleyemez.
  • Herkes– Tüm katılımcılar istediği gibi dosya yükleyebilir.

Dosyaları Yükleme ve Paylaşma

İzinler ayarlandıktan sonra, bazı dosyaları karşıya yükleme ve paylaşma da dikkat edilmesi gereken birkaç şey:

  • Varsayılan olarak, paylaşılan dosyalar dosya adına göre alfabetik olarak sıralanır.
  • Dosya Depolama alanı gibi , mümkün olduğunda dosyanın küçük resmi görüntülenecektir. Bir küçük resim görüntülenemiyorsa, dosya türünü temsil eden bir simge görüntülenecektir.
  • Paylaşılan dosyalar, ilgili kartlarda dosya adını ve dosya boyutunu gösterir.
  • Caret’e tıklamak, katılımcıların her dosyayı indirmesine veya silmesine izin verir.

Dosyaları karşıya yüklemeye gelince, bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

  1. Sürükle ve Bırak – Dosyaları karşıya yükleme alanında veya grup sohbet alanında sürükleyip bırakabilirsiniz. Her iki durumda da dosyalar çalışma alanına yüklenecek ve yükleme alanında görüntülenecektir. Grup Sohbeti alanına bırakılan dosyalar, düzenli bir Grup Sohbetinde olduğu gibi bir indirme bağlantısı da görüntüler.
  2. Yükleme / Ekleme Düğmeleri – Yükleme alanında Yükleme düğmesini de kullanabilirsiniz veya dosyaları yüklemek için Grup Sohbet alanındaki Ek düğmesini (ataş) kullanın. Bu düğmelerden birine tıklamak, Dosya Gezgini’ni (veya simliar) açacak ve yüklemek için bir dosya seçmenize izin seçeneğine tıklayın. Ardından dosyayı seçin ve yüklemek için Aç düğmesine tıklayınız.

Paylaşılan Dosyaları İndirme veya Silme

Bir ekip çalışma alanında paylaşılan her dosyanın kendi kartı vardır. Her kart, sırayla, sağ üst köşede bir Caret vardır. Bu karta tıklandığında, bir katılımcıya söz konusu dosyayı indirme olanağı verilir. Aynı zamanda bir katılımcı dosyayı silebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir