MX (Mail) kayıtları;

MX kayıtları, alan adınıza gelen e-posta iletilerinin hangi sunucuya yönlendirileceğinin bilgisini içerir.Server alanında belirtebileceğiniz örnek veriler mail.alanadiniz.com ya da aspmx.L.google.com gibi e-posta sunucularının adresleridir. Priority olarak adlandırılan değer iletilerin hangi öncelik sırasında belirtilen sunuculara yönlendirileceğini belirleyen değerdir. Alan adınız için birden fazla MX kaydı tanımlayabilirsiniz.Bu durumda iletileriniz öncelikli olarak en düşük Priority değerine sahip sunucuya, bu sunucudan cevap alınılmazsa sıralamadaki diğer sunuculara yönlendirilir.

host -t MX example.com

A (Host) kayıtları;

Adres (A) kaydı, host adını bir IP adresine yönlendirir. Örneğin, mycomputer.yourdomain.com adresinin direkt olarak sizin ana bilgisayarınıza (ip adresi 192.168.0.3 olsun) yönlendirilmesini istiyorsanız, şunun gibi bir kayıt girmeniz gerekir:

domainisminiz.com. A 192.168.0.1

En çok kullanılan kayıt türü denilebilir. Alan adınıza bağlı bir alt alan adının hangi IP adresine yönlendirileceği bilgisini içerir. Örnek olarak alan adınıza bağlı “www” alt alan adının, web sitenizin barındırıldığı sunucu IP adresine yönlendirilmesinde kullanılır.

bir A kaydını kontrol için

host example.com
bir A kaydı için
host example.com ns1.example.com
bir A kaydının ip eşleşmesinin olup olmadığını anlamak için
host example.com 192.168.1.1

CNAME (Alias) kayıtları;

 

CNAME, bir bilgisayarın, bir veya daha fazla host adı tarafından bilinmesini sağlar. Öncelikli olarak bir A kaydı mutlaka olmalıdır ki bu resmi bir isim olmalı. Örneğin:

domainisminiz.com. A 192.168.0.1

CNAME’i kullanarak, diğer host adlarını bir resmi (A kaydı) adrese yönlendirebilirsiniz. Örneğin:

  1. ftp.domaininiz.com. CNAME domaininiz.com.
  2. mail.domaininiz.com. CNAME domaininiz.com.
  3. ssh.domaininiz.com. CNAME domaininiz.com.

CNAME kayıtları, domaininizi ftp.domaininiz.com, mail.domaininiz.com vb. vasıtasıyla görüntülemenize yardımcı olur. Uygun bir CNAME kaydınız yoksa bu tip adresleri kullanarak, sunucunuza bağlanamazsınız.

dns-ne-ise-yarar

TXT kayıtları;

Bu tip kayıtlar özel amaçlı kayıtlardır.Genellikle spam e-posta gönderimleri engellemek için düşünülmüş kurallardan biri olan “SPF” kayıtlarını tanımlamak için kullanılır.

PTR (Pointer Record)

Sadece Reverse Lookup Zone da kullanılabilir. Ip adresinden isme eşleşme yapan kayıttır. Yani 192.168.1.1 li ip ye sahip makinenin ismi nedir sorusuna DNS server PTR kayıtlarına bakarak cevap verir.

Pointer (imleç) kaydı, aramaları tersine çevirmek için kullanılır. Örneğin, 192.168.0.1‘i www.domainisminiz.com ile eşleştirmek istediniz, kaydınız şu şekilde görünür: 1.0.168.192.in-addr.arpa PTR www.domainisminiz.com.

Not: İlk kısımda IP adresi tersine çevrilmiştir. İkinci kısımda, host adınızdan sonra bir boşluk bırakın.PTR kaydı, sadece web siteniz kendi IP’sine sahipse etkili olur.

NS (Name Server)

Network üzerinde bulunan ve kullanım da olan Dns Serverları tanımlar. Yani bir dns server network deki diğer Dns server dan bu kayıt sayesinde daha kolay ve hızlı bir şekilde haberdar olabiliyor denilebilir.

NS kayıtları, alan adları için, geçerli sunucu isimlerini belirlemeyi sağlar.NS kayıtları, sitenizin çalışmaya son vermesine neden olabilir. Genelde NS kayıtlarını değiştirmeye gerek yoktur.

Bir NS kaydını kontrol etmek için

host -t NS example.com

SOA (Start Of Autority)

Tüm zonelardaki(bölgelerdeki) ilk kayıttır. Bir DNS Server’ın o zonedan sorumlu olduğunu belirleyen kayıttır. Yani belirli bir zone için primary dns server’ın parametrelerini tanımlamak için kullanılır. Zone versiyonu, zone yönetimi, zone da bulunan datanın ve name server bilgileri Soa kayıtlarında tutulur.

AAA (Address Record)

A kaydı ile aynı işi yapar yani hostnameleri ip adresleri ile eşler ama ip V6 ile kullanılmak üzere tasarlanmış bir kayıttır.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments