Bazı durumlarda cPanelde kullandığınız PHP versiyonu değiştirmek gerekebiliyor. Bu basit işlemin nasıl yapıldığını bu yazıda bulabileceksiniz. İsterseniz şimdi gerekli adımları aktarmaya başlayalım. İşlemi yapabilmeniz için aşağıdaki birimlere ihtiyacınız olacak;

  • Aktif bir hosting.com.tr müşteri hesabı 
  • cPanel ile ilişkili bir hosting ürünü

1.Hosting.com.tr Müşteri Paneline Giriş

Yukarıda belirttiğimiz üzere işlemi yapabilmeniz için öncelikle hosting.com.tr üzerinde kayıtlı bir müşteri hesabınız ve cPanel ile ilişkili bir hosting ürününüz olması gerekiyor. Bu ürünlere sahipseniz öncelikle Müşteri paneline giriş yapın.

2.İşlem Yapacağınız Hosting Ürününü Seçme

Müşteri panelinize giriş yaptığınız zaman size aşağıda belirtildiği gibi bir menü gösterimi yapılacaktır. Hostinglerim sekmesine gelerek işlem yapmak istediğiniz hosting ürününün yanındaki “Yönet” butonuna basın.

3. cPanel’e Giriş Yapma

Açılan ekranda cPanel’e giriş butonuna basarak cPanel hizmetine giriş yapın.

4.cPanel Menüsünde PHP Selector Aracını Bulma

cPanel menüsünde ister üstte bulunan arama çubuğuna PHP Version yazın ya da isterseniz Yazılımlar sekmesine gelerek Select PHP Version aracının üzerine tıklayın.

5. PHP Selector Aracında Versiyon Seçme

PHP Selector menüsü açıldığında mevcut versiyonunuz (Current PHP Version) ve o versiyona ait özellikler liste halinde sunulacak. Versiyon numaranızın üzerine tıkladığınızda mevcut ve seçilebilir PHP versiyonları liste olarak çıkacaktır. Listeden geçmek istediğiniz versiyona tıklayarak seçin.

Sonra hemen yanında bulunan Set As Current ibaresine tıklayarak seçtiğiniz versiyonun aktif hale getirilmesini sağlayın. Böylece işlemi tamamlamış olacaksınız.

Burada dikkat etmeniz gereken konu seçeceğiniz versiyonun en kararlı, sorunsuz çalışan ve açıkları bulunmayan versiyon olmasıdır. Şu tarih itibariyle (Nisan 2022) en kararlı ve uyumlu versiyon PHP 7.4 versiyonudur. Daha üst versiyonlar bulunsa da şimdilik PHP 7.4 ü kullanmanızı öneriyoruz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir